اردكانیان:

برنامه های سازگاری با كم آبی 10 استان در هیات دولت تصویب گردید

برنامه های سازگاری با كم آبی 10 استان در هیات دولت تصویب گردید به گزارش آنی بازار رضا اردكانیان وزیر نیرو با اشاره به اینكه برنامه های سازگاری با كم آبی ۱۰ استان در هیات دولت تصویب شده است، اظهار داشت: تلاش داریم تا آخر سال جاری این برنامه را برای همه استان ها به مرحله تصویب برسانیم.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، وزیر نیرو پنجشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح دستاوردها، فرصت ها و چالش های صنعت آب و برق در دولت تدبیر و امید پرداخت.
وی در آغاز با اشاره به اینکه منطقه ما خشک و نیمه خشک است، اظهار داشت: نقاط پرآب دنیا برنامه ریزی های آبی و مدیریت منابع آبشان باید مبتنی بر طرح جامع باشد، ما هم طرح جامع از سال های گذشته داشته ایم و بنابراین قانون جامعی داریم که ۴۰ سال از عمر آن می گذرد که همان قانون توزیع عادلانه آب است، این قانون مختص به زمانی است که آب زیاد داشتیم و دغدغه اصلی توزیع عادلانه آب بود.
اردکانیان همینطور با اشاره به اینکه پس از ۴۰ سال با توسعه شهرنشینی و توسعه صنعت افزایش مصارف آب صورت گرفت و همینطور نوع مصرف تغییر یافت، اضافه کرد: کاهش بارش ها سبب شد تا برای امروز، سال ها و دهه های بعد فکر جدیدی مبتنی بر شرایط داشته باشیم و بنابراین کاری را با مشارکت سازمان های داخلی، دولت، پژوهشگران و دستگاه های در رابطه با مبحث آب انجام دادیم و درصدد هستیم تا سال جاری لایحه جدیدی برای قانون جامع آب داشته باشیم که بیشتر مبتنی بر بهره برداری پایدار و حفاظت از منابع آب است.
او با اشاره به اینکه برنامه ریزی ها باید عمدتاً مبتنی بر داده های صحیح و دقیق باشد، افزود: متناسب با شرایط باید اصلاح ساختار در برنامه مدیریت آب داشته باشیم که بخشی از آن انجام شده است و در ستاد آب کشور در صدد چابک سازی هستیم.
وزیر نیرو در ادامه با اشاره به مبحث کرونا، اظهار داشت: با آغاز کرونا دنیا با پدیده جدیدی مواجه گردید، تا پیش از کرونا بحث مهمی در فضای تخصصی آب و غذا به نام آب مجازی مطرح بود یعنی کشورها تلاش می کردند از آب مجازی استفاده کنند و شرایط کرونا نخستین تاثیرش بر آب مجازی بود.
وی با اشاره به اینکه آب مجازی در دنیا یک پدیده رو به جلو است، اضافه کرد: کرونا که رخ داد نخستین آثار آن این بود که کشورهای صادر کننده آب مجازی یعنی آن هایی که محصولات کشاورزی شان را صادر می کردند بدون اینکه خودشان نیاز داشته باشند بلافاصله صادراتشان را برای مدت زمانی متوقف کردند و این مسئله نشان داد که بر روی واردات محصولات غذایی نمی توانستیم حساب نماییم.
وزیر نیرو افزود: امنیت غذایی اهمیت و جایگاه خویش را در شرایط کرونا نشان داد تا الگوهای کشت مناسب و روش های آبیاری مناسبی داشته باشیم، سال ۹۲، هشت هزار کشت گلخانه ای داشتیم و الان به ۱۸ هزار کشت گلخانه ای رسیده ایم.
اردکانیان با اشاره به اینکه رسته آب علم کاربردی است و برخلاف سایر علوم که از دو دوتا چهارتا تبعیت می کند، مبحث آب غیر قطعی است اظهار داشت: بر مبنای روش های مختلف آمار و اطلاعات و داده ها شکل می گیرد و برنامه ریزی انجام می شود، باید بتوانیم با دقت بالایی کار را انجام دهیم.
وی خاطرنشان کرد: باوجود تمام تفاوت هایی که بین بعضی از آمار می تواند وجود داشته باشد، کشور در چهار دهه اخیر کار بزرگی را در زمینه تأمین مواد غذایی انجام داده است، ما پنجمین کشور دنیا پس از چین، هند، ایالات متحده و پاکستان از نظر داشتن کشت آبی هستیم و بنابراین سرمایه گذاری قابل توجهی در اقلیم خشک و نیمه خشک ما صورت گرفته تا بتوانیم از زمین و آب کمی که در اختیارمان است، استفاده حداکثری نماییم.
وزیر نیرو همینطور با اشاره به اینکه سال ۹۲ محصولات غذایی حدودا ۹۷ میلیون تن در سال بود و الان این رقم به ۱۲۵ میلیون تن در سال رسیده است، اضافه کرد: در این بخش ۳۰ درصد در این ۸ سال رشد داشتیم و ارزش مواد غذایی بیشتر شده است و ۸۰ درصد این ارزش را در داخل تولید می نماییم.
اردکانیان تصریح کرد: یکی از اصلی ترین نهاده ها آب است و توانستیم با سدسازی و راه اندازی شبکه ها، ظرفیت آب قابل تنظیم را افزایش دهیم.
او با اشاره به اینکه حدود ۴۸ رودخانه مرزی داریم، اظهار داشت: چهار دهه پیش ما فقط یک سد مرزی داشتیم، در جهت استیفای حقوق کشور و آباد کردن مناطق مرزی کار استیفای حق آبه ها در برنامه قرار گرفت و در دولت یازدهم ۲۸ سد مرزی ساخته شده است.
وزیر نیرو اضافه کرد: در دولت یازدهم تابحال بیست و چهار سد مرزی اضافه کرده ایم که از این طریق، نه تنها مناطق مرزی آباد می شود بلکه جمعیت آنجا تثبیت و اشتغال ایجاد می شود.
اردکانیان در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه اگر دولت به شما بگوید وزارتخانه ها باید ادغام شوند و انتخاب را برعهده شما بگذارند، علاقه شما به ادغام با کدام وزارتخانه است؟ اظهار داشت: بنده دوست دارم وزارت نیرو با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادغام شود، چون برای انتقال پیام های فرهنگی و ارشادی احتیاج به وسیله ارتباطی داریم.
وی تصریح کرد: هیچ وزارتخانه ای به اندازه وزارت نیرو سطح وسیع ارتباط با افراد جامعه ندارد و رضایت مردم هرچند نسبی و کم سرمایه ارزشمندی برای ما است.
وزیر نیرو در ادامه همینطور به برنامه های سازگاری با کم آبی اشاره نمود و اظهار داشت: آخرین وعده ای که همکارانم در سازمان برنامه و بودجه دادند این است که سال جاری پس از ۴۰ سال دارای طرح آمایش سرزمینی مصوب باشیم اما ما منتظر این طرح در این حد نبودیم که بسیار کار ضروری و خوبی است.
اردکانیان اضافه کرد: برنامه های مربوط به کم آبی هر استان را در دستور کار قرار داده ایم، برای ۱۰ استان کشور برنامه های سازگاری با کم آبی تصویب شده است بنابراین وضعیت منابع و مصارف در این استان ها معین و مورد توافق دستگاه های مسئول وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، وزارت صنعت، وزارت کشور و سازمان های مربوطه است و تلاش داریم تا آخر سال جاری برنامه های سازگاری با کم آبی همه استان ها را به مرحله تصویب برسانیم.
وزیر نیرو اظهار داشت: اگر طرح آمایش سرزمین مصوب و ابلاغ شود، ما آماده هر نوع سازگاری بین برنامه و طرح آمایش هستیم، بنابراین برپایه منابع و مصارف برنامه های توسعه محور را انجام خواهیم داد.
اردکانیان در ادامه با اشاره به اینکه همه دست به دست هم کار بزرگی را در تابستان انجام دادیم و تلاش می نماییم تا این کار را تثبیت نماییم، اضافه کرد: ما از اول انقلاب ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داشتیم و الان به ۸۳۰۰۰ رسیده به صورتی که ۱۲ برابر شده است، جمعیت ما فقط ۲ و ۳ دهم برابر شده است.
او با اشاره به مصوبه هیات وزیران با عنوان طرح برق امید، اظهار داشت: این طرح با هدف کاهش ۱۰درصدی مصرف برق اجرا می شود، در این طرح مشترکین خانگی به سه گروه تقسیم می شوند که به مشترکین کم مصرف صددرصد تخفیف عرضه خواهد شد و برنامه ای برای مشترکین پرمصرف هم اجرا خواهد شد که شامل عرضه پنل های خورشیدی به مشترکین پرمصرف است.
وزیر نیرو افزود: همینطور ۵۶ درصد از مشترکین برق خوش مصرف هستند که اگر به نسبت سال قبل مصرف کمتری داشته باشند پاداش خوش مصرفی می گیرند و ۳۰ درصد مشترکین که کم مصرف هستند هم تخفیف ۱۰۰ درصدی می گیرند.
اردکانیان اظهار داشت: خوشبختانه در همه بخش ها همچون صنعت، معدن، کشاورزی، خدمات، خانگی و بخش عمومی همکاریهای لازم به منظور مدیریت مصرف صورت گرفته است.
وزیر نیرو اضافه کرد: اساس کار ما پشتیبانی از مشترکین کم مصرف و تشویق مشترکین پرمصرف برای پیوستن به جرگه خوش مصرف ها و کسانی است که الگو را رعایت می کنند، بنابراین مصرف کنندگان خانگی در۳ گروه کم مصرف، خوش مصرف و پر مصرف دسته بندی خواهند شد. یکی از این اقدامات در جهت کاهش مصرف، آموزش است که مجموعه هایی در حال شکل گیری هستند تا به مردم آموزش داده شود تا با چه کارهای ساده ای می توانند مصرف برق خویش را کاهش دهند.
وی با اشاره به اینکه تدارک دیدیم در ماه های باقی مانده دولت یازدهم ۱۰ درصد از کل مصرف برق خانگی کاهش پیدا کند، اظهار داشت: تابحال خاموشی ناشی از کمبود تولید نداشتیم، علاوه بر این در سال جهش تولید به سر می بریم و ازاین رو باید نیاز آب و برق مطمئن تامین گردد.
وزیر نیرو تصریح کرد: سال جاری نه تنها خاموشی نداشتیم بلکه انرژی بیشتری هم ارائه شد، به صورتی که در بخش صنعت بیشتر از ۱۱ درصد و در بخش کشاورزی بیشتر از ۴ درصد انرژی بیشتر دریافت کردیم.
اردکانیان در ادامه به جذب سرمایه از بخش خصوصی اشاره نمود و اضافه کرد: قرار شد ۱۰ میلیارد دلار بتوانیم جذب سرمایه از بخش خصوصی در این حوزه نماییم، از این مقدار شش و نیم میلیارد دلار در ۸ سال گذشته صورت گرفته است بنابراین از حساب ذخیره ارزی، تسهیلات بانکی، صندوق توسعه ملی استفاده شده است. حالا در شرایط خوبی هستیم، ۱۱ ماه دیگر که کار را می خواهیم تحویل دهیم باید سیاه کارمان را عرضه نماییم بنابراین می گوییم که در دولت تدبیر و امید در این ۸ سال ۲۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه جدید نصب و آماده در مدار است.
وی با اشاره به اینکه روند سرمایه گذاری کاهنده نبوده است، اضافه کرد: در عین حال کسی از تحریم استقبال نمی کند بنابراین تلاش می نماییم هر چه زودتر سفره تحریم ظالمان جمع شود، ولی اکنون که تحریم تحمیل شده از آن استفاده خواهیم کرد.
وزیر نیرو اظهار داشت: ۶ سال متوالی است که ما شاگرد اول حوزه آب و برق هستیم، خدمات فنی مهندسی را صادر می نماییم، در کشورهای مختلف ۲۰۰۰ شرکت در عرصه برق فعال می باشند و امیدواریم ما هم بتوانیم کار را توسعه دهیم.
اردکانیان با اشاره به اینکه در سال جهش تولید، انرژی به اندازه کافی ایجاد کردیم، اضافه کرد: در این چند ماه در شرایط کرونا قله مصرف را پایین آورده ایم و میزان انرژی که به صنایع بزرگ عرضه کردیم ۱۱ درصد بیشتر از سال گذشته بود.
او با اشاره به اینکه کمتر از یک درصد از گاز تولیدی کشور را در نیروگاه به برق تبدیل می نماییم و مقدار برقی که تولید می شود حدود ۳ درصد کل برق تولید شده و یا انرژی تولید شده است، اظهار داشت: سه سال است با همین مقداری که صادر می نماییم ۳۰ درصد نیازهای ارزی صنعت برق را تدارک دیده ایم همینطور تعهدات صادراتی جواب داده شده است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه از ۱۰ هزار میلیارد دلار فقط ۶ هزار میلیارد جذب سرمایه شده است، اضافه کرد: کار بزرگی با کمک مردم در بخش های مختلف در سه سال قبل انجام شده است، ما هر سال باید نیروگاه بسازیم و سرمایه گذاری خوبی را در این راستا انجام دهیم، در ۱۵ سال قبل سرمایه گذاری خوبی صورت گرفته است.
اردکانیان با تاکیدبراینکه ۶۵ درصد سرمایه گذاری ها در این دولت صورت گرفته است، اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد طرح هایی که افتتاح می نماییم از نظر سرمایه گذاری در بخش تولید برق است.منبع:

1399/06/09
14:37:54
5.0 از 5
2329
تگهای خبر: آموزش , ارز , ارزش , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش