معاون گمرك اعلام كرد

ترخیص فوری كالاهای اساسی و غیراساسی تولیدی

ترخیص فوری كالاهای اساسی و غیراساسی تولیدی آنطور كه معاون فنی گمرك ایران می گوید با اقدامات انجام شده تمامی كالاهای اساسی به محض دریافت مجوز و اعلامیه تأمین ارز به صورت اعتباری امكان ترخیص فوری دارند. كالاهای غیراساسی هم به تشخیص وزارت صمت فورا ترخیص خواهند شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، پس از رایزنی های صورت گرفته در مورد تسهیل ترخیص حدود شش میلیارد دلار کالای رسوب کرده در گمرک و بنادر و موافقت رئیس جمهور با پیشنهادهای گمرگ در این رابطه، امکان ترخیص فوری کالاهای اساسی و غیراساسی با اولویت کالاهای تولیدی فراهم گشته است.
در همین زمینه مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران- در ارتباط با آخرین وضعیت ترخیص کالا توضیحاتی به ایسنا عرضه کرد که در مجموع نشان دهنده ترخیص فوری کالاهای اساسی و غیراساسی تولیدی است.
ارونقی با اشاره به شرایط ترخیص کالاهای اساسی اظهار داشت: با عنایت به مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به تأیید رئیس جمهور هم رسیده است تمامی کالاهای اساسی به محض اینکه صاحبان آنها با رفتن به بانک عامل بتوانند اعلامیه تأمین ارز به صورت اعتباری دریافت نمایند فوری ترخیص خواهند شد، پس از آن هم بانک ظرف سه ماه پیگیری ها و رسیدگی های بعدی را انجام می دهد و در این رابطه هیچ مشکلی وجود ندارد.
اما ارونقی درباره کالاهای غیراساسی در گروه (۲) هم توضیحاتی عرضه کرد که طبق آن فهرست کالاهایی که تا پیش از ۲۰ تیرماه سال جاری به گمرک اظهار و دارای قبض انبار هستند در اختیار وزارت صمت قرار گرفته و از طرفی فهرست کالاهایی که تا این تاریخ اظهار نشده بودند از جانب سازمان بنادر به وزارت صمت عرضه شده است، بر این اساس به تشخیص وزارت صمت، با اولویت کالاهای تولیدی و مواد اولیه تولید در ارتباط با ترخیص آنها فوری اقدام خواهد نمود که این کالاها با ارز اشخاص یا سایر رویه ها و با صدور مجوز از بانک مرکزی ترخیص می شوند.
وی همینطور اشاره ای به اقدامات صورت گرفته برای رسیدگی به وضعیت ترخیص کالاها داشت و اظهار داشت که طی اطلاعیه ای از کلیه صاحبان کالا شامل حقیقی یا حقوقی خواستیم تا چنانچه درخواستی در خصوص ترخیص درصدی یا کامل کالاهای درصف تخصیص خود به گمرک های اجرایی یا گمرک ایران دارند، یا آنهایی که تابحال مشکل ترخیص کالاهای ثبت سفارش شده آنها حل نشده و نتوانسته اند ترخیص انجام دهند، به گمرک اعلام کنند.
این مقام مسئول در گمرک ایران اضافه کرد: بر این اساس، روز گذشته (شنبه) در میز خدمتی که با حضور نمایندگان وزارت صمت، گمرک و بانک مرکزی تشکیل شد حدود ۲۰۰ رجوع صورت گرفت که پس از بررسی های انجام شده ۲۰ درصد آنها توانستند تعیین تکلیف شوند و ۸۰ درصد دیگر هم به وزارت صمت اعلام گردید که مقرر است طی امروز رسیدگی های لازم صورت گرفته و به بانک مرکزی اعلام گردد که ادامه فرآیند ترخیص کالا صورت بگیرد.
منبع:

1399/05/12
23:11:50
5.0 از 5
1959
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش