نماینده سابق مجلس مطرح كرد:

رویكرد مثبت بودجه 1400 در مواجهه با چهار دشمن اقتصاد كشور

رویكرد مثبت بودجه 1400 در مواجهه با چهار دشمن اقتصاد كشور به گزارش آنی بازار نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایط کنونی که با چهار دشمن شناخته شده تورم، رکود، کرونا و تحریم ها مواجه هستیم، رویکرد دولت در بودجه مثبت بوده است.


«اباذر ندیمی» امروز (سهشنبه) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: بودجه ۱۴۰۰ با چند سناریو روبه رو است که در سناریوی نخست، دولت تلاش کرده تا حداکثر انتظارات مجلس و مردم را در آن لحاظ کند.
وی بیان داشت: به صورت نمونه، انتظاراتی در زمینه حقوق، دستمزد، تأمین کالاهای اساسی و بازارهای پولی و سرمایه وجود داشته و هر آنچه مجلس در زمینه آینده کشور تصویر کرده را با خوشبینی مطرح کرده است.
ندیمی افزود: بودجه ۱۴۰۰ علایم منفی در مبحث تحریم ها به جهان نداده است و به صورت مثال کوشیده در زمینه مسائل در ارتباط با نفت با عرضه اعداد و ارقام بالا، چه از جهت فروش و چه اوراق و با قیمت های بالاتر، علایم انفعال و تسلیم عرضه نکند.
وی افزود: برخلاف عده ای که فکر می کنند بیش نمایی باعث هرز رفتن منابع می شود، در شرایط فعلی نباید علامت تسلیم و انفعال به دنیا بدهیم.
این کارشناس بودجه، سومین رویکرد بودجه ۱۴۰۰ را توجه به خواسته ها و انتظارات برخی اقشار عنوان نمود و اظهار داشت: اقشاری مانند بازنشستگان، معلمان، پرستاران و غیره مطالباتی از نظام داشتند که می توانست به خدشه دار کردن وحدت ملی و رضایت اجتماعی بیانجامد، اما انتظارات آنان در بودجه لحاظ شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه مجلس مجبور نیست همه موارد بودجه را تصویب کند، اضافه کرد: مجلس در حدی که چارچوب بودجه به هم نریزد می تواند به اعمال تغییرات در آن بپردازد، به صورت مثال برخی بندهای آنرا مشکوک الوصول بنویسد.
این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در بعضی سال ها، آن بخش هایی از بودجه که درآمدش قطعی بود در یک ستون نوشته می شد و هر بخش دیگری که همچون هر تخمین دیگری با بیش درآمدی یا کم درآمدی رو به رو بود، در ستون دیگری نوشته می شد.
وی با تکیه بر اینکه بودجه تخمین آینده است، عنوان کرد: به صورت مثال اینکه با تغییرات داخلی، خارجی و گذر از کرونا با چه مسائلی مواجه باشیم، یک تخمین وجود دارد و اگر فرض بر این باشد که مسائل و مشکلات تا چند سال دیگر ادامه داشته باشد، با تخمین دیگری مواجه هستیم.
ندیمی اظهار داشت: اعداد و ارقام در بودجه عمومی یا بودجه شرکت ها قابل مدیریت هستند و نباید فکر نماییم که بودجه ای نوشته شده تا دولت آینده را به دردسر بیاندازد.
وی تصریح کرد: اگر تغییرات اعمال شده بر روی اعداد و ارقام از جانب مجلس بگونه ای باشد که دولت با آنها مخالفت کند، آنگاه شورای نگهبان تغییرات را نخواهد پذیرفت.
این کارشناس بودجه اضافه کرد: در شرایط کنونی که با چهار دشمن شناخته شده تورم، رکود، کرونا و تحریم ها در اقتصاد مواجه ایم، رویکرد دولت در بودجه مثبت بوده است.
وی همینطور به رویکرد دولت به بازار سرمایه در این لایحه بودجه اشاره نمود و اظهار داشت: برخی می پرسند چرا این بازار فعال شده و حتی برخی دیگر این کار را جزو «جنایات» بر می شمارند، اما ما در سالهای گذشته همواره می پرسیدیم چرا تعادلی بین بازار پول و سرمایه وجود ندارد؟ هرچند همه اتفاقات بازار سرمایه را هم تایید نمی نماییم.
ندیمی افزود: درمورد بازار پولی هم همین است، اگر بودجه بانک محور یا پول محور باشد، بهتر است یا اینکه بخش عمده آن پروژه محور و در دست مردم باشد؟
وی ضمن اشاره به واگذاری ها، عنوان کرد: نمی توان با چند واگذاری منفی، اصل ۴۴ را تعطیل کرد.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر نتوانیم درمورد اعداد و ردیف های بودجه ای تعریف شده به تعادل برسیم، با بحران های دیگری مواجه خواهیم شد، همچنان که حالا با بحران معیشت، نرخ ارز و غیره مواجه ایم.
وی بیان داشت: در مجموع، بودجه ۱۴۰۰ بیشتر از آنکه نشان دهنده بی برنامگی باشد، نشان دهنده برنامه است.
ندیمی تصریح کرد: مجلس می تواند همه اعداد و ارقام موجود در لایحه بودجه را با سه رویکرد مشکوک الوصول، جابه جا کردن ردیف ها یا قرار دادن برخی دیگر در چارچوب احکام، به مجری اجازه بدهد تا آنها را مدیریت کند.
وی در ادامه به اظهار نظر برخی پرداخت که معتقدند کار این دولت تمام شده و خاطرنشان کرد: تغییر و تحول انتخابات ریاست جمهوری تا حدود پاییز سال آینده است، همینطور هزینه کرد بودجه از آغاز فروردین ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد.
این کارشناس بودجه تاکیدکرد: بر این اساس، این دولت بودجه می نویسد، باید آنرا اجرا نماید و آئین نامه برای آن بنویسد و به همه این علل، مجلس باید با دولت همکاری کند.
وی افزود: برخی می گفتند مجلس با کلیات بودجه مخالفت می کند، این مورد تابحال سابقه نداشته و در این صورت دولت مجبور به نوشتن بودجه یک دوازدهم یا دودوازدهم می شود که وضعیت را بدتر خواهد نمود.
ندیمی تصریح کرد: بهتر است مجلس از اختیارات خود در صحن علنی یا کمیسیون تلفیق استفاده نماید تا بودجه را آن طور که می خواهد مدیریت کند، نه اینکه بگوید با کلیات مخالف است، چونکه مخالفت مشکلات کشور را تشدید خواهد نمود و فرصت از مجلس گرفته خواهد شد.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، دوازدهم آذرماه سال جاری لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با سقف ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
این لایحه بعد از تصویب در مجلس برای شورای نگهبان ارسال می شود تا به قانون تبدیل گردد و در سال آینده به اجرا برسد.منبع:

1399/09/27
10:46:17
5.0 از 5
1012
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش