بازار سكه و طلا اسیر دلالان مجازی

بازار سكه و طلا اسیر دلالان مجازی به گزارش آنی بازار رئیس اتحادیه كشوری طلا و جواهر درباره نوسانات اخیر بازار طلا اظهار داشت: به اعتقاد ما این فضای مشكوك از جانب اتاق های معاملاتی در فضای مجازی كنترل می شود، خیلی از گردانندگان آنها در صنعت طلا حضور نداشته و برخی در كشورهای اطراف مانند تركیه و امارات ساكن هستند.


به گزارش روز شنبه ایرنا، بازار طلا و سکه در ایام اخیر گرفتار تلاطم های قیمتی زیادی شده به صورتی که قیمت سکه تمام بهار آزادی از مرز ۱۲ میلیون تومان گذشته است.
«ابراهیم محمدولی»، رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفت و گو با ایرنا این افزایش قیمت را امری مشکوک توصیف کرد و تصریح کرد: روز گذشته (جمعه) تمام بخش های صنعت طلا و جواهر در سرتاسر کشور تعطیل بوده است. مگر در ساعات ابتدایی امروز (شنبه) چه اتفاقی در بازار می تواند رخ داده باشد که با این نوسان و افزایش شدید قیمت در مورد سکه و طلای آبشده مواجه هستیم؟
وی اضافه کرد: به اعتقاد ما این فضای مشکوک از جانب اتاق های معاملاتی در فضای مجازی کنترل می شود. اتاق هایی که برای ما دقیقا معلوم نیست گردانندگان آنها چه کسانی هستند، فقط می دانیم خیلی از گردانندگان آنها در صنعت طلا حضور نداشته و برخی در کشورهای اطراف مانند ترکیه و امارات ساکن هستند.
رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به استفاده غیرقانونی بعضی از این کانال های مجازی از آرم و نشان اتحادیه طلا و جواهر، توضیح داد: ما سوءاستفاده از آرم اتحادیه را طی نامه نگاری هایی به مراجع مربوطه اعلام نموده ایم که در حال پیگیری است. اما به نظر می آید باید دستگاه هایی که از لحاظ فنی صلاحیت ردیابی در فضای مجازی را دارند، وقت و همت بیشتری بگذارند تا گردانندگان این اتاق های مجازی شناسایی شوند. در این راه ما هم اطلاعات خودمان را در اختیار مراجع مربوطه می گذاریم.
محمدولی در ادامه با تاکید بر غیر قابل حذف بودن تاثیرگذاری فضای مجازی در بازار طلا، تصریح کرد: ما خواستار حذف اتاق های معاملاتی در فضای مجازی نیستیم، اما خواهان وضع قانون و قاعده مند شدن این فعالیت ها در بازار طلا هستیم. امروز با شرایطی روبرو شده ایم که تعداد زیادی از هموطنان ما به اتحادیه طلا و جواهر رجوع می کنند و از بر باد رفتن دارایی هایشان به خاطر معامله در این فضاهای ناایمن شکایت دارند. این درحالی است که اتحادیه طلا و جواهر از اساس آگاهی از نحوه فعالیت این اتاق های مجازی ندارد و هیچ ابزار و اهرمی برای دخالت و نظارتی بر معاملات انجام شده از جانب قانونگذار طراحی نشده است.
وی در انتها تصریح کرد: قیمتگذاری در بازار طلای ایران همواره تحت تأثیر سه عامل بازار ارز، ارزش انس جهانی و میزان تقاضای داخلی صورت می گیرد. متاسفانه طی روزهای اخیر به علت فضای بوجود آمده در بعضی بازارهای مالی دیگر مانند بازار بورس، صاحبان سرمایه به هر علتی به این نتیجه رسیده اند که امکان تداوم سرمایه گذاری در آن بازارها را ندارند و می توانند از نوسانات بازار طلا کسب سود بیشتری داشته باشند. بنابراین بازار طلا با افزایش شدید تقاضا برای سکه و طلای آبشده روبرو شده است.
محمدولی اضافه کرد: متاسفانه این افزایش تقاضا در حوزه مصنوعات طلا و جواهر نیست و در هفته های اخیر این رسته از بازار طلا در مجموع زیر ۲۰ درصد از معاملات بازار طلا را به خود اختصاص داده که این مورد مشکلات فراوانی را برای کارگاه های تولیدی و نیروهای فعال در آن بوجود آورده است.منبع:

1399/06/23
13:17:59
5.0 از 5
1872
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , افزایش قیمت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش