تحریم های جدید بر طلا و ارز چه تاثیری دارد؟

تحریم های جدید بر طلا و ارز چه تاثیری دارد؟ آنی بازار: وزارت خزانه داری آمریكا هفته گذشته اعلام نمود 18 بانك ایرانی تحت تحریم های جدید و ثانویه قرار گرفته اند. در بیانیه وزارت خزانه داری آمریكا آمده است كه این وزارتخانه طی رایزنی با وزارت خارجه این كشور، نهادهای مالی ایران را برای قرار دادن در فهرست تحریم ها شناسایی كرده است. بگفته مقامات آگاه، تحریم های جدید آن دسته از بانكهای ایرانی را هدف قرار داده اند كه تا حالا مشمول تحریم های ثانویه نبوده اند.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، «خبرآنلاین» در ادامه نوشت: طبق تحلیل کارشناسان، هدف از تحریم های جدید آمریکا مقابل ایران، این است که کانال های مورد استفاده تهران برای واردات اقلام بشردوستانه مانند غذا و دارو مسدود شوند.

این در حالی است که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی معتقد است؛ تسری تحریم های ثانویه به باقی مانده بانکهای ایرانی بیش از آنکه اثر اقتصادی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آمریکا انجام شده است. بگفته وی، بانکهای خارجی عملا معافیت ها و مجوزهای لازم را برای تامین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت کرده اند.

وی تاکید می کند: برخی از این بانک ها، وظیفه انتقال منابع برای خرید دارو و موادغذایی را به عهده دارند و بانکهای خارجی که با این بانک ها مبادلاتی داشتند، عملا معافیت ها و مجوزهای لازم را برای تامین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت کرده اند.

تاثیر تحریم های جدید روی اقتصاد ایران چقدر محتمل است؟

با این وجود، این سوال مطرح است که تاثیر تحریم جدید بر اقتصاد ایران چقدر محتمل است. یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به تاثیر تحریم های بانکی آمریکا روی اقتصاد ایران و بازارها می گوید: بغیر از بحث بازارها، تحریم ها موضوع تازه ای نیست. آمریکا از زمانی که ما انقلاب کردیم، تحریم ها را آغاز نموده و دائما تحریم ها نیز تشدید شده است.

وی می افزاید: در این شرایط جدید و چند هفته مانده به انتخابات آمریکا، این کشور دنبال این است که ایران را وادار کند تا مذاکراتی را داشته باشد، برای اینکه تصور می کند که هر چقدر فشار را بیشتر کند، احیانا ایران برای مذاکره آماده می شود.

رییس اسبق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان این که برای آمریکا خیلی مهمست که ایران برای مذاکره متقاعد شود، عنوان می کند: فعلا نتیجه مذاکرات برای آمریکا مهم نیست، تنها دنبال این است که ایران با این کشور مذاکره کند.

آل اسحاق با اشاره به ابزارهایی که آمریکا برای متقاعد کردن ایران به مذاکره به کار بسته است، تصریح می کند: یکی از این ابزارها این است که تحریم ها را به اوج برساند و آخرین نقطه هایی که فکر می کند می تواند موثر باشد، تحریم نظام مالی و پولی و بانکی ایران است.

وی می افزاید: آمریکا تا حالا چند بانک ایران را تحریم کرده است و حالا هم بقیه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری را در چارچوب تحریم گذاشته است و تصور می کند همه راه ها را دیگر به روی نقل و انتقالات پولی و مالی با ایران بسته است.

تحریم های تازه ایران یک شوی تبلیغاتی برای آمریکایی هاست

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق متذکر می شود: حالا این که آمریکا همه راه ها را به روی نقل و انتقال پولی و مالی با ایران بسته است، خود یک بحث است. اما آن طور که مقامات بانک مرکزی ایران عنوان می کنند، این اقدام بیشتر یک شو و نمایش برای داخل آمریکا است. یعنی می خواهد به مردم خود بگوید که ما در حداکثرین حالت داریم به ایران فشار می آوریم.

آل اسحاق درباره اثر بیرونی تحریم ها می گوید: سیستم بانکی ایران معتقد می باشد که این تحریم ها قبلا وجود داشته و بعد هم در ارتباط با مسایل اساسی درباب تحریم ها، از قبل برنامه ریزی شده و نگرانی از بابت دارو و کالاهای اساسی وجود ندارد.

وی می افزاید: نکته این جاست که ما دشمن داریم و دشمن از همه ابزارهایی که در اختیار دارد، به فشار به ایران استفاده می نماید، اما در مقابل ما باید بتوانیم طرح ها و برنامه های مقابل داشته باشیم.

تحریم های تازه بانکی با صادرات و واردات چه می کند؟

رییس اسبق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران درباره اثر تحریم ها روی واردات و صادرات تصریح می کند: در ارتباط با بخش صادرات باید بگویم که عمده صادرات ما به کشورهای همسایه و چین است که صادرات به آنها در خارج از سیستم هایی که وجود دارد، عمل می شود.

آل اسحاق ادامه می دهد: ما در ارتباط با عراق، چین، هند و کشورهای همسایه یک سری برنامه هایی داریم و در حال انجام آنها هستیم. یعنی این تصمیم نقش جدی در روابط صادراتی ما اساسا ندارد.

وی تصریح می کند: در ارتباط با صادرات به کشورهای اروپایی نیز صادرات غیرنفتی به اروپا در حدود ۳۰۰، ۴۰۰ میلیون دلار بیشتر نیست، بدین سبب مشکلی از این بابت وجود ندارد.

رییس اسبق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در ادامه می گوید: درباب واردات هم باید بگویم که بیش از ۸۰ درصد واردات کنونی کشور، کالاهای اساسی و دارو است که نظام خودرا دارد و اقداماتی صورت می گیرد.

آل اسحاق عنوان می کند: به هرصورت تحریم های تازه آمریکا، عمل سخیفی است که ترامپ انجام داده و اساسا آخرین حلقه از حلقه های بدرفتاری این کشور است. اما این که چقدر تحریم های بانکی روی وضعیت موجود ما اثر دارد، باید بگویم نقش موثر به روزی نخواهد داشت.

تحریم های بانکی چه اثری روی بازار طلا و ارز دارد؟

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اثر تحریم های بانکی روی بازارهای ارز، طلا و بورس متذکر می شود: این مساله بستگی به انتظارات مردم ایران از فضای آتی و نظام مدیریتی بانکی و بانک مرکزی دارد. تلاطم ها و نوساناتی که در بازار طلا و ارز وجود دارد، خیلی به تصمیمات اخیر آمریکا ربط ندارد. ما باید فضای روانی و انتظارات جامعه را با واقعیت ها آشنا نماییم.

رییس اسبق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند که تحریم های تازه آمریکا، اقتصاد ایران را قفل خواهدنمود. آیا چنین موضوعی صحت دارد؟ می گوید: خیر، اقتصاد ایران قفل نمی گردد. اگر بنا بود اقتصاد ایران قفل شود، در طول این مدت ۴۰ سال قبل و با تحریم های آمریکا، حداقل یک سال اقتصاد ایران قفل می شد. اقتصاد ایران قفل شدنی نیست.

۱۳ شرط اثرگذاری کامل تحریم چیست؟

آل اسحاق می افزاید: هم اکنون یک کار مطالعاتی و تحقیقاتی انجام شده که نشان میدهد برای این که تحریم اثر کامل خودرا داشته باشد و به اهداف خود برسد، ۱۳ شرط لازم است. این ۱۳ شرط باید با یکدیگر همزمان اجرائی شود تا تحریم ها اثر کامل داشته باشد. یکی از این شرط ها این است که کشور تحریم شونده به آن کالا یا پول و ارز نیاز قطعی داشته باشد و نتواند آن نیاز را به شکلی دیگر جبران کند.

وی ادامه می دهد: نکته دوم، اختیارات صادرات و واردات و مسایل جهانی آن کالا است که صددرصد در اختیار تحریم کننده باید باشد. برای مثال، اگر گندم را بخواهند تحریم کنند، باید همه صادرات گندم بطور انحصاری در اختیار آمریکا باشد تا هیچ کس نتواند تخلف کند.

رییس اسبق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران عنوان می کند: نکته بعد این است که آن کالا قابل جایگزینی نباشد، یعنی کالایی باشد که نتواند با کالای دیگر جایگزین کرد. در کل، ۱۳ شرط برای اثرگذاری کامل تحریم ها نیاز است و از این ۱۳ شرط در طول ۵۰ سال قبل درباب همه کشورهایی که مورد تحریم قرار گرفته اند، کل ضریب تاثیر تحریم ها بیشتر از ۳۰ درصد نبوده است.

آل اسحاق متذکر می شود: درست است که گرانی اتفاق افتاده است. بله، ما ۳۰ درصد گران تر و سخت تر زندگی می نماییم، اما این که بگوییم آمریکایی ها به تمام اهداف خود رسیده اند، بطور قطع در هیچ کجای دنیا ظرف ۵۰ سال قبل تحریم ها اثر صددرصدی نداشته است.

نظام تهاتری فعال شود

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق در پاسخ به این پرسش که شما عنوان کردید که دولت برای مقابله با تحریم ها باید طرح و برنامه داشته باشد. در این شرایط چه سناریوهایی باید پیش روی دولت برای به حداقل رساندن اثر تحریم ها وجود داشته باشد، می گوید: در طول ۴۰ سال قبل که ما با تحریم ها مواجه بوده ایم، راه های مختلفی را رفته ایم و روش های گوناگونی را دنبال کرده ایم.

رییس اسبق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران عنوان می کند: یکی از این روش ها، نظام تهاتر است. ما در شرایط جنگ و شرایط پس از جنگ و تحریم، از نظام تهاتری به خوبی استفاده کردیم و کلی از نیازهای کشور را با سیستم تهاتری حل و فصل کردیم، برای اینکه هم صادرکننده و هم واردکننده، منافعشان در یک کار دوجانبه است و اهرمی که در سیستم دوجانبه در اختیار آنها است مثل دلار یا پول یا نظام بانکی، دیگر نیازی نیست.

آل اسحاق تصریح می کند: در سیستم تهاتری، ما کالا می دهیم و کالا می گیریم. این نظام، یک سیستم و مدیریتی می خواهد که سابقه اش هم در بانک مرکزی وجود دارد و هم در کشور اجرا شده است.

وی تاکید می کند: بر این اساس، یکی از کارهای خیلی خوبی که می شود انجام داد، تقویت سیستم تهاتری است که امکان پذیر است و با بسیاری از کشورها می توانیم این سیستم را دنبال نماییم.

منبع:

1399/07/19
21:13:20
5.0 از 5
1651
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش