حقوق سهامداران در ایام منفی شدن حساب توسط كارگزاری چیست؟

حقوق سهامداران در ایام منفی شدن حساب توسط كارگزاری چیست؟ یك كارشناس حقوقی بازار سرمایه با اشاره به بی نظمی در سیستم یكی از بزرگ ترین كارگزاری های كشور در روز گذشته، اظهار داشت: بدین سبب كارگزاری باید نسبت به مسئولیت انضباطی خود در مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار و نسبت به مسئولیت مدنی خود در مقابل مشتریان متضرر پاسخگو باشد.


حمید اسدی در گفت و گو با ایسنا، در مورد اختلال در سیستم معاملاتی یکی از کارگزاری ها که طی روزهای اخیر رخ داد، اظهار نمود: بی نظمی روز گذشته در پروسه معاملات کارگزاری و منفی شدن قدرت خرید مشتریان این کارگزاری، از بعد حقوقی حائز اهمیت می باشد.
وی با تاکید بر اینکه کارگزاری ها مهمترین رکن معاملات در بازار سرمایه هستند، اظهار داشت: بدین سبب هر گونه تغییر مسیر معاملات به صورت سهوی یا عمدی از طرف کارگزاری ها روی تمامی بازار سرمایه تاثیر گذار است؛ پس خیلی از مقررات بازار سرمایه به تخلف انگاری ناهنجاری های کارگزاران پرداخته و اشاره شده است.
این کارشناس حقوقی بازار سرمایه افزود: همچون دستورالعمل انضباطی کارگزاران مصوب ۱۳ آذر ۱۳۸۹ هیئت مدیره سازمان، در بند ۱۰ ماده ۵ خودداری از پذیرش سفارش های خرید و فروش مشتریان را از موارد تخلف قلمداد کرده است. این خودداری در این بند به صورت عام استفاده شده و خودداری مستقیم و غیرمستقیم و هر دو را شامل می شود. در خودداری مستقیم کارگزاری عمدا از اجرای دستورات و سفارش های مشتریان سر باز می زند و آنرا اجرا نمی نماید. در خودداری غیر مستقیم کارگزاری عوامل و موانعی را به صورت سهوی و یا عمدی ایجاد می کنند که در نتیجه آن مانع، امکان اجرای سفارش های مشتریان وجود نداشته و در نتیجه مشتریان از حقوق خود منع شده و عملا حق آنها سلب می شود.
اسدی با اشاره به اتفاقی که در سیستم معاملات یکی از کارگزاری ها رخ داد، اظهار داشت: طی این اتفاق، با منفی شدن قدرت خرید و حساب مشتریان، عملاً مشتریان امکان خرید و فروش خودرا از دست دادند، برای اینکه اگر مشتری سهام خودرا می فروخت و یا حساب پرتفوی خودرا شارژ می کرد، باتوجه به منفی شدن حساب او امکان خرید سهام برای او نیز سلب شده بود. همین طور در این حالت نیز مشتریان از امکان خرید سهام محروم شده اند که این خود مصداق اضرار به غیر و از موجبات مسئولیت مدنی مستند به ماده یک قانون مسئولیت مدنی است.
وی اشاره کرد: بدین سبب کارگزاری باید نسبت به مسئولیت انضباطی خود در مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار و نسبت به مسئولیت مدنی خود در مقابل مشتریان متضرر پاسخگو باشد. همین طور این چنین ناهنجاری ها در بازار سرمایه سبب تغییر رفتار سرمایه گذاران و مشتریان در بازار شده که نمونه آن در بازار روز گذشته مشاهده شد. برای اینکه که این کارگزاری با حجم بالای مشتریان که در اختیار دارد و منفی شدن قدرت خرید آنان عملا امکان ثبت سفارش را از آنان سلب کرده و منجر به کاهش شدید تقاضا در بازار شد.
اسدی افزود: با وجود این که کارگزاری چند ساعت بعد مبادرت به رفع این مشکل کرد اما از آنجاکه بازار سرمایه بازار لحظه هاست و سود و زیان در ثانیه ها رخ می دهد، سلب حق چند ساعت امری بسیار موثر در ایجاد لطمه به مشتریان است.
بر اساس این گزارش، روز گذشته به سبب ایجاد بی نظمی در سیستم یکی از کارگزاری های بزرگ کشور، مشتریان این کارگزاری حساب خودرا منفی می دیدند و قادر به ثبت سفارش نبودند.1399/05/26
14:28:42
5.0 از 5
1918
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش