كاهش قیمت دلار ادامه دار است؛

چهارراه استانبول، چشم انتظار دلار ۲۰ هزار تومانی

چهارراه استانبول، چشم انتظار دلار ۲۰ هزار تومانی به گزارش آنی بازار قیمت دلار در حالی امروز را با كاهشی بیشتر از هزار و ۵۰۰ تومان به پایان برد و ۶ درصد از ارزش خویش را از دست داد كه معامله گران در چهارراه استانبول چشم انتظار دلار ۲۰ هزار تومانی در ایام آینده نشسته اند.


به گزارش روز شنبه ایرنا، قیمت دلار در بازارهای ایران پس از چند هفته پر نوسان سرانجام شیب صعودی به خود گرفت تا آنجا که دلالان میدان فردوسی هم از خرید دلار دست کشیدند و بیشتر افراد در این بازار با عنایت به چشم انداز کاهش قیمت، فروشنده شدند.
این در شرایطی است که تنها چند هفته گذشته بود که مردم برای خرید دلار در جلوی صرافی ها صف می کشیدند و بازارساز هم برای کنترل قیمت ها ناگزیر به تزریق ارز در بازار بود.
حالا اما امید به گشایش های اقتصادی با عنایت به کاهش ریسک های سیاسی بین المللی، همه را فروشنده کرده است آنهم در بازاری که خریدار ندارد. همین مبحث سبب شده تا چهارراه استانبول تا میدان فردوسی که تا چند روز پیش کارزار معاملات دلار بود حالا به یکی از خلوت ترین بازارهای تهران تبدیل گردد.
در این میان نقش بانک مرکزی هم بی تأثیر نبوده و بازارساز از هفته گذشته و قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، با تأمین ارز برای تقاضای واقعی، شیب قیمت دلار و به دنبال آن سایر ارزها را کاهشی کرد تا با تاکید بر شاخص های سیاسی، افت قیمت ها در بازار دلار را ادامه دار کند.
نتیجه این اقدامات امروز در بازار به شکل محسوسی قابل مشاهده بود. صرافی ها از مشتری خالی بودند و تابلوها هم با تغییر قیمت لحظه ای روشن و خاموش می شدند. در این میان اما چشم های نگرانی هم بود که بر روی اعداد تابلوی صرافی ها میخکوب می شد چونکه دلاری که با قیمت های بالای ۲۸ هزار تومان در روز چهارشنبه به کار خود آخر داده بود امروز و در ابتدای معاملات به کانال ۲۵ هزار تومانی سقوط کرد.
اما این تمام ماجرا نبود. قیمت دلار به این کاهش رضایت نداد و میانه های روز بود که قیمت ها به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.
کاهش پر شتاب قیمت ها در یک روز سبب شد تا دلار ۶ درصد از ارزش خویش را از دست دهد و همین مبحث نگرانی دلالان نسبت به کاهش قیمت دلار را بیشتر کرد تا آنجا که اغلب آنها در انتظار دلار ۲۰ هزار تومانی در صورت مشخص شدن پیروز قطعی در انتخابات آمریکا هستند.
فارغ از نتایجی که تغییر ریاست جمهوری آمریکا در اقتصاد می تواند به دنبال داشته باشد اما امروز بیشتر از هر چیز جو روانی مثبت و امید به بهبود شرایط کاهش قیمت ها را رقم زد.


مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا از میدان فردوسی تا چهارراه استانبول هم این مدعا را اثبات می کند.
در این میان اما هستند افرادی که همچنان به دنبال بازارسازی برای مقاومت دلار در قیمت های بالاتر هستند. دلالانی که باآنکه نمی خرند اما اصرار دارند که صرافی ها دلار را ارزان خریداری می کنند. تا آنجا که بعضی از دلالان قیتی نزدیک به ۲۵ هزار تومان را برای خرید دلار پیشنهاد می دهند تا مانع از کاهش بیشت قیمت ها شوند.
دلار می ریزد
مرد میانسالی که در نزدیکی میدان فردوسی ایستاده و به هر رهگذری تاکید می کند که دلار را گران تر از صرافی ها می خرد.
وی مدام تکرار می کند که از پنج شنبه هفته قبل قیمت دلار آغاز به ریختن کرد و اطمینان می دهد که تا پس از ظهر بیشتر از این هم می ریزد.
در این مورد همه حاضران میدان فردوسی هم نظرند. دلار می ریزد. پسر جوان دیگری که همزمان هم با تلفن صحبت و اعدادی را یادداشت می کند هم در پاسخ به پیشبینی اش از آینده بازار دلار می گوید: قیمت دلار می ریزد. اگر ترامپ برنده می شد مطمئن باش دلار تا ۳۲ هزار تومن هم می رسید اما هم اکنون چهار، پنج هزار تومان دیگر هم ارزون می شود.
تعدادی از معامله گران که مقابل صرافی به تابلوی قیمت دلار و یورو نگاه می کنند می گویند: تابلو را ببین از بامداد تا حالا چند بار قیمت ها تغییر کرده و هم اکنون می بینی که به ۲۳ هزار و ۴۵۰ تومان رسیده است، مطمئن باش دلار در این هفته به زیر قیمت ۲۰ هزار تومن هم می رسد.


فرد دیگری که بر پله یکی از صرافی ها نشسته می گوید: هنوز بایدن به صورت رسمی اعلام نکرده که رئیس جمهوری آینده آمریکا است اما قیمت دلار آغاز به ریختن کرده ازاین رو اگر از فردا اخبار اعلام نماید بایدن رئیس جمهوری شد شک نکن قیمت دلار بیشتر می ریزد.
همراه با بازار ارز که امروز با ریزش قیمت ها همراه بود، سایر بازارها هم از کاهش قیمت در امان نبودند. بررسی های ایرنا نشان داده است سکه در بازار بیشتر از یک میلیون تومان ارزان شده و به کانال ۱۱ میلیون رسیده است.
اما شاید بیشترین افت قیمت را بتوان در بازار خودرو مشاهده کرد تا آنجا که قیمت بعضی از خودرو های خارجی در بازار بین ۵۰۰ میلیون و تا ۲۵ میلیارد تومان پایین آمده است.
با توجه به جو روانی مثبت بوجود آمده در بازار به نظر می آید، ریزش قیمت ها در بازار ارز ادامه دارد و دلالان تلاش می کنند برای پیشگیری از ضرر بیشتر ارز خویش را به پول رسمی کشور تبدیل کنند.منبع:

1399/08/18
13:30:08
5.0 از 5
1033
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش