مركز آمار اعلام كرد:

تورم ۲۸ درصدی كالاهای صادراتی

تورم ۲۸ درصدی كالاهای صادراتی به گزارش آنی بازار مطابق اعلام مركز آمار نرخ تورم كالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی در بهار سال جاری معادل ۲۸ درصد بود و نسبت به زمستان سال قبل ۳.۳ درصد افزایش داشته است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و هم یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
این شاخص یکی از انواع شاخصهای قیمت است که تغییرات سطح عمومی قیمت کالاهای غیرنفتی صادراتی را نشان داده است. نحوه تعیین این شاخص به این صورت است که «قیمت ارزی کالاهای صادرشده» را به «قیمت ریالی» تبدیل می کنند و تغییرات این شاخص، نمایانگر تغییرات قیمت کالاهای صادرشده در بازارهای جهانی و نوسانات نرخ ارز است.
افزایش شاخص کالاهای صادراتی به این معناست که «قیمت تمام شده کالای صادراتی» افزایش یافته است و این مورد در نهایت منجر به کاهش قدرت رقابت پذیری کالاهای صادراتی در بازار داخل و کاهش میزان سودآوری صادرات می شود.
کارشناسان معتقدند نوسانات نرخ ارز و تورم در تعیین شاخص بهای کالاهای صادراتی نقش تعیین کننده ای دارند. چون هر چه نرخ تورم افزایش یابد هزینه های تولید یک محصول هم افزایش می یابد و این افزایش هزینه های تولید در نهایت منجر به بالارفتن قیمت تمام شده کالا می شود. با افزایش قیمت تمام شده کالا، حاشیه سود تولیدکنندگان و صادرکنندگان کاسته می شود.
مرکز آمار در گزارشی از نرخ تورم کالاهای صادراتی منتشر نموده است. در این گزارش سال ۱۳۹۵ بعنوان سال پایه در نظرگرفته شده و از اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است.
صادرات حیوانات زنده کمترین نرخ تورم را ثبت کرد
براساس این گزارش نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی در بهار سال جاری معادل، ۲۸ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ۱۳۹۸(برابر با ۲۴.۷ درصد) حدود ۳.۳ واحد درصد افزایش داشته است.
همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های دلاری هم در بهار ۹۹ نسبت به فصل قبل، ۱.۲ درصد کاهش داشته که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ۱۳۹۸ (برابر با ۴.۳ درصد) حدود ۵.۵ واحد درصد کاهش داشته است.
در گروه­ های اصلی طبقه بندی کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی در ارتباط با گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» (۹ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «اشیاء هنری، اشیاء کلکسیون یا عتیقه» (۱۷۶.۳ درصد) است.
کاهش ۳.۴ درصدی نرخ تورم نقطه به نقطه صادرات در بهار سال جاری
تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی در بهار سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۸.۸ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان ۱۳۹۸ (برابر با ۶۹.۳ درصد) ۱۹.۵ واحد درصد افزایش داشته است.
همچنین نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده ­های دلاری در بهار ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل منفی ۳.۴ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان سال ۱۳۹۸ (برابر با منفی سه درصد) ۰.۴ واحد درصد کاهش داشته است.
در گروه ­های اصلی طبقه بندی کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی در ارتباط با گروه «مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد» (۲۴.۱ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی، اجزاء و قطعات آنها» (۴۶۷.۳ درصد) است.
تورم سالیانه
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده­ های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۳۹۹ برابر با ۸۴.۹ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه­ زمستان ۱۳۹۸ (برابر با ۸۷.۵ درصد) ۲.۶ واحد درصد کاهش داشته است.
نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده ­های دلاری در چهار فصل منتهی به بهار ۱۳۹۹ برابر با منفی ۷.۸ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه­ زمستان ۱۳۹۸ (برابر با منفی ۶.۴ درصد) ۱.۴ واحد درصد کاهش داشته است.
در گروه ­های اصلی طبقه بندی کمترین نرخ تورم سالیانه در بخش ریالی در ارتباط با گروه «مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد» (۳۷.۸ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «آلات و دستگاههای اپتیک، عکاسی» (۴۴۳.۰ درصد) است.1399/09/03
22:27:05
5.0 از 5
1209
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , بازار , تورم
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش