مدیركل ترانزیت گمرك اعلام كرد

فعال سازی كریدور شمال- جنوب از راه بنادر شمالی

فعال سازی كریدور شمال- جنوب از راه بنادر شمالی مدیركل ترانزیت گمرك اظهار داشت: با حركت نخستین شناور ˮرو روˮ از بندر امیرآباد مازندران، در روز دوشنبه (۲۶ آبان ماه) و ارسال محموله های تحت پوشش كارنه تیر و پهلو گیری كشتی در بندر كوریك قزاقستان، امكان ارسال كالاهای ترانزیتی در كریدور شمال جنوب از مسیر دریایی مهیا شد.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، مصطفی آیتی اظهار نمود: با ایجاد خط "رور رو" در راه دریای خزر توسط سازمان بنادر و دریانوردی و ارسال کالا از این مسیر دریایی با پوشش کارنه تیر، ضمن کاهش زمان ارسال کالا، تجارت هند و کشورهای جنوب با روسیه، آسیای میانه و شمال اروپا از این مسیر تسهیل می شود.
وی ادامه داد: گمرک جمهوری اسلامی ایران با بکارگیری "کارنه تیر" در گمرکات بنادر جنوبی همچون چابهار و بنادر شمالی امیرآباد، انزلی و... تسهیلات لازم برای توسعه و تسهیل ترانزیت را در کریدور شمال - جنوب مهیا کرده است.
آیتی تصریح کرد: در بررسی های قبلی یکی از اشکالات ترانزیتی در کریدور شمال جنوب، عدم وجود اسناد واحد گمرکی و توقفات ناشی از انجام تشریفات قانونی در مرزهای کشورهای مسیر عنوان شده بود که با استفاده از" کارنه تیر" بعنوان سند گمرکی بین المللی واحد، عملا تسهیلات لازم برای کاهش توقفات بوجود آمد.
مدیرکل ترانزیت گمرک اضافه کرد: گمرک جمهوری اسلامی تبادل الکترونیکی اطلاعات کارنه تیر در کریدور شمال - جنوب و سایر کریدورها را در دستور کار داشته و امیداوریم با تبادل الکترونیکی اطلاعات در آینده گام های موثرتری در توسعه این مسیرها ایجاد نماییم.
طبق اعلام گمرک، آیتی خاطرنشان کرد: به دنبال انتشار کرونا و بروزمحدودیت ها در بعضی مرزهای زمینی، در مرداد ماه سالجاری هم دو کریدور کتای (ایران -افغانستان - تاجیکستان - قرقیزستان) و ایران - افغانستان - ازبکستان با استفاده از پوشش تضمین "کارنه تیر" و از راه قلمرو افغانستان بعنوان مسیرهای جدید و جایگزین راه اندازی شد و تابحال از این طریق محموله های زیاد صادراتی کشور و ترانزیتی از بنادر جنوبی به مقاصد آسیای میانه ارسال شده است.
گفتتی است؛ کنوانسیون تیر، مهمترین کنوانسیون ترانزیت بین المللی با ۷۶ کشور عضو و با حضور بزرگترین اقتصادهای دنیا است که جمهوری اسلامی ایران یکی از موثرترین و فعالترین اعضای این کنوانسیون طی سالهای اخیر بوده است.1399/09/02
09:37:06
5.0 از 5
1121
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش