كرونا ساعت كار را در فصل تابستان ۱ و چهار دهم ساعت كاهش داد

كرونا ساعت كار را در فصل تابستان ۱ و چهار دهم ساعت كاهش داد به گزارش آنی بازار بررسی وضعیت اشتغال در تابستان ۹۹ نشان داده است كه ساعت كار در این دوره، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۴ ساعت كم شده است.


به گزارش روز شنبه ایرنا، طبق تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون کار ساعات کار هفتگی نباید از ۴۴ ساعت در هفته تجاوز کند. هر هفته ۷ روز است که ۶ روز آن غیر تعطیل و یک روز جمعه آن هم تعطیل می باشد.
اما با عنایت به شیوع بیماری کرونا در کشور، اقداماتی مانند قرنطینه خانگی، فاصله گذاری اجتماعی، کاهش ساعات کار و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها برای قطع زنجیره کرونا در این زمان طبق دستور ستاد مبارزه با کرونا اعلام شده است و براین اساس از اسفند ماه بود که اعلام گردید کارمندان در تمامی ادارات موظف می باشند از ساعت هفت و ۳۰ دقیقه تا ۱۴ و ۳۰ دقیقه مشغول به کار باشند تا از رشد و تداوم بیماری کرونا کاسته شود و در فضاهای بسته، افراد کمتری حضور داشته باشند.
برپایه این گزارش با نگاهی به گزارش وضعیت اشتغال مرکز آمار در تابستان جمعیت شاغل برپایه حجم کار و ساعت اشتغال در فصل قبل ملاحظه می شود که جمعیت شاغل در تابستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال ۱۳۹۸ در طول هفته مرجع، حجم ساعت کار کمتری انجام داده اند.
متوسط ساعات کار هفتگی در دوره مورد بررسی، کاهش داشته و از ۴۴.۶ ساعت در هفته در تابستان ۱۳۹۸ به ۴۳.۲ ساعت در هفته برای هر نفر شاغل در تابستان سال جاری رسیده است.
همینطور بررسی جداول نشان می دهد، ۶۰.۷ درصد از جمعیت شاغل، ۴۴ ساعت و بیشتر و ۳۴ درصد کمتر از ۴۴ ساعت در هفته مرجع کار کرده اند و ۵.۳ درصد هم در هفته مورد بررسی در سرکار خود حاضر نبوده اند. بعبارت دیگر، در مقایسه با فصل مشابه سال قبل بیشتر از یک میلیون نفر از افرادی که ۴۴ ساعت و بیشتر در هفته مرجع کار کرده اند و ۴۱۸ هزار نفر از افرادی که کمتر از ۴۴ ساعت کار کرده اند، کاسته شده و ۲۳۲ هزار نفر به جمعیت غایب موقت، افزوده شده است.
براساس اعلام مرکز آمار در تابستان سال جاری ۱۴ میلیون و ۲۹۸ هزار نفر ۴۴ ساعت و بیشتر در هفته مرجع کار کرده اند، ۲ میلیون و ۹۹ هزار نفر کمتر از ۴۳ ساعت فعالیت داشتند و یک میلیون و ۲۴۵ هزار نفر غایب موقت از کار خود بوده اند.
همینطور سازمان بین المللی کار (ILO) اعلام نموده بود که ساعتهای کاری در جهان ۱۴ درصد در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ در نتیجه همه گیری ویروس کرونا کم شده است.منبع:

1399/08/04
18:14:07
5.0 از 5
1550
تگهای خبر: ارز , سازمان , مركز آمار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش