نهاوندیان خبر داد:

۴ تصمیم جدید اقتصادی در ستاد ملی كرونا

۴ تصمیم جدید اقتصادی در ستاد ملی كرونا معاون اقتصادی رئیس جمهوری اظهار داشت: در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا چهار تصمیم اقتصادی برای واحدهای صدمه دیده از اعمال محدودیت ها گرفته شد.


«محمد نهاوندیان» امروز (شنبه) در انتها جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به خروج خیلی از شهرها از شرایط قرمز، عنوان کرد: رعایت دستورالعملهای بهداشتی باید به شکل جدی برای تداوم وضعیت بهبود ادامه یابد.
وی ضمن اشاره به دریافت چهار تصمیم اقتصادی در ستاد ملی مقابله با کرونا با عنایت به آثار و صدمه های بوجود آمده از محدودیت ها برای واحدهای اقتصادی، تصریح کرد: نخست، طبق مصوبه تسهیل بدهی بدهکاران شبکه بانکی مجلس شورای اسلامی در سال ۹۷، اشخاص حقیقی و حقوقی مهلت یافتند تا بدهی معوقه خویش را تا آخر سال ۹۸ پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: بر این اساس اشخاص حقیقی تا ۵۰۰ میلیون تومان و اشخاص حقوقی تا ۲ میلیارد تومان می توانستند از این مهلت بهره برده و با شرایط معین شده بدهی خویش را بپردازند، اما اسفندماه سال ۹۸ با شیوع کرونا همزمان بود و خیلی از واحدهای تولیدی نتوانستند از این شرایط بهره مند شوند.
نهاوندیان بیان داشت: به پیشنهاد بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، امروز در ستاد ملی کرونا تصویب گردید که مهلت تعیین شده تا آخر سال گذشته تا اسفندماه سال ۹۹ تمدید شود.
وی تصریح کرد: فرصت رجوع واحدهای تولیدی به بانک ها و موسسات اعتباری تا آخر آذرماه تعیین شده است تا بعد از بررسی حساب متقاضیان، در اسفندماه پرداختی ها صورت گیرد.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری، مصوبه دوم ستاد ملی مقابله با کرونا را در ارتباط با صدمه اعمال محدودیت برای کسب و کارها عنوان نمود و اظهار داشت: واحدهای اقتصادی که با اعمال محدودیت های شدید در شهرهای قرمز و نارنجی مجبور و متحمل صدمه شده اند در کنار برخی تسهیلات، برای پرداخت سهم کارفرمایی بیمه تأمین اجتماعی آنها ۲ ماه مهلت تعیین شد و البته بررسی های انجام شده تا سازمان تأمین اجتماعی از این تصمیم گرفتار مشکل نشود.
وی با اشاره به اینکه سومین مصوبه اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا در ارتباط با حوزه ورزش بود، عنوان کرد: تسهیلاتی برای این بخش در نظر گرفته شده که متقاضیان واجد شرایط می توانند تا آخر دیماه نسبت به ثبت نام اقدام نمایند و اقساط تسهیلات هم از اول خردادماه سال آینده آغاز خواهد شد.
نهاوندیان تصریح کرد: همه کمک ها و حمایت ها که به صورت تسهیلات بانکی یا بلاعوض به خانوارها و واحدهای اقتصادی پرداخت شده است با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا «مستثنیات دین» تلقی می شوند، به این مفهوم که محدودیت های ماده (۵) اصلاح قانون صدور چک شامل این گروه ها نمی گردد.
وی اضافه کرد: بر همین مبنا ممنوعیت افتتاح حساب و قطع باقی خدمات به صورت استثنایی در مورد این پرداخت ها و تسهیلات اعمال نخواهد شد.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد که این گام های کوچک بتواند کمکی برای واحدهای اقتصادی باشد و همه ما با یک وحدت ملی از این شرایط عبور نماییم.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، "علی رضا رییسی" سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت رنگ بندی شهرها اظهار داشت: محدودیت های جدید کرونایی از شنبه اول آذر در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته به اجرا در آمده بود. هم اکنون ۶۴ قرمز، ۲۷۸ نارنجی و ۱۰۶ زرد داریم.
وی درباره جزئیات تبدیل وضعیت این شهرها بیان نمود: در مجموع از ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز در ابتدای آذر ماه، ۳۷ شهر قرمز ماند، ۱۲۰ شهر نارنجی و ۳ شهر زرد شد. همینطور از ۲۰۸ شهرستان با وضعیت نارنجی، ۲۳ شهر قرمز، ۱۳۶ شهر نارنجی و ۴۹ شهر زرد شد.
رییسی اظهار نمود: از مجموع ۸۰ شهر با وضعیت زرد نیز، ۲۶ شهر نارنجی و ۵۴ شهر در وضعیت زرد باقی ماند. با اضافه شدن سه شهر که پیش تر وضعیت قرمز و ۴۹ شهر که وضعیت نارنجی داشتند، هم اکنون تعداد شهرستان ها با وضعیت زرد به ۱۰۶ شهرستان رسیده است.
از امروز شنبه ۱۵ آذر ۹۹ وضعیت شهرها به این صورت خواهد بود و همچنان فعالیت مشاغل گروه یک در مناطق قرمز، مشاغل گروه یک و دو در شهرهای با وضعیت نارنجی و مشاغل گروه یک و دو و سه در شهرهای با وضعیت زرد مجاز است.


1399/09/16
12:52:18
5.0 از 5
1082
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش