نامعادله یك میلیارد یورویی كرونا!

نامعادله یك میلیارد یورویی كرونا! به گزارش آنی بازار آمار و ارقامی كه از جانب دستگاه های مربوطه در ماجرای اختصاص یك میلیارد یورو به هزینه های كرونا مطرح می شود با همدیگر چندان جور نیست و شبیه یك نامعادله است؛ به صورتی كه بانك مركزی می گوید ۵۰۰ میلیون یورو پرداخت كرده و سازمان برنامه و بودجه حدود ۸۰ درصد منابع دریافتی را به وزارت بهداشت مختص كرده است، اما از سویی دیگر وزیر بهداشت می گوید فقط ۲۷ درصد آنرا دریافت كرده است!


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، حدود ۶ ماه از جریان درخواست برداشت یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی برای اختصاص به هزینه های کرونا و توزیع آن بین وزارت بهداشت و بخش اندکی برای بیمه بیکاری گذشته است. در آن زمان مقام معظم رهبری با این درخواست رئیس جمهوری موافقت و در اردیبهشت ماه نخستین پرداخت از جانب بانک مرکزی از راه منابع یورویی صندوق توسعه ملی با تبدیل نرخ سامانه نیما به ریال و واریز آن به خزانه انجام شد و به صورت تدریجی ادامه یافت.
اینکه چرا تمام یک میلیارد یورو به صورت یکجا تبدیل به ریال نشده هم به این بر می گردد که باید منابع ارزی صندوق در اختیار بانک مرکزی قرار می گرفت تا نسبت به تبدیل آن اقدام نماید و در این زمان هر گاه این منابع در دسترس و در حساب صندوق قرار داشته به صورت تدریجی تبدیل به ریال و به حساب خزانه دولت واریز و مابقی هم به همین ترتیب پرداخت شده و مقرر است ادامه یابد.
اما در این زمان اختلاف نظر در ارتباط با پرداخت ها کم نبوده و نمکی -وزیر بهداشت- به دفعات نسبت به دریافت سهم وزارت بهداشت از این یک میلیارد یورو گله کرده است. وی حتی طی روزهای گذشته از واریز اندک منابع ابراز دلخوری کرده و خواسته بود که آنرا به بانک مرکزی برگشت دهند.
وزیر بهداشت: فقط۲۷ درصد گرفته ایم
تازه ترین اظهار نظر وزیر بهداشت از این حکایت دارد که این وزارتخانه تابحال فقط ۲۷ درصد از منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی را دریافت کرده است. این اعلام نمکی در مقایسه با آنچه که سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی یا حتی صندوق توسعه ملی اعلام نموده اند قابل تأمل است.
سازمان برنامه و بودجه: ۸۰ درصد را داده ایم
در همان زمانی که اعلام گردید مرحله نخست واریز معادل ریالی یک میلیارد یورو از جانب بانک مرکزی به حساب خزانه دولت واریز شده سازمان برنامه و بودجه طی جلسه ای با وزارت بهداشت در اواخر اردیبهشت ماه ۴۲۰۰ میلیارد تومان را به ۱۵ برنامه وزارت بهداشت و درمان و ۱۲۸۶ میلیارد تومان دیگر را هم برای بیمه بیکاری اختصاص داد که در مجموع معادل ۵۴۸۶ میلیارد تومان می شد.
اما در هفته های اخیر این سازمان اعلام نمود که تابحال در مجموع ۴۴۰ میلیون یورو از راه بانک مرکزی به حساب خزانه داری کل کشور واریز شده که معادل حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان است و از این رقم ۵۶۵۰ میلیارد تومان به بخش درمان اختصاص پیدا کرده بود.
با توجه به این اعلام سازمان برنامه و بودجه می توان اظهار داشت که از معادل ریالی ۴۴۰ میلیون یورو حدود ۸۰ درصد به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کرده و نزدیک به ۲۰ درصد دیگر که حدود ۱۳۵۰ میلیارد تومان می شود به بیمه بیکاری رفته است. این در شرایطی است که ۴۴۰ میلیون یورو دریافتی بیشتر از ۴۵ درصد کل یک میلیارد یورو را تشکیل می دهد که عموما به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کرد.
بانک مرکزی: ۵۰ درصد را پرداخت کردیم
ولی طی روزهای گذشته پس از آنکه وزیر بهداشت اعلام نمود مبلغ اندکی از جانب بانک مرکزی دریافت کرده، پیگیری ایسنا از بانک مرکزی با این توضیح همراه شد که در مجموع ۵۰۰ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل و به حساب خزانه واریز شده که در همین چند روز گذشته پرداخت گردید.
بر این اساس با توجه به اینکه بانک مرکزی ۵۰۰ میلیون یورو پرداخت کرده یعنی ۵۰ درصد منابع یک میلیارد یورویی واریز شده است. از سویی دیگر اعلام سازمان برنامه و بودجه نشان داده است که حدودا تمام دریافتی (تا پیش از پرداخت ۶۰ میلیون یوروی آخر) هم توزیع شده و عموما تا ۸۰ درصد آن سهم وزارت بهداشت بوده است. اما اینکه وزیر اعلام می کند فقط ۲۷ درصد دریافت کرده موضوعی قابل تأمل است که نقطه ای مبهم را در معادله تبدیل به ریال یک میلیارد یورو واریزی به خزانه و توزیع آن بوجود می آورد. به هر حال از سویی صندوق توسعه ملی تاکید دارد که در ماجرای اختصاص یک میلیارد یورو به کرونا با عنایت به صدور مجوزها هیچ مشکلی از سمت این صندوق برای برداشت و تبدیل وجود ندارد و از طرفی بانک مرکزی مدعی پرداخت ۵۰۰ میلیون یورویی (۵۰درصد کل) است و در نهایت باید این رقم از جانب سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت اختصاص یابد.
در هر صورت در بحث پرداخت یک میلیارد یورویی آنهم در زمانی که کادر درمان دوره ای سخت را پشت سرگذاشته و با موج دیگری از کرونا و ابعاد آن مواجه بوده و احتیاج به حمایت و پرداخت بموقع حقوق و معوقات و تأمین هزینه های وزارت بهداشت وجود دارد، با عنایت به ابهامات موجود لازم است که دستگاه های مربوطه این مورد را به وضوح شفاف سازی کنند.
منبع:

1399/07/09
09:25:13
5.0 از 5
1608
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , بیمه
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش