واكنش نوبخت به حواشی فروش ارز صندوق توسعه ملی

ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانك مركزی نگه داشته عرضه نماید

ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانك مركزی نگه داشته عرضه نماید آنی بازار: رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینكه استقراض دولت از بانك مركزی بابت فروش ارز صندوق توسعه ملی حرف نادرستی بوده و افزایش قیمتها ناشی از جهش ناگهانی نرخ ارز است، اظهار داشت كه ارز را محدود و طبق مجوز فروختیم و اگر بانك مركزی آنرا پیش خود نگه داشته بهتر است عرضه نموده و بازار را كنترل كند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، بتازگی سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به انتقادات نسبت به افزایش تورم به سبب بی انضباطی مالی دولت در تامین کسری بودجه اعلام نمود که صورتهای مالی بانک مرکزی موید این مساله نیست و کسری بودجه تاثیری بر تورم اخیر نداشته، بلکه جهش قیمت ارز عامل اصلی آن بوده است. پس از آن رئیس کل بانک مرکزی در واکنش خود به این جریان به فروش ارز صندوق توسعه ملی برای تامین کسری بودجه در سال قبل اشاره و آنرا نوعی استقراض کوتاه مدت از بانک مرکزی عنوان نمود که بر پایه پولی و تورم اثر گذار بوده است.
اما به دنبال طرح این مساله و با توجه به این که دولت در چند سال اخیر مجوز عدم واریز قسمتی از ارزهای سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت و در اختیار گرفتن آنرا داشته و برای امسال هم در قانون بودجه مصوب شده است، ماجرای استقراض دولت از بانک مرکزی بابت فروش ارز صندوق توسعه ملی و اثرگذاری آن بر نرخ تورم در گفت و گوی ایسنا با محمد باقر نوبخت- رئیس سازمان برنامه و بودجه- مورد بررسی قرار گرفت.
ما ارز خودرا فروختیم
نوبخت با اعلان اینکه دولت در سال ۱۳۹۷ این مجوز را دریافت کرد که از سهم ۳۲ درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی، ۲۰ درصد آنرا واریز و ۱۲ درصد را در اختیار داشته باشد توضیح داد: ما از این منابع استفاده نکرده و تصمیم گرفتیم آنرا برای شرایط سخت تری ذخیره نماییم که در سال قبل مورد استفاده قرار گرفت.
وی ادامه داد: اگر فروش این ۱۲ درصد سبب ایجاد مشکل شده باید ۸۰ درصد دیگر ارز درآمدهای نفتی هم که فروش رفت مشکل ایجاد می کرد؛ در صورتیکه ما منابع و ارز خودرا به بانک مرکزی فروختیم و بانک هم آنرا فروخته یا اگر هم پیش خود نگه داشته، بهتر است عرضه نموده و بازار را کنترل کند.
استقراض دولت از بانک مرکزی حرف نادرستی است
معاون رئیس جمهور افزود: اینکه گفته شود دولت از بانک مرکزی استقراض کرده حرف نادرستی است، این افزایش قیمتها ناشی از افزایش ناگهانی قیمت ارز است و بیش از آنکه دلیل اقتصادی داشته باشد توجیه سیاسی دارد؛ در عین حال که بانک مرکزی اعلام نموده صادرکنندگان ارز خودرا نیاورده اند و با محدودیت برای کنترل بازار مواجه می باشد، از طرف دیگر انتظارات تورمی هم متاثر از قیمت ارز بر رشد قیمتها موثر است.
افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید
وی اظهار داشت: پس بهتر است افزایش قیمتها را به دلیلهای دیگر همچون کسری بودجه دولت یا استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ربط ندهیم. این در حالیست که بعنوان نمونه عربستان حدود ۵۸ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود بهره برده و صندوق توسعه ملی ما هم نوعی ذخیره ارزی است که در شرایط خاص از آن استفاده می شود.
اوضاع بودجه امسال
نوبخت در ادامه به وضعیت بودجه امسال اشاره و توضیح داد: تابحال بیش از ۷۰ درصد منابع محقق شده است که در این میان سهم نفت بسیار کم و حدود شش درصد بوده است ولی در سایر بخش ها همچون مالیات حتی بیش از ۲۰ درصد بیشتر از سال قبل محقق شده است. از طرف دیگر ۵۸ هزار میلیارد تومان اوراق فروش رفته که در پوشش کسری بودجه موثر بوده است. همین طور تا ۳۸ میلیارد تومان در طول این مدت به پروژه های عمرانی تخصیص داده شده است که سبب حفظ و تقویت اشتغال و بهره برداری از طرحها خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه برای امسال چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم از بانک مرکزی استقراض نشده است افزود: مالیات و فروش اوراق سبب جمع آوری پول از اقتصاد می شود و از طرف دیگر فروش نفت هم آنقدر محدود است که فروش ارز آن نمی تواند بر نقدینگی و سایر مسایل اثر منفی داشته باشد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: با وجود محدودیت های موجود و با مدیریت منابع پرداخت حقوق، پرداخت یارانه و سایر مطالبات در زمان مقرر در حال انجام می باشد.
منبع:

1399/05/17
22:16:20
5.0 از 5
1738
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش