بازهم دل جاماندگان یارانه را خوش كردند!

بازهم دل جاماندگان یارانه را خوش كردند! به گزارش آنی بازار پس از شش سال كه تعدادی از یارانه بگیر به هر علتی از فهرست دریافت كنندگان جاماندند و به تدریج بر تعداد آنها افزوده شد، دولت تكلیف قانون برای ثبت نام نیازمندان جامانده را اجرایی نكرد. اینكه مجلس باردیگر مصوبه ای برای ثبت نام جاماندگان داشته معلوم نیست با كدام تضمین اجرایی می باشد و می تواند بازهم فقط یك مصوبه روی كاغذ باشد كه نه دولت به آن عمل كند و نه مجلس نظارت.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، اخیرا نمایندگان مجلس طرحی داشتند در ارتباط با ثبت نام از جاماندگان یارانه؛ بگونه ای که مصوب کردند کسانی که نمی توانند یارانه بگیرند درخواست خویش را عرضه کرده و با برقراری آزمون وسع در صورت داشتن شرایط باردیگر یارانه دریافت نمایند.
این مصوبه در حالی است که پیش از این بارها چنین مصوبه و تکلیفی در قانون بودجه وجود داشته اما نه دولت به آن عمل کرده و نه مجلس نظارت بر اجرای آن و مطالبه از دولت.

ماجرای افراد جامانده از یارانه مبحث تازه ای نیست و سال هاست افرادی مستحق دریافت یارانه نقدی هستند اما در فهرست سازمان هدفمندی یارانه ها قرار ندارند و بارها خواهان دریافت شده اند، اما اقدامی برای آنها صورت نگرفته است.
ماجرا از این مقرر است که پس از اینکه دولت نتوانست راهکار مناسبی برای غربالگری یارانه بگیران ایجاد و جمعیت بیشتر از ۷۵ میلیون نفری را گزینش کند، در سال ۱۳۹۳ طرح ثبت نام مجدد متقاضیان را اجرایی کرد.
۲۰ تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۳، بازه زمانی بود که دولت به منظور ثبت تقاضای افراد برای دریافت یارانه مشخص و اولویت را بر مبنای رقم اول شماره ملی سرپرستان خانوار تعیین کرد. اما به هر صورت با عنایت به مهلت یک روزه برای هر خانواده و از طرفی مشکلاتی که در زمان برای ثبت نام اینترنتی در سرتاسر کشور پیش روی متقاضیان قرار داشت و البته عدم اطلاع رسانی دقیق در مورد نحوه ثبت نام گروهای مختلف، درنهایت گروه هایی از ثبت درخواست یارانه نقدی جاماندند.
بار دیگر، با وجود درخواست هایی که برای دریافت یارانه وجود داشت، اقدامی صورت نگرفت تا اینکه در قانون بودجه سال ۱۳۹۴ این مورد مورد توجه قرار گرفت؛ به صورتی که مجلس در بند «د» تبصره (۲۰ )قانون بودجه سال ۱۳۹۴ دولت را مکلف کرد از فروردین ماه نسبت به ثبت نام این گروه از راه فرمانداری ها اقدام نماید. قانون بودجه در آن سال اجرایی شد ولی از ورود جامانده ها به فهرست سازمان هدفمندی یارانه ها خبری نشد.
اما این تکلیف بار دیگر در قانون بودجه ۱۳۹۵ مورد تاکید قرار گرفت و بر مبنای بند(ط) تبصره(۱۴) دولت موظف شد بعد از تصویب قانون بودجه نسبت به ثبت نام افرادی که موفق به ثبت درخواست برای دریافت یارانه نشده بودند اقدام نماید و بعد از ثبت نام، پرداخت یارانه آنان را در دستور کار قرار دهد. در عین حال که تاکید شده بود باید ثبت نام در فرمانداری ها انجام می شود.
اما در فاصله این سال ها دولت به تکلیف قانون بودجه عمل نکرد و پاسخ صریحی هم در این رابطه عرضه نکرده است. حتی پارسال که مبحث ثبت نام برای متقاضیان دریافت کمک معیشتی عنوان شد، مبحث جاماندگان از یارانه مورد تاکید قرار گرفت و اعلام نمود که ثبت نامی برای آنها انجام نخواهد شد.
هم اکنون حدود ۷۸ نفر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می کنند و این در شرایطی است که جمع گسترده ای از افراد غیر نیازمند وجود دارد و با وجود تکلیف قانون بودجه طی سال های گذشته برای حذف افراد پردرآمد این اتفاق رخ نداده و همچنان افراد در دهک های بالا در جمع یارانه بگیران حضور دارند و این در شرایطی است که تعدادی از افراد نیازمند به دریافت یارانه نقدی امکان آنرا ندارند.
این در شرایطی است که با تجربه های قبلی به نظر نمی رسد مجلس برای وعده ای که به متقاضیان داده تضمینی داشته باشد و امکان دارد اقدامی در این رابطه صورت نگیرد.
در این حالت انتظار بر این است که مجلس در کنار مصوبات بر اجرای آن هم نظارت داشته و پاسخگویی از جانب قانونگذار و مجری برای عدم اجرای تکلیف بودجه در سال های قبل در مورد حذف دهک های بالا و عدم ثبت نام از نیازمندان وجود داشته باشد.
منبع:

1399/08/11
14:02:25
5.0 از 5
1264
تگهای خبر: سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش