همتی:

اوراق سلف نفتی، سود بیشتری نسبت به اوراق قرضه دارد

اوراق سلف نفتی، سود بیشتری نسبت به اوراق قرضه دارد رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی كه عملاً فروش قطعی است و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود، علاوه بر اینكه انتظارات تورمی را مدیریت می كند، نسبت به اوراق قرضه هم كم هزینه تر و قابل مدیریت تر است و همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد.


رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه شخصی اینستاگرام به موضوع مدیریت نقدینگی و طرح فروش اوراق سلف نفتی پرداخت.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، عبدالناصر همتی در این یادداشت با اذعان به این که در شرایط اقتصادی خاص امروز کشور، وظیفه اصلی بانک مرکزی مدیریت بازار ارز و پول و نهایتا کنترل تورم است، درباب تامین سالم کسری بودجه دولت، تصریح کرد: کسری بودجه دولت، به خاطر تحریم صادرات نفت، یک واقعیت و تامین مالی سالم این کسری بدون استقراض از بانک مرکزی نیز یک لزوم است.
همتی کاهش هزینه ها، افزایش درآمدهای مالیاتی، فروش سهام و اموال دولت و انتشار اوراق بدهی یا پیش فروش کالاهایی نظیر نفت را در شرایط تحریمی، چهار چاره تامین مالی سالم کسری بودجه دولت دانست و اضافه کرد: ظرفیت افزایش درآمد مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس امسال با توجه به کرونا، مشخص و محدود است. فروش سهام با همه موانع در حال انجام و اوراق بدهی نیز تابحال ۵۲ هزار میلیارد تومان فروش رفته است.
رئیس شورای پول و اعتبار در ادامه به طرح فروش اوراق سلف نفتی که بتازگی در فضای اقتصادی کشور مطرح گردیده است، پرداخت و نوشت: طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی عملاً فروش قطعی است و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود.
وی اضافه کرد: اوراق سلف نفتی علاوه بر اینکه انتظارات تورمی را مدیریت می کند، نسبت به اوراق قرضه هم کم هزینه تر و قابل مدیریت تر است و همزمان سود بیشتری نیز برای دارنده این اوراق دارد. البته، واضح است که برای موفقیت این طرح، توافق تمام ارکان نظام و با تاکید بر نظرات دقیق کارشناسان، لازم است.
همتی در ادامه یادداشت خود انتشار هر گونه اوراق را روش تجربه شده در همه دنیا برای هموارسازی هزینه های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان دانست و اشاره کرد: بحث هایی مانند آینده فروشی یا بدهکاری دولت های آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد. دولت ها همیشه با سیاست های مالی در اقتصاد حضور دارند.
رئیس کل بانک مرکزی در آخر هشدار داد: در هر صورت، اگر با منابع چهارگانه بالا، کسری بودجه تامین نشود، استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیرمستقیم باشد موجب رشد بیشتر نقدینگی و تورم در سال های آتی و متضرر شدن مردم در آینده خواهد بود.


1399/05/24
22:13:08
5.0 از 5
2016
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش