عادل آذر:

دیوان محاسبات چهار میلیارد و ۱۶۷ میلیون دلار به بیت المال برگرداند

دیوان محاسبات چهار میلیارد و ۱۶۷ میلیون دلار به بیت المال برگرداند رئیس سابق دیوان محاسبات اظهار داشت كه این دیوان در دوره گذشته چهار میلیارد و 167 میلیون دلار را به بیت المال بازگردانده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، عادل آذر در مراسم تودیع و معارفه رئیس و دادستان دیوان محاسبات با ارائه گزارشی از عملکرد این دیوان در دوران مسئولیت خود اظهار داشت: دیوان محاسبات کار گذشتگان در ۴۰ سال پیش بوده و من هم چهار سال اهتمام کردم آنرا جلو ببرم. قبل از دوره فعالیت من حسابرسی عملکرد تا حدودی انجام شده بود، ولی استانداردی نداشت. ما استاندارد آنرا تعریف و بومی سازی کردیم، ۱۰۰ کارگاه در استانها برگزار کردیم و الان نظام حسابرسی عملکرد دیوان را داریم که باید توسعه یابد. البته از نظر نظریه و استاندارد این کار بطور کامل انجام شد ولی در اجرا ۴۰ درصد آن اجرایی شده است.
آذر با اشاره به افزایش ۵۳ درصدی آرای هیات های مستشاری در دوره مسئولیت خود اظهار داشت: کیفیت آرا هم در دوره دهم ۱۰۰ درصد افزایش را نشان میدهد. ما همین طور به ارتباط با کمیسیون ها اکتفا نکردیم و عملکرد خودرا به صحن بردیم و هفت گزارش علنی و سه گزارش غیرعلنی در صحن داشتیم چونکه من معتقد بودم که باید در هر فصل دو بار گزارش ارائه شود.
رییس سابق دیوان محاسبات با تاکید بر لزوم توجه به حسابررسی عملکرد اظهار نمود: تمام ادبیات مدیریتی و تجربه بشری در حوزه بودجه نویسی می طلبد که حسابرسی عملکرد در کشور پیاده شود. ما از سال ۱۳۹۵ تمامی انرژی خودرا بر این مبنا گذاشتیم که دیوان را روی ریل حسابرسی عملکرد بیاوریم که خاستگاه نظری آن هم مدیریت بر اساس عملکرد است. البته نظام بودجه ریزی در کشور باید بر اساس عملکرد باشد که حسابرسی مبنای بر عملکرد داشته باشیم. ما در زمینه بودجه ریزی بر اساس عملکرد در ابتدای کار هستیم اگر مقرر است نظام حسابرسی عملکرد داشته باشیم باید مبتنی بر فناوری اطلاعات باشد.
آذر با بیان این که ورودی دیوان محاسبات صفر تا صد الکترونیکی است، اشاره کرد: حتی رای هیات عمومی نیز به صورت الکترونیکی صادر می شود. ما همین طور در دوره گذشته لطمه شناسی بودجه را داشتیم، در مجلس دهم بخشنامه اصلاح گردید و بودجه شرکت ها مورد بررسی قرار گرفت. اگر از من بعنوان معلم بپرسید که دولت چقدر بودجه به صحن می آورد؟ می گویم در بخش شرکت ها هنوز هم ۹۰ درصد را می آورد و ۱۰ درصد را نمی آورد که باید برایش فکری نماییم.
رییس سابق دیوان محاسبات رویکرد دیوان محاسبات را نظارت مستمر مالی، پیشگیرانه، هدایت گرانه و مقتدرانه توصیف کرد و اظهار داشت: دلچسب ترین کاری که در دیوان انجام دادیم ایجاد بانک اطلاعاتی مدیران آینده جهت بررسی صلاحیت های مدیریتی همکاران دیوان و شناسایی استعدادهای مدیریتی بود. از اول سال ۱۳۹۷، ۳۰۰ نفر مصاحبه شدند و ۱۶۷ نفر شرایط را داشتند ما دقیقا براین اساس انتصابات را انجام دادیم. بااینکه دیوان در معرض فشار و سفارش زیادی قرار دارد ولی به این روش عمل کردیم.
وی با بیان این که سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ استخدام در دیوان محاسبات صورت می گیرد، اظهار نمود: آزمون استخدامی توسط سازمان سنجش برگزار می گردد و در ادامه پروسه آن در دیوان طی می شود.
رییس سابق دیوان محاسبات، دیوان محاسبات را بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی عنوان و اشاره کرد: ما کوشیدیم نظارت دیوان محاسبات را در خدمت توسعه، کار و خدمت رسانی به مردم قرار دهیم. آنچه برخی درباب حسابرسی بی خاصیت دیوان گفتند قدری بی انصافی بود. من را هرچقدر می خواهید نقد کنید اما دیوان کارهای گرانسنگی انجام داده نگویید وجود یا عدم وجودش فرقی ندارد مثل این است که بگوییم وجود یا عدم وجود قوه قضاییه فرقی ندارد. به زحمات ۲۵۰۰ نفر احترام بگذاریم و البته رو به جلو حرکت نماییم.
آذر با اشاره به بازگشت چهار میلیارد و ۱۶۷ میلیون دلار از طرف دیوان محاسبات به بیت المال اظهار داشت: از این مبلغ چهار میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی رفت.
رییس سابق دیوان محاسبات همین طور اظهار نمود: نکته دیگری مطرح شده بود که دیوان نباید نوشداروی بعد مرگ سهراب باشد، قانون اساسی می گوید کار دیوان بعد از خرج است. قبل از خرج، سازمان مدیریت، حین خرج امور اقتصادی و دارایی و بعد از خرج دیوان محاسبات مسئولیت دارند.
منبع:

1399/05/06
15:34:07
5.0 از 5
2386
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , دلار , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش