كارنامه دولت تدبیر و امید در واگذاری ها

كارنامه دولت تدبیر و امید در واگذاری ها به گزارش آنی بازار دولت در هفت سال قبل بیش تر توجه خویش را به بهبود وضعیت نامساعد در واگذاری ها متمركز كرد كه در نهایت توانست بخشی از تلاش به كار گرفته شده را با عرضه صندوق های ETF به بورس، عرضه شستا در بازار سهام و آزادسازی سهام عدالت به ثمر برساند، در كنار آن هم البته آمارها نشان دهنده سهم 43 درصدی دولت تدبیر و امید در مجموع واگذاری ها است.


از اواخر دهه ۵۰ و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، مالکیت و مدیریت بخش عمده ای از صنایع و کارهای اقتصادی کشور مانند بانکداری، بیمه، تامین نیرو، هواپیمایی و کشتیرانی در شرایطی حساس در اختیار کامل دولت قرار گرفت که به دنبال آن تاکید بسیاری بر ضرورت تمرکز دولت بر مدیریت این نهادها شد.
از سال ۷۰ و با تدوین اجرای نخستین برنامه پنج ساله توسعه کشور، خصوصی سازی به صورت جدی مطرح و ابلاغ سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی توسط رهبر معظم انقلاب و تصویب قانون مربوطه سبب شد تا خصوصی سازی در کشور با چهره ای جدید و نگاهی گسترده، مورد توجه قرار گیرد.
از چند سال قبل دولت بمنظور بهبود عملکرد شرکت های دولتی و حضور فعال تر بخش خصوصی در اقتصاد ملی، بسترهای لازم برای خصوصی سازی را فراهم نمود و اساس نامه اولیه سازمان خصوصی سازی در تاریخ ۲۹ فروردین سال ۸۰ توسط هیئت وزیران تصویب و بعد از تأیید شورای نگهبان در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۸۰ به مسئولان ابلاغ گردید.
اگرچه خصوصی ساز یبه تدریج از همان ابتدای دهه 80 شروع شد اما بیشتر کارشناسان، کارهایی که از طرف دولت برای سر و سامان دادن به خصوصی سازی و واگذاری ها در 7 سال قبل انجام شد را جزئی از عملکرد مثبت دولت تدبیر و امید می دانند و معتقدند دولت نمره قبولی را در کارنامه اقدام هایی که در هفت سال قبل و در حوزه خصوصی سازی دریافت کرده است.
اقدام های انجام شده از طرف دولت تدبیر و امید مانند عرضه شستا در بورس، آزادسازی سهام عدالت و عرضه سهام دولتی در چارچوب صندوق های ETF به بورس، نشانگر تلاشی بی سابقه در دولت تدبیر و امید برای پر و بال بخشیدن به واگذاری ها است. همین طور در به سرانجام رساندن عرضه شستا در بورس و آزادسازی سهام عدالت که از چند سال قبل با موانع زیادی همراه بودند موفق عمل کرد.
پایانی خوش در آزادسازی سهام عدالت
طرح سهام عدالت که از چند سال قبل با هدف پشتیبانی از اقشار کم درآمد جامعه، مستقل کردن خانواده های نیازمند، کاهش حمایت های مالی مستقیم دولتی به آنها و سرعت بخشیدن به روند خصوصی سازی بوسیله واگذاری سهام شرکت های دولتی به کار گرفته شد در دولت تدبیر و امید توانست با بعضی از تدابیر اتخاذ شده نمای بهتری در زمینه آزادسازی سهام عدالت را نسبت به سایر دولت ها از خود به نمایش بگذارد.
مشمولان سهام عدالت شامل مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، روستاییان و عشایر، کارگران فصلی ساختمانی، گروه سایر اقشار، گروه های کم جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد و گروه کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری هستند که بیشتر مشمولان سهام عدالت سود مربوطه تا سال ۹۷ را کسب کرده اند اما در عین حال در این میان افرادی وجود دارند که به سبب عدم ارائه شماره شبای بانکی سودی به حساب آنها واریز نشده است که دراین زمینه سازمان خصوصی سازی بارها نسبت به این افراد اظهارنظر و اعلام نموده است، مشمولانی که تا حالا سود خودرا دریافت نکرده اند پول آنها محفوظ و با ارائه شماره شبا سود بطور کامل به حساب این افراد پرداخت خواهد شد.
سود سهام عدالت برخلاف یارانه که به حساب سرپرست خانوار واریز می شود، برای هر یک از افراد خانواده به حساب خود فرد واریز شده است، بنا بر این هر فرد در هنگام ثبت نام این طرح به صورت جداگانه، شماره شبای حساب خودرا در سیستم به ثبت رسانده است.
رقم واریزی سود سهام عدالت به حساب سهامداران
سود سال ۹۵ سهام عدالت که به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، ۱۵۰ هزار تومان بود در سال ۱۳۹۶ به حساب مشمولان این سهام واریز شد، این روند در سال های بعد با افزایش درصد سود ادامه دار بود و تا حالا سود سال ۹۷ به حساب این افراد واریز شده است.
طبق آمار ارائه شده سود پرداختی سال ۹۶ برای مشمولان سهام عدالت به مبلغ ۱۷۵ هزار تومان و سود مالی سال ۹۷ رقمی حدود ۲۰۵ هزار تومان بود که به حساب بیش از ۴۱ میلیون نفر واریز شده و این مساله حاکی از افزایش بیش از ۱۶ درصدی سود نسبت به سال ۹۶ است.
اکنون عده ای از مشمولان سهام عدالت جویای واریز سود سال ۹۸ به حساب خود هستند که این مساله نیازمند زمان است و شرکت ها پس از برگزاری مجامع تا هشت ماه فرصت دارند سود را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز و پس از آن به حساب سهامداران پرداخت گردد که بطور معمول این اقدام تا آخر سال به طول می انجامد.
بر اساس مصوبه دولت، مشمولان نهادهای حمایتی دو برابر افراد دیگر، سهام دریافت کرده اند و به همین میزان واریز سود سهام به اعضای کمیته امداد و بهزیستی بیشتر از گروه های دیگر است.
افزایش ۳۰ برابری ارزش سهام عدالت
براساس گزارش های ارائه شده از طرف سازمان خصوصی سازی، سهام عدالت در ۴۹ شرکت سرمایه پذیر در سال ۹۶ دارای ارزشی معادل ۲۶۶ میلیارد و ۳۶۳ میلیون ریال بود در صورتیکه ارزش پرتفوی سهام عدالت به رقمی حدود ۱۰ هزار و ۵۸۵ میلیارد ریال رسید و آمار ارائه شده نشان دهنده افزایش ۳۰ برابری ارزش این سهام در چند سال اخیر بوده است.
آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت ماه
طرح سهام عدالت یکی از بزرگترین طرح های دولت در هفت سال قبل است که آزادسازی آن بعد از سال ها وقفه و کوشش برای رفع موانع موجود در نهایت در نهم اردیبهشت ماه سال جاری با دستور رهبر معظم انقلاب انجام و به نقطه اختتام خود نزدیک شد.
همزمان با آزادسازی سهام عدالت، کارشناسان اعلام نمودند که در صورت عدم انجام پیگیری های لازم از طرف مسئولان حاضر در دولت و سازمان خصوصی سازی، آزادسازی این طرح ملی در هاله از ابهام قرار می گرفت و ممکن بود تا سال ها نتوانیم شاهد انجام چنین اقدام بزرگی در کشور باشیم.
انتخاب روش مدیریت سهام عدالت
در اولین مرحله آزادسازی، یک ماه به مردم برای انتخاب نوع روش مدیریت فرصت داده شد تا اعلام کنند به دنبال مدیریت مستقیم بر سهام خود هستند یا تصمیم دارند سهام خودرا به صورت غیرمستقیم و بوسیله شرکت های سرمایه گذاری استانی مدیریت کنند.
انتخاب روش مدیریت مستقیم توسط مشمولان سهام عدالت
از مجموع ۴۹ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت، حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند و مدیریت سهام را در اختیار خود گرفتند، پس از اختتام این مرحله زیرساخت های لازم برای فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت بوسیله بانک ها و کارگزاری ها برای دارندگان سهام عدالت که روش مستقیم را انتخاب نموده بودند برقرار شد که بعضی از سهامداران تحت تاثیر روند صعودی بازار سهام مبادرت به فروش هیجانی سهام خود در بازار کردند.
زمینه آزادسازی ۳۰ درصد دوم سهام عدالت در عید غدیر برقرار شد و بر طبق وعده های داده شده از طرف مسئولان، آزادسازی باقی سهام عدالت در ۲۲ بهمن صورت خواهد گرفت.

آزادسازی به شیوه غیرمستقیم
مدیریت سهام حدود ۳۰ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت به صورت غیرمستقیم برعهده شرکت های سرمایه گذاری استانی و کانون متشکل از شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار گرفت که این افراد بعد از پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس، سهامدار این شرکت ها و با بازگشایی نماد این شرکت ها در بورس قادر به معامله سهام خود در بازار شدند.
افزایش سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری ها
سهم بخش خصوصی واقعی از کل واگذاری ها تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، ۱۸ درصد بود اما از سال ۹۲ و با آغاز فعالیت دولت یازدهم این مساله مورد بررسی قرار گرفت و باتوجه به کوشش های صورت گرفته از طرف مسئولان عدد اعلام شده در آخر دولت یازدهم به ۶۷.۵ درصد و در دولت دوازدهم (از تاریخ ۱۶ مرداد ماه سال ۹۶ تا ۱۲ مرداد ماه سال ۹۹) به حدود ۷۰ درصد افزایش پیدا کرد.

واگذاری سهام دولتی بوسیله صندوق ETF
عرضه سهام دولتی به بورس بوسیله صندوق قابل معامله ETF بعنوان دستاوردی موفق آمیز در دولت تدبیر و امید تلقی می شود که توانست روزهای مثبتی را در بازار سهام با خود به ارمغان آورد.
در قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور، واگذاری سهام شرکت های دولتی در چارچوب سه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در دستور کار قرار گرفت که این تصمیم به سبب همکاری دولت، سازمان بورس و سازمان خصوصی سازی با موفقیت همراه شد.
نخستین مرحله از پذیره نویسی صندوق قابل معامله دولتی (ETF) به نام «صندوق واسطه گری مالی یکم» (دارا یکم) که شامل سهام بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات و بیمه های البرز و اتکایی امین بود از اواسط اردیبهشت ماه آغاز و تا اختتام اردیبهشت ماه ادامه داشت، در آخر زمان پذیره نویسی اعلام گردید که سه میلیون و ۴۸۱ هزار نفر از سرمایه گذاران در پذیره نویسی این صندوق مشارکت کردند.
دومین مرحله از پذیره نویسی صندوق قابل معامله دولتی ETF که متعلق به سهام پالایشی (پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت بندرعباس) بود با نام «صندوق پالایشی یکم» (دارا دوم) در اوایل شهریور ماه انجام شد، تعداد مشارکت سرمایه گذاران در این پذیره نویسی بیش از سه میلیون و ۵۲۸ هزار نفر و ارزش آن رقمی حدود ۱۳ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان بود.
در ابتدا قرار بود سومین مرحله از پذیره نویسی این صندوق با سهام خودرویی و فلزی ها (سایپا، ایران خودرو، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران) در اواخر پاییز صورت گیرد اما در چند روز گذشته تصمیم های جدیدی دراین زمینه اتخاذ و اعلام گردید که باقی مانده سهام بانکی ها در چارچوب دارا سوم به بازار عرضه خواهد شد و تا حالا زمان مشخصی برای عرضه سهام خودرویی و فلزی بوسیله صندوق ETF به بورس مشخص نشده است.

سهم ۴۳ درصدی دولت تدبیر و امید در واگذاری ها
در هفت سال قبل اقدام های زیادی را برای اجرائی شدن واگذاری ها و بهبود عملکردها در دستور کار قرار داد که آمار ارائه شده نشان دهنده موفقیت آمیز بودن کوشش های انجام شده دراین زمینه بوده است.
سازمان خصوصی سازی که در ابتدای سال ۸۰ تا ۱۲ مرداد ماه سال ۹۲، رقمی معادل یک میلیارد و ۷۵۱ میلیون ریال از سهام و دارایی های متعلق به دولت و شرکت های دولتی را به بخش غیردولتی واگذار کرد، با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم اقدام های زیادی برای بهبود این وضعیت در دستور کار قرار گرفت که در نهایت عددهای اعلام شده در هفت سال قبل با افزایش قابل توجهی همراه شد و میزان واگذاری ها از شروع دولت یازدهم تا تاریخ ۱۲ مرداد سال ۹۹ رقمی حدود ۷۵۲ میلیارد و ۳۵۴ میلیون ریال بوده است.
تحقق ۱۰۱ درصد از هدف وصول درآمد پیش بینی شده در قوانین بودجه سنواتی

در کنار اقدام های مثبتی که در کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم وجود دارد، دولت در هفت سال قبل با کمک سازمان خصوصی سازی رقم ۹۱۴ میلیارد و ۹۶۲ میلیون ریال معادل ۱۰۱ درصد از هدف وصول درآمد پیش بینی شده در قوانین بودجه سنواتی را محقق کرد، در صورتیکه این عدد از سال ۱۳۸۰ تا اختتام ۶ ماهه سال ۱۳۹۲ معادل ۲۳۱ میلیارد و ۸۷۰ میلیون ریال یعنی ۷۳ درصد هدف وصولی پیش بینی شده در قوانین بودجه سنواتی بوده است.
برنامه سازمان خصوصی سازی تا آخر سال ۹۹
براساس برنامه های اعلام شده از طرف سازمان خصوصی سازی، پذیرش ۱۱ شرکت بزرگ دولتی در بازار سرمایه و واگذاری سهام آنها پس از عرضه اولیه و کشف قیمت، تشکیل سه هلدینگ تخصصی نیروگاهی و عرضه و واگذاری سهام ۲۳ شرکت تولید نیروی برق در چارچوب این هلدینگ ها بوسیله بازار سرمایه، پذیرش و عرضه سهام گروه خودرو و فلزی در چارچوب صندوق های قابل معامله ETF، واگذاری سهام سایر شرکت ها و بنگاه ها در چارچوب روش های درج شده در قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی جزو برنامه های پیش رو در سازمان خصوصی سازی است که مقرر است اجرای آنها را تا آخر سال ۹۹ به انتها برسانند.
منبع:

1399/07/28
19:19:23
5.0 از 5
1466
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش