كلیات طرح اصلاح ساختار بودجه تصویب گردید

كلیات طرح اصلاح ساختار بودجه تصویب گردید آنی بازار: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با كلیات طرح احكام كلی بودجه 1400 موافقت كردند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، کلیات طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ (اصلاح ساختار بودجه) در دستور کار جلسه علنی بامداد امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بعنوان مخالف کلیات این طرح اظهار نمود: تا حالا اراده و تصمیمی برای اصلاح ساختار از جانب دولت وجود نداشته است. در این طرح هم مواد خوبی آمده ولی اساس اصلاح ساختار بودجه، نظام مالیاتی، شرکت های دولتی و مولدسازی دارایی های دولت می باشد.
وی افزود: برای اصلاح ساختار بودجه باید اقدامات اساسی صورت گیرد و آنچه در این طرح آمده با اصلاح ساختار اساسی ارتباطی ندارد.
جعفر قادری نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در موافقت با کلیات این طرح اظهار نمود: ادعای ما این نبوده که همه اصلاحات مورد نیاز را در این طرح بیاوریم این یک پروسه تدریجی است و باید اشکالات را به مرور برطرف نماییم. خیلی از این اصلاحات باید در کمیسیون های تخصصی دنبال شود.
محمد صفایی نماینده گناباد در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات این طرح اظهار داشت: ایرادات اساسی به این طرح وارد است همچون این که بحث بودجه شرکت های دولتی در آن دیده نشده یا در مورد ارتباط با بانک ها تعیین تکلیف نشده است. علاوه بر این مساله تمرکزگرایی در این طرح مورد توجه قرار نگرفته و برای اصلاح آن اقدامی نشده است.
لطف الله سیاهکلی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با کلیات این طرح اظهار نمود: اساسا این طرح کامل نیست و در جزئیات می توان به برخی مسائل پرداخت. دولت ها عادت کرده اند که درآمدشان را از فروش سرمایه های کشور (نفت و گاز) به دست بیاورند پس نیازی به تولید ندارند. این شیوه باید اصلاح و کشور بوسیله مالیات اداره شود. ما برای بودجه عمرانی هم نیازمند منابع پایدار هستیم که در این طرح پیش بینی شده است.
وی با اشاره به اینکه بودجه فعلی به صورت سنتی نوشته می شود، افزود: ۸۶ درصد بودجه در تهران متمرکز است و تنها ۱۴ درصد به استانها داده می شود و این نگاه ناعادلانه به استانها لطمه زده است.
حسن نوروزی نماینده رباط کریم نیز در مخالفت با کلیات این طرح اظهار داشت: بندهای ۱۲ گانه این طرح مسائل اصلی برای اصلاح ساختار بودجه نیستند. سال هاست اصلاح ساختار بودجه مطرح است ولی در عمل اتفاقی نمی افتد.
مصطفی طاهری نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با کلیات این طرح اظهار نمود: ما باید مشکلات اقتصادی را ریشه یابی نماییم و باید ریشه ها را حل نماییم، یکی از این ریشه ها اصلاح ساختار بودجه ریزی است حتی مخالفان هم اهمیت این مساله را بیان نمودند و انتقادها به برخی بندهاست که در جزئیات قابل اصلاح است.
در ادامه نماینده دولت نیز ضمن مخالفت با کلیات این طرح اظهار داشت: ما دو روز پیش لایحه بودجه را به دولت داده ایم الان نهایی شده است و اگر دولت بخواهد به این طرح تمکین کند باید دو ماه بودجه را به تعویق بیندازیم.
در ادامه کلیات طرح احکام کلی بودجه سال ۱۴۰۰ به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با ۱۸۹ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع ۲۳۵ نماینده مجلس شورای اسلامی با کلیات آن موافقت کردند.
منبع:

1399/08/27
12:39:23
5.0 از 5
1248
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تخصص , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش