ریز موجودی كالاهای اساسی و غیر اساسی در ۱۳ بندر

ریز موجودی كالاهای اساسی و غیر اساسی در ۱۳ بندر به گزارش آنی بازار هم اكنون حدود هشت میلیون تن كالای اساسی و غیراساسی در ۱۳ بندر موجود است كه عمده آن در بندر امام خمینی (ره) با بیشتر از ۳.۶ میلیون تن قرار دارد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، هفته گذشته بود که مصوباتی در ارتباط با تسریع در ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر از جانب معاون اول رئیس جمهور ابلاغ و در دستور کار دستگاه های ذیربط همچون بانک مرکزی، وزارت صمت، سازمان بنادر و گمرک ایران قرار گرفت که پس از آن گمرک از صاحبان کالاهای دپو شده دعوت کرد تا برای طی فرآیند ترخیص طبق مصوبه اقدام نمایند.
طی توافق صورت گرفته قرار شد در مورد کالاهای اساسی بانک مرکزی در مورد اقلام و کالاهایی که به صورت اعتباری خریداری و اعلامیه تأمین ارز برای آنها صادر شده به سرعت از گمرک خارج خواهند شد. همینطور درباره کالاهایی که هنوز اسناد به دست خریدار نرسیده و مشکل انتقال ارز داشتند هم نسبت به تأمین ارز آنها اقدام می شود.
در مورد کالاهای غیر اساسی هم مقرر شد که متعاقب نظر وزارت صمت و گمرک و اعلام به بانک مرکزی به قید فوریت نسبت به تأمین منشأ ارز این اقلام اقدام و ترخیص شوند.

آخرین گزارش از وضعیت موجودی کالا
اما آخرین وضعیت موجودی کالاهای وارداتی در گمرک و بنادر را ارونقی – معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران – به ایسنا اعلام نموده است که نشان داده است هم اکنون بیشتر از هفت میلیون تن کالای غیرکانتینری در بنادر وجود دارد که بالغ بر ۳.۴ میلیون تن آنرا کالاهای اساسی می سازند.
برپایه آمار این مقام مسئول در گمرک ایران تا هشتم مهرماه سالجاری حدود هفت میلیون و ۲۱۸ هزار تن کالای غیرکانتینری در ۱۳ بندر وجود داشته که سه میلیون و ۴۱۰ هزار تن آنرا کالاهای اساسی و مابقی را کالاهای غیراساسی تشکیل می دهد.
این در شرایطی است که در بندر امام خمینی (ره) بیشترین انباشت کالا وجود داشته به صورتی که ۳.۶۹ میلیون تن کالا در این بندر است که ۲.۳ آنرا کالاهای اساسی تشکیل می دهد.
همینطور در بندر شهید رجایی ۲.۵۶ میلیون تن کالا که ۴۲۲هزار تن اساسی، از ۱۵۶.۹ هزار تن بندر انزلی، ۱۰۳.۷ تن کالای اساسی، از ۳۶۲.۴ هزار تن بندر امیرآباد، ۳۱۴ هزار تن کالای اساسی، ۴.۹ هزار تن شهید باهنر، ۱.۲ هزار تن کالای اساسی، ۱۳.۱ هزار بوشهر، ۸۹۷ تن کالای اساسی، ۹۷.۸ هزار تن چابهار، ۱۹.۴ هزار تن کالای اساسی، ۵۴.۵ هزار تن خرمشهر، ۱.۴ هزار تن کالای اساسی، در بندر لنگه ۱۲.۹ هزار تن کالا وجود دارد که مشمول کالاهای اساسی نیست در بندر آبادان هم ۵.۸ هزار تن کالا بدون کالای اساسی، نوشهر ۱۵۴.۶ هزار تن که سهم کالاهای اساسی ۱۵۴.۵ هزار تن است. ۷۲.۶ هزار تن فریدون کنار، ۷۲.۶ هزار تن آن کالای اساسی و در بندر آستارا ۲۴.۳ هزار تن کالا که ۱۰.۵ هزار تن آن کالاهای اساسی است.
اما از طرفی موجودی کالاهای کانتینری به ۹۵ هزار و ۶۲۸ کانتینر (TEU) می رسد که این رقم تعداد کل کانتینرهای موجود در بنادر و گمرکات را تشکیل می دهد.
از موجودی کالاهای اساسی که شامل هشت قلم گندم، ذرت، جو، سویا، برنج، شکر، روغن خام و دانه های روغنی می شود عموما به ذرت با بیشتر از ۱.۶ میلیون تن اختصاص دارد.
بیشتر از ۲۲۱ هزار تن گندم، ۲۹۴.۵ هزار تن جو، ۲۰۱.۴ هزار تن سویا، ۲۳۰ هزار تن برنج، ۳۹۳.۷ هزار تن شکر، ۴۲۰.۹ هزار تن روغن خام و ۱۹۴.۵ هزار تن دانه های روغنی تشکیل داده اند.

چقدر کالای اساسی در کدام بندر وجود دارد؟
اما این که در هر یک از بنادر چه میزان و از کدام قلم کالای اساسی وجود دارد گزارش معاون فنی گمرک نشان داده است که در بندر امام خمینی (ره) ۱۳۱.۲هزار تن گندم، ۱.۲۷ میلیون ذرت، ۱۸۸ هزار تن سویا، ۵۱.۴ هزار تن برنج، ۳۲۴.۷ هزار تن شکر، ۱۸۱.۴هزار روغن خام، ۱۵۳.۷ هزار تن دانه های روغنی که در مجموع به ۲.۳ میلیون تن می رسد.
در بندر شهید رجایی از ۴۲۲.۴ هزار تن کالای اساسی، ۸۴.۶ تن گندم، ۶۱.۷ هزار تن ذرت، ۷.۴ هزار تن برنج، ۶۶ هزار تن شکر، ۲۰۲.۵ هزار تن روغن خام قرار دارد.
در بندر انزلی ۳.۴ هزار تن گندم، ۵۹.۶ هزار تن ذرت، ۳۲.۵ هزار تن جو، ۱.۸ هزار تن سویا، ۴۸ تن برنج، ۳۰۰۰ تن روغن خام، ۳.۱ هزار تن دانه های روغنی که در مجموع به ۱۰۳.۷ هزار تن موجودی می رسد.
در بندر امیرآباد ۷۵.۳ هزار تن ذرت، ۱۶۸.۲ هزار تن جو، ۱۱.۵ هزار تن سوی، ۳۲.۴ هزار تن روغن خام و ۲۶.۴ هزار تن دانه های روغنی با مجموع ۳۱۴ هزار تن کالای اساسی موجود است.
از موجودی ۱۲۳۰ تنی بندر شهید باهنر ۲۵ تن برنج و ۱۲۰۵ تن دانه های روغنی است. در بندر بوشهر هم ۸۹۱ تن برنج قرار دارد. در چابهار از ۱۹.۴ هزار تن کالاهای اساسی ۱۱.۴ هزار تن جو، ۵۰۰۰ تن برنج و ۲.۹ هزار تن شکر است.
در بندر خرمشهر ۱۴۷۴ تن برنج قرار دارد، اما در بندر آبادان و لنگه کالای اساسی موجود نیست. در بندر نوشهر از ۱۵۴.۵ هزار تن کالای موجود، ۹۰.۵ هزار تن ذرت، ۵۲.۵ هزار تن جو، ۱.۴ هزار تن روغن خام و ۹.۹ هزار تن دانه های روغنی است.
در فریدون کنار ۴۸.۵ هزار تن ذرت، ۲۴.۱ هزار تن جو قرار دارد که در مجموع به ۷۲.۶ هزار تن کالای اساسی می رسد و در آستارا ۱۰.۵ هزار تن کالای اساسی قرار دارد که ۱.۶ هزار تن آنرا گندم، ۳.۱ هزار تن ذرت و ۵.۶ هزار تن آن از جو تشکیل شده است.1399/07/15
12:25:24
5.0 از 5
1733
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , خرید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش