با تصویب مجلس

سهام شناور آزاد شركت های بورسی به ۲۵ درصد رسید

سهام شناور آزاد شركت های بورسی به ۲۵ درصد رسید نمایندگان مجلس تصویب كردند كه سهام شناور آزاد شركت های بورسی به 25 درصد افزایش پیدا كند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) و در جریان بررسی لایحه افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران بوسیله صرف سهام با سلب حق تقدم مواد ۴ و ۵ آنرا تصویب کردند.
طبق ماده ۴ این لایحه، در ماده ۱۴۳ قانون مالیاتهای مستقیم عبارت «حداقل ۲۰درصد سهام شناور آزاد» به عبارت «حداقل ۲۵ درصد سهام شناور آزاد» اصلاح گردید.
همین طور طبق ماده ۵، دستورالعمل‏ های اجرایی مواد این قانون حداکثر ظرف مدت یکماه بعد از لازم ‏الاجرا شدن این قانون، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می‏ شود و به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار می‏ رسد.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا در ماده ۱۴۳ قانون مالیات های مستقیم امده است که معادل ده درصد (۱۰%) از مالیات بردرآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس­های کالایی پذیرفته شده و به فروش می رسد و ده درصد (۱۰%) از مالیات بردرآمد شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بورس­های داخلی یا خارجی پذیرفته می شود و پنج درصد (۵%) از مالیات بر درآمد شرکت­هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می­ شود، از سال پذیرش تا سالی که از لیست شرکتهای پذیرفته شده در این بورس­ها یا بازارها حذف نشده اند با تأیید سازمان بخشوده می شود. شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بورسهای داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته شود در صورتیکه در آخر دوره مالی به تأیید سازمان حداقل بیست درصد (۲۰%) سهام شناور آزاد داشته باشند معادل دو برابر معافیتهای فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می شوند.(۱)
تبصره ۱ - از هر نقل و انتقال سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام و سهم­ الشرکه شرکا در سایر شرکتها مالیات مقطوعی به میزان چهاردرصد (۴%) ارزش اسمی آنها وصول می شود. از این بابت وجه دیگری بعنوان مالیات بر درآمد نقل و انتقال فوق مطالبه نخواهد شد. انتقال دهندگان سهام و سهم ­الشرکه و حق تقدم سهام مکلفند پیش از انتقال، مالیات متعلق را به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند.
ادارات ثبت یا دفاتر اسناد رسمی مکلف­اند در موقع ثبت تغییرات یا تنظیم سند انتقال حسب مورد گواهی پرداخت مالیات متعلق را ستاندن و ضمیمه پرونده مربوط به ثبت یا انتقال کنند.
تبصره ۲ - در شرکت­های سهامی پذیرفته شده در بورس اندوخته صرف سهام مشمول مالیات مقطوع به نرخ نیم درصد (۵/۰%) خواهد بود و به این درآمد مالیات دیگری تعلق نمی گیرد. شرکتها مکلف­ هستند تا اختتام ماه بعد(۲) از تاریخ ثبت افزایش سرمایه آنرا به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند.1399/05/30
11:27:15
5.0 از 5
1975
تگهای خبر: ارز , ارزش , بازار , بورس
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش