ترس موجران از مالیات و دست كوتاه مستاجران از ودیعه

ترس موجران از مالیات و دست كوتاه مستاجران از ودیعه به گزارش آنی بازار ایرنا- برخی مستاجران در مشهد می گویند ترس موجران از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره مسكن سبب شده است آنان از رسمی كردن اجاره نامه سرباز زنند و این امر دست مستاجران را برای رسیدن به وام ودیعه مسكن كوتاه كرده است.


براساس ماده ۵۴ قانون مالیات ها، درآمد اجاره بر مبنای قرارداد شامل رسمی یا عادی مبنای تشخیص مالیات قرار می گیرد.
یکی از مستاجران به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: صاحبخانه اش از امضای قولنامه کامپیوتری جدید یا اجاره نامه رسمی که ارائه آن برای دریافت وام ودیعه مسکن توسط مستاجر الزامی است خودداری می کند چونکه نگران است مجبور به پرداخت مالیات شود.
بیشتر قولنامه هایی که در سالهای گذشته بین موجران و مستاجران توسط بنگاه های معاملات املاک منعقد می شد دستی بود اما مدتی است که صدور قولنامه ها از راه کامپیوتر انجام می شود و به قولی رسمی کردن اجاره نامه ها برای همه بنگاه ها الزامی شده است.
این روزها به دنبال افزایش قیمت مسکن و اجاره آن و کمک دولت به مستاجران در چارچوب پرداخت وام ودیعه مسکن، رفتن به بنگاه های معاملات املاک از جانب مستاجرانی که قولنامه های دستی در اختیار داشتند افزایش یافته است.
رییس اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک مشهد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قولنامه بین موجر و مستاجر باید در بنگاه مشاور معاملات املاک نوشته شود، این قولنامه سه نسخه دارد که هر یک از نسخه ها در اختیار موجر، مستاجر و بنگاه قرار می گیرد.
علی مرادزاده اضافه کرد: بانکها برای پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران، از آنان قولنامه کامپیوتری درخواست کرده اند و از آنجائیکه اغلب قولنامه ها بین موجران و مستاجران به صورت دستی تنظیم شده است، مستاجران ناگزیر به رفتن به بنگاه و رسمی کردن قولنامه خود می باشد.
وی افزود: در صورتیکه دارنده بنگاه از دادن نسخه کامپیوتری قولنامه به مستاجر خودداری کند، مستاجر می تواند به اتحادیه مشاورین معاملات املاک رجوع نماید تا به تخلف بنگاه رسیدگی شود.
رییس اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک مشهد اظهار داشت: بنگاه دار موظف است در صورت مفقود شدن قولنامه یا تبدیل قولنامه دستی به قولنامه کامپیوتری، نسبت به صدور نسخه المثنی کامپیوتری آن برابر با اصل قولنامه ای که خود در اختیار دارد، اقدام نماید و موجر هم موظف به امضای این قولنامه است.
وی اضافه کرد: اما زمانی که موجر از امضای قولنامه کامپیوتری خودداری کند، مستاجر چاره ای جز رفتن به شورای حل اختلاف و شکایت از موجر خود ندارد.
مرادزاده افزود: موجرانی که از امضای قولنامه سرباز می زنند درصدد فرار از پرداخت مالیات هستند در حالیکه طبق قانون هر فردی که درآمدی از ملک خود دارد باید مالیات آنرا بپردازد.
وام ودیعه مسکن
بر اساس آمارهای رسمی، خانوارهای مستاجر حدود ۸۰ درصد درآمد ماهانه خویش را صرف پرداخت اجاره خانه می کنند، به همین خاطر دولت با هدف کاهش فشار بر روی قشر مستاجر روزهای چهارم تا نهم مرداد ماه سال جاری مبادرت به ثبت نام از اجاره نشین های متقاضی وام ودیعه مسکن کرد.
مستاجران متقاضی این وام باید اصل قولنامه کامپیوتری را به بانک ها ارائه دهند.
این تسهیلات از محل منابع تخصیصی به واحدهای کسب و کار صدمه دیده از کرونا با کارمزد ۱۳ درصد و سررسید یک ساله پرداخت می شود و رقم آن برای مستاجران در تهران ۵۰۰ میلیون ریال، در سایر کلانشهرهای کشور ۳۰۰ میلیون ریال و در شهرهای کوچک ۱۵۰ میلیون ریال است.
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تعداد متقاضیان وام ودیعه مسکن در استان که در سامانه ثبت شده ۴۲ هزار و ۱۰۹ نفر است که از این تعداد ۲۴ هزار و ۳۱۹ نفر واجد شرایط دریافت وام شناخته شده اند.
قدرت الله ابک اضافه کرد: از افرادی که واجد شرایط دریافت وام ودیعه مسکن در این استان هستند هفت هزار و ۲۹ نفر برای دریافت وام به بانکها مراجعه نموده اند.
هر کس درآمدی دارد باید مالیات بدهد
وی افزود: طبق قانون هر فردی در این کشور که درآمدی دارد، باید مالیات آنرا پرداخت کند، بنابراین فردی که وام ودیعه مسکن بخواهد باید اجاره نامه رسمی داشته باشد چونکه بدون آن تفکیک بین مستاجر واقعی و غیرواقعی امکان پذیر نیست.
مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی اظهار داشت: همه مستاجران این حق را دارند که قرارداد قانونی و رسمی داشته باشند و موجران هم مکلف هستند این قرارداد را در بنگاه معاملات املاک برای مستاجر خود رسمی کنند.
وی اضافه کرد: دستورالعمل های وام ودیعه مسکن مربوط به کل کشور است و در همه نقاط ایران یکسان اجرا می شود، این اداره کل هم در قالب همین دستورالعمل ها عمل می کند و نمی توان بدون دریافت کد رهگیری از سامانه به فردی وام ودیعه مسکن داد.
طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن تا آخر دیماه سال جاری تمدید شده و امید است سرعت پرداخت تسهیلات افزایش یابد و تمامی متقاضیان تایید شده بتوانند در این زمان تسهیلات خویش را دریافت نمایند.منبع:

1399/07/02
11:40:07
5.0 از 5
1664
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش