تلاش دلالان و سفته بازان برای قیمت سازی در بازار غیررسمی ارز

تلاش دلالان و سفته بازان برای قیمت سازی در بازار غیررسمی ارز به گزارش آنی بازار دلالان و سفته بازان در ایام اخیر كوشیده اند با ایجاد صف های خرید كاذب، قیمت ارز را همچنان بالا نگاه دارند، اما با عنایت به عرضه سنگین ارز توسط بازارساز و تأمین نیاز واقعی بازار، خیلی از دلالان در اینكه تا چه میزان می توانند به افزایش قیمت ارز و فروش در قیمت های بالاتر امیدوار باشند، گرفتار نگرانی و تردید شده اند.


امروز هم دلار همچون روز گذشته به مسیر صودی خود ادامه داد، این در شرایطی است که نیاز واقعی بازار تأمین شده و کمبودی در بازار مشاهده نمی گردد.
اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که با وجود عدم کمبود، علت افزایش تقاضا در بازار غیر رسمی در این شرایط چیست؟

عده ای معتقدند دلیل افزایش تقاضا در بازار، اطمینان از ادامه روند افزایشی دلار در ایام آتی بوده، این در شرایطی است که عده دیگری معتقدند شاید خریداران با تشکیل صف های خرید کاذب تلاش در حفظ روند افزایشی دلار در ایام آینده داشته باشند تا بتوانند ارز خویش را در قیمت های بالاتر به فروش برسانند؛ یعنی هدف این گروه تنها کسب سود بیشتر با ایجاد فشار روانی بر بازار و افکار عمومی است.
در این میان عرضه سنگین بازارساز خیلی از دلالان را درباره اینکه تا چه میزان می توانند به افزایش قیمت ارز و فروش در قیمت های بالاتر امیدوار باشند، گرفتار نگرانی و تردید کرده است.
اما وجه اشتراک هر دو تحلیل یک چیز است و اینکه نیاز واقعی بازار چندان تغییری با هفته های گذشته نداشته، چنانچه طبق گزارش ها حجم تقاضای روزانه در بازار رسمی اسکناس هم طی چند روز اخیر رقمی بین پنج تا هشت میلیون دلار بوده است و ازاین رو تغییر تقاضای واقعی، عامل موثر بر افزایش نرخ ارز در بازار نبوده است.
در واقع، عده ای به امید کسب سود بیشتر و به خیال ادامه این روند صعودی، بازار را به بازی گرفته اند.
بانک مرکزی در تازه ترین اطلاعیه خود از تأمین تقاضای بازار ارز اطلاع داده و گزارش داده است: «بانک مرکزی متناسب با شرایط و روند امروز بازار نسبت به تأمین تقاضاهای واقعی ارز به صورت اسکناس و حواله اقدام نموده و سیاست این بانک حفظ ثبات بازار ارز برپایه عوامل بنیادین است».
حال باید دید در کشاکش رقابت دلالان و بازارساز، کدام یک برنده خواهد شد.


1399/06/19
14:44:07
5.0 از 5
1407
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش