دژپسند:

از سه پروژه دولت الكترونیك رونمایی گردید

از سه پروژه دولت الكترونیك رونمایی گردید به گزارش آنی بازار وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه شورایعالی فناوری اطلاعات با حضور رئیس جمهوری و در جریان افتتاح سامانه های اقتصادی افزود كه امروز سه پروژه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی در جهت تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الكترونیك رونمایی گردید.


به گزارش شبکه اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند با یادآوری اینکه این سه پروژه وزارت اقتصاد یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیک مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها، پروژه های بسیار مهمی است، اظهار داشت: این پروژه ها به منظور تسهیل روابط بین دستگاههای دولتی، دستگاههای دولتی با شرکت ها و پیمانکاران و دستگاههای دولتی یا خزانه با کارکنان دولت به بهره برداری رسیده است.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه پروژه اول در ارتباط با سامانه خزانه داری الکترونیک است اضافه کرد: در خزانه داری سه مبحث، سامانه جامع حسابداری کل خزانه و خزانه معین استانها و مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت، نظام جامع مدیریت بدهی ها و مطالبات عمومی دولت و سامانه جامع اموال دولتی وجود دارد.
وی توضیح داد که بحث مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت یکی از وظایف مهم هرماهه در وزارت اقتصاد بوده و برای نظام جامع مدیریت بدهی ها و مطالبات عمومی دولت هم به صورت فصلی گزارش جامعی تهیه و به مراجع ذیربط ارسال می گردد و سامانه جامع اموال دولتی هم از اموال و دارایی های دولت در سطح کشور و مقیاس منطقه ای حکایت دارد که همگی در چارچوب خزانه داری کل کشور سازماندهی گردیده و هم اکنون به صورت خزانه داری الکترونیکی کاملاً مدیریت می شود.
دژپسند با اشاره به اینکه تا چند سال قبل برای گرفتن تخصیص بودجه در انتها هر ماه و چند روز پایانی هر سال با یک صف طولانی از نمایندگان دستگاههای اجرایی در وزارت اقتصاد روبه رو بودیم، خاطرنشان کرد: امروز خوشبختانه به این صورت نیست و با الکترونیکی کردن و استقرار سامانه خزانه داری الکترونیک این مشکلات برطرف شده است.
وزیر اقتصاد افزود: حالا ۲۲۰ هزار فقره حساب سنتی جمع شده و به بانک مرکزی منتقل شده است و همینطور ۷۸ هزار فقره دسته چک سنتی که سابق مبادله می گردید، جمع آوری شده و حواله الکترونیکی جایگزین آن شده است.
وی به استقرار سامانه وجه الکترونیک اشاره نمود و اضافه کرد: تا امروز حقوق دو و نیم میلیون نفر از کارکنان دولت به صورت الکترونیکی و متمرکز پرداخت می شود که این کار به پیشگیری از وجود حساب های موازی، نشت اطلاعات مالی و پیشگیری از تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد کمک زیادی کرده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی از ایجاد سامانه تسویه تهاتر نام برد و اظهار داشت: در جهت حقوق شهروندی بسیار اهمیت دارد که بدانیم دولت چه میزان مطالبات دارد و چگونه باید آنرا تسویه و یا تهاتر کند.
دژپسند خاطرنشان کرد: پیش از دولت تدبیر و امید این اطلاعات به شکل کلی و عمومی وجود داشته ولی امروز با استفاده از خزانه داری الکترونیکی مجموع مطالبات و بدهی های دولت کاملا واضح و روشن وجود دارد.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه توانستیم بازار سرمایه را گسترش دهیم، افزود: در گذشته وقتی مجمع شستا برگزار می شد تعداد محدودی در این مجمع حضور داشتند ولی امروز با واگذاری وسیع شستا سهامداران این شرکت میلیونی شدند.
وی توضیح داد: با میلیونی شدن سهامداران شستا با مشکل شرکت در مجامع مواجه هستیم که بطور قطع اگر هر سهامداری از هر نقطه کشور بخواهد برای جلسات مجامع شرکت نماید امکانپذیر نیست ازاین رو احتیاج به برگزاری الکترونیکی مجامع شرکتهای بورسی به صورت الکترونیکی داشتیم بنابراین امکان برگزاری مجامع را به صورت الکترونیکی مهیا کردیم و باید به صورت قاطع بگویم تمام شرکتهای بورسی می توانند مجامع خویش را الکترونیکی برگزار کنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: مبحث دیگر نحوه دریافت و پرداخت ها بود برای مثال سهامدار شرکتی اگر می خواست سود خویش را دریافت کند باید مسافتی را طی می کرد تا به دفتر مرکزی رجوع و سود مورد نظر را دریافت کند اما سامانه ای برای توزیع سود در بازار سرمایه تعریف شده است و امروز هر سهامداری در سرتاسر کشور می تواند از راه این سامانه سود خویش را دریافت کند.منبع:

1399/09/11
13:09:59
5.0 از 5
1022
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش