درخواست تولیدكنندگان از وزیر صنعت برای پیشگیری از ترخیص لوازم خانگی بوش

درخواست تولیدكنندگان از وزیر صنعت برای پیشگیری از ترخیص لوازم خانگی بوش به گزارش آنی بازار دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) نسبت به احتمال ترخیص لوازم خانگی برند خارجی بوش اعتراض كرده و از وزارت صمت خواسته كه دستور ویژه ای در مورد پیشگیری از ترخیص این گونه محموله ها و نظارت كافی جهت اجتناب از تكرار موارد مشابه صادر كند.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، در حالیکه حدود دو سال از ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور می گذرد، مدتی پیش با رای دیوان عدالت اداری، ۴۲۰ کانیتر لوزام خانگی بوش در گمرک شهید رجایی آماده ترخیص شده؛ به صورتی که مرحله ثبت سفارش و تایید منشأ ارز آن که گفته می شد نیمایی است انجام شده است؛ هر چند که وزارت صمت تأمین ارز نیمایی را تایید نکرد. البته فعلا ترخیص این محموله لوازم خانگی به علت ایرادات وارده متوقف شده است.
اما این ماجرا ابعاد گوناگونی داشته است؛ تا جایی که روز گذشته مشخص شد محموله لوازم خانگی بوش در آبان ماه سال ۱۳۹۶ ثبت سفارش شده است اما در سال ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و حتی تا آبان سال جاری این کالاها وارد و به بنادر مناطق ویژه اقتصادی تحویل شده است.
این ماجرا در حالی رخ داده که امسال تولیدکنندگان داخلی بارها نسبت به تأمین نشدن ارز مورد نیاز خود اعتراض داشتند؛ تا جایی که اواخر تیر ماه سال جاری عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از صدور بخشنامه ای از جانب بانک مرکزی اطلاع داد که طبق آن تولید کنندگان دیگر نمی توانند از ارز اشخاص یا ارز حاصل از صادرات غیر استفاده کنند. وی ضمن اشاره به محدودیت تأمین و تخصیص ارز به اقلام وارداتی مورد نیاز تولید در صنعت لوازم خانگی، وضعیت واحدها را بحرانی توصیف کرده و گفته بود که در صورت ادامه این شرایط احتمال دارد تولید واحدهای لوازم خانگی متوقف شود. البته این مشکل بعدا تا حدودی مرتفع شد.
با ادامه واکنش ها و مشخص شدن جزئیات دیگر، به تازگی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در نامه ای به علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت نسبت به احتمال ترخیص لوازم خانگی برند خارجی بوش اعتراض کرده است.
در این نامه تولیدکنندگان لوازم خانگی به مشکلات این صنعت همچون تأمین مواد اولیه، تحریم های آمریکا و شیوع کرونا اشاره و ترخیص لوازم خانگی خارجی را به مثابه یک شوک ناعادلانه برای صنعت لوازم خانگی آن هم در بازار شب عید توصیف و تاکید کرده اند که تأمین ارز واردات مواد اولیه، اجزا و قطعات مورد نیاز تولید به مراتب از اولویت بالاتری برخوردار می باشد. همینطور در این نامه از وزارت صمت خواسته شده که دستور ویژه ای در مورد پیشگیری از ترخیص این گونه محموله ها و نظارت کافی جهت اجتناب از تکرار موارد مشابه صادر شود.
متن نامه یاد شده به شرح زیر است:
«با تشکر از توجهات جنابعالی و پیگیری های دلسوزانه در مورد رفع مشکلات و موانع تولید به استحضار می رساند متاسفانه بنا به گزارش اعلامی از جانب معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، در برنامه تهران ۲۰ شبکه ۵ سیما جمهوری اسلامی تعداد 420 کانتینر لوازم خانگی برند بوش در گمرک شهید رجایی ثبت سفارش و تایید منشا ارز گردیده و در آستانه ترخیص می باشد. کالاهایی که حتی با ارز نیمایی تأمین ارز شده و میلیونها دلار برای آن اختصاص یافته و از تریبون صدا و سیما اعلام می شود که دیوان عدالت اداری در مورد ترخیص آنها رای صادر نموده است.
شوربختانه در سالی که از جانب رهبر معظم انقلاب مزین به جهش تولید گردیده و تولیدکنندگان کالای لوازم خانگی با همت والای خود و باوجود وجود انواع محدودیت ها از تأمین ارز مواد اولیه ضروری این صنعت استراتژیک و مصرفی تا تأمین ورق های فولادی و پتروشیمی داخلی و از همه مهم تر بحران ویرانگر ویروس کرونا مواجه گشته اند، آیا این منصفانه است که درست در زمان کمتر از سه ماه مانده به بازار شب عید، بنگاه ها با این شوک ناعادلانه روبرو شوند؟
بیشتر از دو سال است که تولیدکنندگان این صنعت استراتژیک و پر مصرف خانوارهای ایرانی از یک سو با انواع تحریم های ظالمانه غرب و از طرفی موانع مختلف تأمین مواد اولیه تولید و همینطور قیمت گذاری های ناعادلانه توانسته اند چراغ این صنعت را روشن نگاه دارند تا مردم عزیز و رنج دیده کشورمان در بحبوحه این تحریم ها با امکان تهیه لوازم منزل و جهیزیه گرفتار ظلم مضاعف نگردند.
باسپاس مجدد از همراهی آن مقام عالی، انتظار میرود وزارت صمت با دفاع تمام قد و موثر از صنایع داخلی دستور ویژه ای در مورد پیشگیری از ترخیص این گونه محموله ها و نظارت کافی جهت اجتناب از تکرار موارد مشابه صادر فرمایند. تصدیق میفرمایید تأمین ارز واردات مواد اولیه، اجزای و قطعات مورد نیاز تولید به مراتب از اولویت بالاتری برخوردار می باشند.
بیم آن میرود که این بدعت نامبارک با چشم انداز رفع تحریم های ظالمانه پررنگ تر و به شکل خطرناکتری نمایان شده و در جهت نابودی صنایع کشور ظهور پیدا کند.»
گفتنی است که هفته گذشته هم سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ضمن اعتراض به بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) که به مجوز واردات لوازم خانگی شرکت بوش اعتراض نکردند، گفته بود که اگر نیاز بازار لوازم خانگی را در داخل تأمین نماییم، حداقل یک چهارم ارز مورد نیاز برای واردات باید به مواد اولیه تخصیص داده شود، اما در صورت تأمین بازار از راه کالاهای خارجی چهار برابر ارزی که صرف مواد اولیه می شود باید هزینه شود.
منبع:

1399/09/04
11:29:20
5.0 از 5
827
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش