در گفت وگو با آنی بازار مطرح شد

دلالان در حال ترك بازار مسكن هستند

دلالان در حال ترك بازار مسكن هستند به گزارش آنی بازار یک کارشناس با اعلان اینکه شاهد کاهش انتظارات تورمی و خروج دلالان از بازار مسکن هستیم اظهار داشت: ساخت و ساز در تهران افت کرده اما در شهرستانها رونق گرفته، برای اینکه هنوز بین توان متقاضیان و قیمتها شکاف عمیقی ایجاد نشده است. پورحاجت همین طور ادعا نمود که بخش خصوصی از طرح اقدام ملی مسکن استقبال نکرده، برای اینکه مسئولان به بخش خصوصی اعتقاد ندارند.


فرشید پورحاجت در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: اتفاقات سیاسی که طی یک ماه اخیر در دنیا رخ داد تاثیر آنی روی بازارهای ارز، طلا و بورس داشت که واکنشهای سریع نشان دادند. بازار بورس مقداری رشد کرد و بازارهای طلا و دلار روند نزولی به خود گرفتند. البته به نظر من کاهش نبود بلکه حباب بازارها آغاز به تخلیه کرد.
وی اضافه کرد: معمولا تاثیر متغیرها بر بازار مسکن مقداری زمانبر است و همین خاصیت دیرپذیری این حوزه سبب شده تا تبعیت آن از شرایط اقتصاد، واقعی تر از دیگر بازارها باشد. ماه گذشته در بازارهای موازی مسکن کاهش قیمت داشتیم ولی در حوزه مسکن چندان نمود نداشت. حتی افزایش قیمت در بعضی مناطق مشهود بود؛ برای اینکه بخش مسکن از ساخت و ساز و تاثیر و شرایط حاکم بر اقتصاد کشور در عرصه تولید مسکن تبعیت می کند.
دبیر کانون انبوه سازان با اعلان اینکه آغاز روند تخلیه حباب بازارها اتفاق خوبی است اظهار داشت: اینکه بازارهای موازی مسکن حبابشان خالی شود انتظارات تورمی را در بخش مسکن می کاهد و تاثیرش در آینده به شکل کاهش معاملات سفته بازانه بروز خواهد یافت. کسانی که نظم بازار مسکن را با رفتارهای سوداگرانه به هم می ریزند در حال خروج از بازار هستند. در این شرایط می توان امیدوار بود بازار مسکن از یک ثبات اقتصادی تبعیت کند که برای اقتصاد کشور مفید خواهد بود.
پورحاجت اظهار نمود: ثبات مسکن برای اقتصاد کشور فایده دارد؛ برای اینکه بخش ساخت و ساز می تواند برای افزایش تولید برنامه ریزی کند. مردم هم که طیف مصرفی هستند در این شرایط می توانند با بهره گیری از نظام پس انداز، تسهیلات و حمایتهای دولت خانه دار شوند. اما نکته مهم این است که دولت و بطور خاص وزارت راه و شهرسازی به چه نحو می خواهد از این ثبات اقتصادی استفاده نماید. می طلبد که وزارت راه و شهرسازی برنامه عملیاتی کاملا مشخص و اجرائی در کنار بخش خصوصی برای حوزه مسکن ارائه دهد و از شعارپردازی خودداری کند.
وی اشاره کرد: اگر مسئولان وزارت راه و شهرسازی فقط بگویند قیمت مسکن پایین می آید ما در آینده نتایج مطلوبی را از این حوزه نخواهیم گرفت و فشار اقتصادی وحشتناکی که در حوزه مسکن رخ داده باردیگر تکرار می شود. طی یک سال و نیم گذشته وزارت راه و شهرسازی در پروژه اقدام ملی مسکن اقدام خاصی انجام نداده، چونکه بخش خصوصی در کنارش نیست. مسکن مهر اگر به موفقیت نصفه و نیمه ای رسید به این علت بود که دولت وقت به این نتیجه رسید که تولید مسکن را به اهل فن واگذار کند. الان وزیر راه و شهرسازی اعلام نماید از ۴۰۰ هزار واحد اقدام ملی چه مقدار به بخش خصوصی واگذار شده، چه تعداد را ستاد اجرائی فرمان امام (ره)، بنیاد مسکن و دیگر سازمانهای دولتی بر عهده گرفته اند و مساله مهمتر اینکه سازمانهای دولتی تا چه میزان موفقیت داشته اند.
دبیر کانون انبوه سازان مدعی شد: ما اعتقادمان این است که بخش خصوصی از طرح اقدام ملی مسکن استقبال نکرده است؛ برای اینکه مسئولان اساسا به بخش خصوصی اعتقاد ندارد.
پورحاجت با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی ساخت و ساز در شهر تهران طی شش ماهه ابتدای امسال نسبت به نیمه اول سال قبل اظهار داشت: ریسک سرمایه گذاری در عرصه تولید مسکن در تهران به شدت افزایش یافته و عدم بازگشت سرمایه برای تولیدکننده مسکن در استان تهران شرایط را سخت کرده است. سطح دسترسی قشر مصرفی به مسکن مناسب در تهران به شدت پایین آمده و سازندگان متوجه این هستند واحدی را که می سازد متقاضی ندارد. بدین سبب از بازار خارج می شوند و در حقیقت ریسک خواب سرمایه را نمی پذیرند. در شهرستانها البته اوضاع مقداری متفاوت می باشد و ساخت و ساز نسبت به ماههای گذشته مقداری بهتر شده است؛ برای اینکه شکاف بین توان خرید متقاضیان مصرفی با قیمتها چندان عمیق نیست.
خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان
بنابراین گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بیش از ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان میدهد. این پایین ترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سال جاری تا کنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از سال جاری بطور محسوسی کم شد. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد.
منبع:

1399/09/18
17:34:06
5.0 از 5
981
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش