كارشناس اقتصاد بین الملل مطرح كرد:

تأثیر اندك نتیجه انتخابات آمریكا بر اقتصاد جهان در دوران كرونا

تأثیر اندك نتیجه انتخابات آمریكا بر اقتصاد جهان در دوران كرونا كارشناس اقتصاد بین الملل در مورد تأثیر رقابت های انتخاباتی آمریكا بر روابط اقتصادی جهانی اظهار داشت: در شرایطی كه كرونا تاثیرگذارترین عامل بر اقتصاد جهانی است، تغییر دولت در آمریكا تأثیر بسزایی در تعاملات اقتصادی نخواهد داشت.


تاثیر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر روابط تجاری و اقتصادی میان کشورها موضوعی است که مسعود قرائتی، کارشناس اقتصاد بین الملل در گفتگو با ایرنا به آن پرداخت.
قرائتی ضمن اشاره به ناپایداری رفتار سیاسی و اقتصادی دولت ترامپ در عرصه بین الملل اظهار داشت: ترامپ در دوره چهارساله ریاستش بر آمریکا معاهدات بین المللی زیادی را زیرپا گذاشت که از جنبه اقتصادی این رفتار، خیلی از قدرت های مطرح جهانی به خصوص کشورهای نفتا، اروپا و چین را تحت تأثیر قرار داد. بنابراین به نظر می رسد که رهبران و فعالان اقتصادی این کشورها از این که فردی غیر از ترامپ بر مسند ریاست جمهوری آمریکا قرار بگیرد، استقبال کنند و ازاین رو نتیجه انتخابات در جریان اقتصاد جهانی تاثیراتی ایجاد نماید. البته باید توجه داشته باشیم، میزان و شدت، این تأثیر متفاوت از آن چیزی است که عموما در فضای داخل کشور، تصور می شود.
این کارشناس اقتصادی افزود: هم اکنون مهم ترین عامل تعیین کننده در اقتصاد بین الملل، شرایط ویژه ای است که کرونا بر تمامی کشورها، بخصوص کشورهای آمریکایی و اروپایی حاکم کرده است. این اتفاق آنچنان شکاف بزرگی را در عرصه جهانی حاکم ساخته که نمی توان حتی با تغییر رفتار یکی از بزرگترین بازیگران اقتصادی جهان، انتظار تحولی جدی را داشت.
وی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که با عنایت به قدرت چین، دیگر آمریکا نمی تواند به تنهایی نقش موتور محرک را در اقتصاد جهانی ایفا کند. ازاین رو در شرایطی که کرونا توانسته حتی نوع کسب و کارها را هم تغییر دهد و به شکلی شاهد پوست اندازی کل اقتصاد جهانی هستیم، برای ایجاد تحرک جدید در اقتصاد دنیا باید در انتظار واکسنی و درمانی برای بیماری کرونا بود که تحقق این مهم هم حداقل یک الی دو سال زمان می برد. ازاین رو تا آن زمان، نمی توان از تحولاتی مانند تغییر رئیس جمهور آمریکا انتظار تأثیر ویژه ای بر مراودات اقتصادی داشت.
قرائتی در ادامه ضمن اشاره به ضربه کرونا بر اقتصاد آمریکا و از بین رفتن بیشتر از چهار میلیون فرصت شغلی در این کشور تصریح کرد: هر فردی که رئیس جمهور آمریکا شود در این شرایط توجه ویژه خویش را ناچار است بر اقتصاد داخلی آمریکا قرار دهد. توسعه تولیدات داخلی و افزایش صادرات مهم ترین ابزار این هدف گذاری هستند. ازاین رو می توان انتظار داشت که ارزش دلار در کوتاه مدت کاهش پیدا کند تا محصولات آمریکایی توان رقابتی بهتری برای صادرات به سایر کشورهای جهان داشته باشند. که این سیاست البته در مورد بقیه اقتصادهای جهان هم حاکم است و در آینده نزدیک جنگی ارزی را شاهد خواهیم بود.
این کارشناس اقتصاد بین الملل ضمن اشاره به شیوه های متفاوت بایدن و ترامپ در اعمال سیاست خارجی دولت های خود افزود: شاید مهم ترین تفاوتی که در صورت عدم رای آوری ترامپ در عرصه اقتصاد جهانی رخ دهد، تعامل بهتر بایدن با دنیا باشد. امری که منجر به وفاداری آمریکا نسبت به معاهدات جهانی خواهد شد و روابط آمریکا با بزرگترین شریک تجاری اش چین که در دوره ترامپ گرفتار مشکلاتی شده است را ترمیم خواهد نمود. این رفتار هم به نفع آمریکاست، چون بازار بزرگ چین را برای صادرات محصولات آمریکایی فراهم می سازد و هم به نفع چین خواهد بود.
وی در انتها تصریح کرد: ازاین رو تا زمانی که کرونا عامل اصلی تعیین کننده اقتصاد جهانی باشد، سایر عوامل نمی توانند نقش موثری ایفا کنند. این مورد حتی در مورد اقتصاد کشور ما هم حاکم است. مشکلات اقتصادی در کنار مسئله تحریم علل مهم تری هم دارد، که تا آنها اصلاح نشوند، اشتباه است تصور نماییم با تغییر سیاست های تحریمی دولت آمریکا، اقتصاد ما هم گرفتار تحول خواهد شد.


1399/08/17
19:13:52
5.0 از 5
1156
تگهای خبر: ابزار , ارز , ارزش , اقتصاد
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش