جنجال برنج های دپو شده جمع شد

جنجال برنج های دپو شده جمع شد پس از مدتها حاشیه و اختلاف نظر درباره تامین ارز و ترخیص برنج های دپو شده در گمرك و بنادر، در نهایت به دنبال اعلام گمرك در خصوص متروكه كردن برنج هایی كه در آستانه فاسد شدن قرار دارند، صدور كد رهگیری بانك برای این محصول، تسریع و ترخیص از امروز آغاز خواهد شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، هشدار گمرک نسبت به اینکه برنج های دپو شده در آستانه فاسد شدن قرار گرفته اند و از طرف دیگر انتقاد واردکنندگان و صاحبان این برنج ها، جریان تازه ای در ارتباط با ترخیص این کالا به راه انداخت.
ماجرا از این قرار بود که بر اساس گزارش گمرک ایران، حدود ۲۳۰ هزار تن برنج از سال قبل در گمرک و بنادر انباشت شد ولی با وجود اظهار به گمرک به سبب عدم تامین ارز و صدور کد رهگیری بانک امکان ترخیص نداشت.
حتی در این بین زمانی که طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی این مجوز به گمرک داده شدکه کالاهای اساسی همچون برنج را به صورت درصدی ترخیص کند این امکان به سبب عملکرد بانک ها فراهم نشد، به هر حال با توجه به این که احراز و اعلام اینکه ثبت سفارشی در صف تامین ارز است یا خیر، به عهده بانکهای عامل است، این بانک ها بر طبق بخشنامه بانک مرکزی از صدور گواهی در خصوص قرارگیری کالا در صف تامین ارز امتناع کرده و امکان ترخیص درصدی از محموله های کالاهای وارداتی وجود نداشت.

تحمل صاحبان برنج تمام شد
از مدتی پیش گلایه های صاحبان برنج های دپو شده بیش از گذشته بود و اعلام نمودند کالای آنها از حدود یکسال قبل به سبب عدم تخصیص و تامین ارز امکان ترخیص نداشته و این مساله در کنار خدشه دار کردن اعتبار آنها نزد تجار خارجی باعث شده تا برنج ها در وضعیت آب و هوایی بنادر و کاتینرها در آستانه فاسد شدن قرار گیرند.

گمرک مجوز ترخیص نداشت
گمرک در واکنش به این مساله اعلام نمود که تا زمانی که کالا همچون این برنج ها در صف تخصیص ارز قرار نگرفته و بانک برای آن کد رهیگیری تامین ارز صادر نکند مجوز ترخیص برای گمرک وجود ندارد.

بانک نپذیرفت
بانک مرکزی که برمبنای اولویت بندی اعلام شده از طرف وزارت صمت نسبت به تامین ارز اقدام می کند، جریان ماندگاری برنج ها در گمرک را نتیجه عملکرد خود ندانست و اعلام نمود که مشکل از سمت گمرک بوده است؛ بطوریکه تاکید داشتعلت اصلی مشکل به وجود آمده برای بازرگانان، ترخیص درصدی کالا توسط گمرک، بدون داشتن تخصیص ارز و کد رهگیری برای ثبت سفارش در رابطه با آنها بوده است.
بدیهی است در صورتیکه هنگام خروج کالاهای یاد شده از گمرک، «وجود تخصیص ارز» و «کدرهگیری بانک مرکزی» توسط گمرک کنترل می شد و بازرگانان نیز به درستی راهنمایی می شدند، برابر ضوابط، تامین ارز به نرخ ترجیحی قابل انجام بود و ماندگاری کالا در گمرک و اتفاقات کنونی رخ نمی داد.

گمرک از بانک سند خواست
اما ارونقی - معاون فنی گمرک - در واکنش به ادعای بانک مرکزی اعلام نمود که با «تخصیص ارز»، کالایی قابل ترخیص از گمرکات نیست و این ارائه کد رهگیری بانک است که اجازه ترخیص کالا به گمرک می دهد.
اگر بانک مرکزی اطلاعاتی در خصوص اینکه برنجی با داشتن «تخصیص ارز» از گمرکات کشور ترخیص شده است را دارد لیست این صاحبان کالا را منتشر کند تا شائبه ای برای افکار عمومی ایجاد نشود.

تغییر موضع انجمن واردکنندگان برنج
در فاصله ای کوتاه و در زمانی که چالش ها و چانه زنی ها درباره ترخیص برنج ها ادامه داشت، موضع رئیس انجمن واردکنندگان تغییر نمود و از روز گذشته (یکشنبه) ماجرا به نحوی دیگر پیش رفت؛ بطوریکه کشاورز که تا قبل از این بارها نسبت به عملکرد بانک مرکزی برای تامین ارز برنج انتقاد کرده و تاکید داشت این مساله سبب تاخیر در ترخیص و کاهش واردات شده و تامین کالای مورد نیاز اقشار لطمه پذیر را تحت تاثیر قرار داده است، اعلام نمود که مشکل کد تخصیص ارز حل شده و با توجه به این که ترخیص برنج ها به صرفه نیست می خواهند برنج ها در گمرک بماند.

واکنش گمرک و اعلام متروکه
این اظهارات رئیس انجمن واردکنندگان برنج در فضای حساس موجود برای تعیین تکلیف برنج، واکنش گمرک را به همراه داشت و معاون فنی گمرک اعلام نمود که در صورتیکه واردکنندگان علاقه ای به ترخیص ندارند گمرک نیز در قالب وظایف خود تا قبل فاسد شدن کالا نسبت به اعمال قوانین متروکه طبق ماده(۲۴) قانون امور گمرکی اقدام می کند و برنج ها جهت تعیین تکلیف در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار خواهد گرفت.
در عین حال که ارونقی تاکید داشت حل شدن کد تخصیص گره ای از مشکلات برنج های دپو شده باز نکرده و تا زمانی که تامین ارز نشده و کد رهگیری بانک صادر نشود امکان ترخیص وجود ندارد.

واردکنندگان ادعای رئیس انجمن را رد کردند
با این وجود این ماجرا با واکنش واردکنندگان همراه شد و به صراحت اعلام نمودند که موضع رئیس انجمن واردکنندگان برنج ربطی به آنها نداشته و خواهان تعیین تکلیف کالای خود و ترخیص هستند.

ماجرا ختم شد؛ آغاز ترخیص برنج های رسوبی
این جریان تا اواخر روز گذشته به نحوی دیگر تغییر نمود و در نهایت معاون فنی گمرک آگاهی داد که طی پیگیری های صورت گرفته، بانک نسبت به صدور کد رهگیری اقدام نموده و قسمتی از برنج ها امکان ترخیص پیدا کردند.
طبق اعلام ارونقی، از امروز (دوشنبه) همزمان با ۱۲ آبان ماه ترخیص برنج های رسوبی که کد رهگیری بانک آنها صادر و ارسال شده است در دستور کار قرار خواهد گرفت.
به هر صورت ماجرای پرحاشیه برنج های دپوی شده ظاهرا جمع شده و قرار بر تامین ارز و ترخیص است؛ موضوعی که طی روزهای آینده با اقدام صاحبان کالا برای ترخیص و آمار گمرک آنرا نشان خواهد داد.1399/08/12
14:36:27
5.0 از 5
1393
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش