خراسان جنوبی از امن ترین استان ها برای سرمایه گذاری است

خراسان جنوبی از امن ترین استان ها برای سرمایه گذاری است به گزارش آنی بازار معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: این استان برپایه گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی جزو امن ترین استان های كشور برای سرمایه گذاری معرفی شده است.


به گزارش روز یکشنبه استانداری خراسان جنوبی، مشیرالحق عابدی اضافه کرد: بنا به گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در خصوص "پایش امنیت سرمایه گذاری در ایران طی فصول سال ۹۸" که با سنجش "شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران" انجام شده، خراسان جنوبی و یزد امن ترین استان های کشور برای سرمایه گذاری هستند.
وی با تاکید بر اینکه خراسان جنوبی پیش از این هم بعنوان نخستین استان امن کشور معرفی شده بود اظهار داشت: برای رسیدن به این موفقیت، تلاشهای فراوانی توسط استاندار، حوزه اقتصادی استانداری و دستگاه های اجرایی مختلف صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید همچون اقدامات شایان توجه است که به صورت مکرر و بدون وقفه انجام گرفت تا مشکلات و موانع سد راه تولیدکنندگان حل و فصل شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: پشتیبانی از سرمایه گذاران واقعی بیشتر از موارد مطروحه در قانون و پیگیری پرداخت تسهیلات برای متقاضیان سرمایه گذاری در استان از دیگر اقدامات موثر در این موفقیت است.
وی با اشاره به نقش اشتغال بوجود آمده از راه پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری در این ارزیابی ها تصریح کرد: برپایه آمار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت تحقق ۲ هزار و ۸۸۳ پرونده متقاضی از محل تسهیلات روستایی و عشایری ۳۸۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان پرداخت شده که به واسطه استمرار نظارت ها باوجود محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا، با پایین ترین میزان انحراف هم روبه رو بوده است.
عابدی اضافه کرد: تسهیلات روستایی و عشایری در مناطق مرزی با کارمزد چهار درصد و در دیگر مناطق با کارمزد ۶ درصد به متقاضیان پرداخت شده است.
وی از ایجاد زیرساخت های لازم برای دسترسی راحتتر متقاضیان کسب و کار به مجوزهای مورد نیاز هم بعنوان عاملی موثر در امنیت خاطر سرمایه گذاران یاد کرد و اظهار داشت: در همین راستا سامانه های یاور، دادور و نقشه استعلامات صدور مجوز در استان فعال شده و بزودی پنجره فیزیکی کسب و کار هم راه اندازی می شود.
معاون استاندار خراسان جنوبی افزود: از راه این سامانه ها، متقاضیان کسب و کار می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن استعلامات مورد نیاز خویش را از دستگاه های اجرایی دریافت نمایند.
وی اظهار داشت: این اقدام، روند اجرای کار را از زمان عرضه طرح و مبادرت به عملیاتی کردن آن تا تحقق برنامه مورد نظر سرمایه گذار کوتاه تر می کند.
بنابر این گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این تحقیق با پایش ۳۸ مؤلفه، هفت نماگر و ۹ حوزه کسب و کار، وضعیت ۳۱ استان را به لحاظ امنیت سرمایه گذاری در سال ۹۸ ارزیابی کرده است.
طبق گزارش دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس؛ برای سنجش حس امنیت سرمایه گذاری توسط تولیدکنندگان کشور، یک شاخص وجود دارد که از هفت زیرشاخص به نام نماگر تشکیل شده که خود نماگر هم از چند زیرشاخص دیگر به نام مؤلفه تشکیل شده است.
این زیرشاخص ها به ۲ دسته تقسیم می شوند؛ یک دسته آمارهای رسمی انتشار یافته توسط نهادهای معتبر (مؤلفه های آماری) است و دسته دیگر از سنجش اداراک فعالان اقتصادی (مؤلفه های پیمایشی) به دست می آیند که از ترکیب این ۲ دسته، شاخص امنیت سرمایه گذاری حاصل می شود.
استان خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان، به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد و در بخش های کشاورزی، گردشگری، صنعت و معدن دارای ظرفیت های پرشمار سرمایه گذاری است.منبع:

1399/07/28
16:46:55
5.0 از 5
1847
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش