پیشنهاد وزارت اقتصاد برای تعدیل حوزه مصارف بودجه سال ۹۹

پیشنهاد وزارت اقتصاد برای تعدیل حوزه مصارف بودجه سال ۹۹ وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به لطمه های ناشی از شیوع ویروس كرونا به اقتصاد كشور و بودجه سال 99 كه منجر به تحمیل برخی هزینه های سنگین به دولت و كاهش منابع درآمدی مثل گمرك و مالیات شده است، اظهار داشت: این وزارتخانه پیشنهادی برای متعادل كردن بودجه در حوزه ˮمصارفˮ به دولت داده است.


به گزارش شبکه خبرهای اقتصادی و دارایی ایران (شادا) «فرهاد دژپسند» با تاکید بر اینکه "بودجه سالجاری، قدری متفاوت است" افزود: بودجه سال ۹۹ در شرایط تحریمی و فارغ از تبعات و آثار اقتصادی و اجتماعی شیوع ویروس کرونا و لطمه های ناشی از آن از طرف دولت طرح شد اما مجموعه اتفاقاتی که در چند ماهه اخیر در اقتصاد جهان و کشور رخ داد، علاوه بر آنکه به کاهش درآمدهای ارزی و ریالی منجر گردید، هزینه های پیش بینی نشده گسترده ای را به بودجه دولت تحمیل کرد.
دژپسند تصریح کرد: بدین سبب برای تامین مالی بودجه کشور و حفظ تعادل در آن و تناسب میان هزینه ها و درآمدها، باید این ملاحظات مدنظر واقع شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در واقع، نکته مهم این است که چگونه باید کاهش منابع ناشی از فروش نفت و همین طور در مضیقه قرار گرفتن درآمدهای مالیاتی ناشی از شیوع ویروس کرونا و همین طور تامین هزینه های پیش بینی نشده را که در اثر شیوع این ویروس پیش آمده جبران یا تامین نماییم.
وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین چالش های سیاستگذار مالی در امسال، تامین مالی بودجه عمومی و تعادل بخشی به آن با بروز کمترین آثار منفی است که البته در این خصوص پیشنهادهایی را به دولت ارائه کرده ایم.
وزیر اقتصاد، پیشنهادات این وزارتخانه برای متعادل کردن بودجه به دولت را در دو حوزه "مصارف" و "منابع" دسته بندی کرد و اظهار داشت: بطور کلی در بخش مصارف، پیشنهاد اصلی ما این است که تا حد امکان اهتمام نماییم هزینه ها را با رعایت استانداردها و بدون لطمه رسانی به کیفیت خدمات رسانی دولت به جامعه مدیریت کرده و کاهش دهیم.
دژپسند تخصیص هدفمند اعتبار به طرح های عمرانی را یکی دیگر از حوزه ها در زمینه مدیریت هزینه ها عنوان نمود و اظهار داشت: برای مثال امسال از تخصیص اعتبار به طرح هاییغیر راهبردی که پیشرفت فیزیکی آنها به ۵۰ درصد نرسیده است یا در دوسال آتی به بهره برداری نمی رسند اجتناب شود یا حتی در یک قدم جلوتر کلیه طرح هایی که دیگر توجیه ندارند متوقف شوند یا برای تامین مالی پروژه هایی که منفعت اقتصادی ایجاد می کنند از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده گردد و در تامین مالی زمینه مشارکت بخش خصوصی با تسهیل بیشتری فراهم گردد.
به گفته فرهاد دژپسند، همه گیری ویروس کرونا، در عین حال، امکان کاهش هزینه ها را در حوزه هایی به دولت تصریح کرد که تا قبل از این، ورود به آنها را یا با جدیت پیگیری نکرده و یا به دلیلهای مختلف از ورود به آنها اجتناب می کرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بعنوان نمونه در همین بازه کوتاه، ما به نتایج شایان توجهی در توسعه فعالیت ها و خدمات چه در سطح کسب و کارها و چه خدمات دولتی با بهره گیری از ظرفیت های بی شمار فناوری اطلاعات و اینترنت دست یافتیم. برای مثال در ارائه آموزش های ازراه دور بر بستر اینترنت در مدارس و دانشگاه ها شاهد عملکرد قابل توجهی بودیم یا در همین شرایط، امکان دریافت خیلی از استعلامات و پاسخ خیلی از درخواست ها به صورت الکترونیک برقرار شد که تا قبل از شیوع ویروس کرونا شاید براحتی این امور میسر نبود.
وی یادآورشد: نمونه دیگر از اینگونه کاهش هزینه ها که برای امسال فرصت آنها فراهم آمده است، کاهش تعداد همایش ها و گردهمایی ها، کاهش تعداد سفرهای خارجی، کاهش روزهای تکلیفی حضور کارکنان در ادارات و انعطاف پذیری در ساعات کاری اداری کارکنان دولت می باشد و اگر بتوانیم در بلندمدت با رعایت استانداردهای ارائه خدمات دولتی به جامعه، این موارد را به نحو اثربخش مدیریت نماییم آنگاه می توانیم ساختار هزینه ای را نیز اصلاح و کاهش هزینه ها را با موفقیت به انجام برسانیم.
دژپسند اضافه کرد: نکته مهم در این بخش، عدم کاهش استانداردهای کیفی ارائه خدمات است، که من فکر می کنم با توسعه دولت الکترونیک و ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت خواهیم توانست سطح کیفی خدمات را با وجود کاهش هزینه ها، در طولانی مدت افزایش دهیم و اینها نمونه هایی کوچک از مواردی هستند که با بهره گیری از آنها می توان به اصلاح هزینه ها اقدام نمود.
این عضو کابینه دولت دوازدهم اظهارداشت: پیشنهاد اصلی ما این است که در کوتاه مدت بوسیله صرفه جویی در هزینه ها و مدیریت بهینه تخصیص ها و در طولانی مدت بوسیله اصلاح ساختار هزینه ای موضوع اصلاح هزینه ها را دنبال نماییم، تا قسمتی از تعادل را به بودجه بازگردانیم. اما بخش دیگر پیشنهادات ما تامین منابع و ایجاد درآمد است.


1399/04/21
15:06:54
5.0 از 5
2639
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , چك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش