تحلیل رئیس كمیسیون بهداشت مجلس از بودجه ۱۴۰۰ بخش سلامت

تحلیل رئیس كمیسیون بهداشت مجلس از بودجه ۱۴۰۰ بخش سلامت آنی بازار: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که بودجه وزارت بهداشت و درمان در سال 1400 در صورت تحقق، مناسب می باشد و در ظاهر 15 درصد بودجه عمومی به حوزه سلامت اختصاص داده شده اما مهم میزان تخصیص آنست.


حسینعلی شهریاری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بودجه بخش سلامت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: بودجه وزارت بهداشت و درمان بدون محاسبه بیمه سلامت ۵۷ درصد رشد داشته، بودجه بیمه سلامت نیز حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: قسمتی از پیش بینی بودجه بخش سلامت از محل درآمدهای یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده است که طبق قانون باید به حوزه سلامت داده شود. مالیات بر ارزش افزوده پول نقد شمرده می شود یعنی همان پولی که مردم زمان خرید پرداخت می کنند اما در نهایت یک درصد مالیات به حوزه سلامت داده نمی گردد و شاید کمتر از نیم درصد تخصیص یابد. اساسا اگر این میزان بطور کامل به بخش سلامت پرداخت گردد کمکی به وزارت بهداشت می کند.
وی ادامه داد: طبق قانون ۱۰ درصد خالص هدفمندی یارانه ها باید به حوزه سلامت داده شود که در چند سال اخیر حتی یک ریال هم پرداخت نشده، منظور درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی است که در بودجه ۱۴۰۰، ۹۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و ۱۰ درصد آن ۹۰۰۰ میلیارد تومان می شود. یعنی باید این مبلغ به بخش سلامت داده شود که این اتفاق عملا رخ نمی دهد.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در سالهای گذشته دولت موضوع پرداخت ۱۰ درصد از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی به بخش سلامت را در بودجه قید می کرد اما پولی به وزارت بهداشت داده نمی شد. پس نباید تصور شود که مبلغی که در بودجه می آید عملا تخصیص می یابد. در اینجا تخصیص آن مبلغ برای وزارت بهداشت مهمست.
شهریاری اضافه کرد: طبق لایحه بودجه وزارت بهداشت و درمان ۶۶ درصد رشد بودجه ای و دانشگاه های علوم پزشکی ۷۷ درصد افزایش بودجه داشتند، ولی با وضعیت فعلی این رقم جوابگوی مشکلات حوزه سلامت نخواهد بود. چون افزایش قیمت ها و تورم و نرخ های عجیب و غریب در مواد مصرفی حوزه بهداشت و درمان به شکلی بوده که متاسفانه قیمت ها تا ۵۰۰ درصد زیاد شده است، پس آنچه روی کاغذ در بودجه می آید به مفهوم عملیاتی شدن آن در بودجه نیست و مهم تخصیص است. آن هم در شرایطی که وزارت بهداشت در کنار مشکلات گذشته اش با کرونا دست و پنجه نرم کرده و مشکلاتش چند برابر شده است.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همین طور اظهار داشت: از جانب دیگر یک سری منابع در زیر ردیف یارانه ای رفته اند که همچون آن می توان به یارانه دارو، شیر خشک، پزشک خانواده، کمک به اجرای سیاست های معیشتی و بیماری خاص و صعب العلاج، کاهش نرخ داروهای تولید شده و مواد اولیه، واکسن و کیت و فرآورده های خونی اشاره نمود عملا این اتفاق رخ می دهد که مشخص نیست تخصیصی در این بخش صورت گیرد.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت می گوید برخی ردیف ها به اسم یارانه می آید و اما پولی داده نمی گردد. این مشکلاتی است که همیشه وجود داشته و در آینده هم خواهد بود. پس باید نگاه ها معطوف به بودجه تخصیص یافته به وزارت بهداشت باشد نه آن چیزی که در لایحه می آید.
شهریاری اضافه کرد: باتوجه به نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور درباره ۲.۵ میلیون یورو در صندوق ذخیره ارزی و پیش بینی دولت درباره آن در بودجه بنظر می رسد که عملا کل منابع بودجه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. چون دولت پیش بینی کرده بود که منابعی از صندوق ذخیره ارزی را تامین کند.
شهریاری در آخر و در جمع بندی اظهار نمود: مجلس نمی تواند لایحه بودجه را تغییر اساسی دهد چون طبق تجربه مجلس نهم، شورای نگهبان به این کار ایراد می گیرد که لایحه بودجه از شاکله اصلی آن خارج شده است. پس تنها می توان اظهار داشت که اگر بودجه بخش سلامت تحقق پیدا کند در سال آینده مناسب خواهد بود که اینها همه برمبنای منابع موجود در کشور است. در ظاهر ۱۵ درصد بودجه عمومی به حوزه سلامت داده شده اما مهم میزان تخصیص آنست.1399/09/29
14:30:28
5.0 از 5
1144
تگهای خبر: ارز , ارزش , افزایش قیمت , بیمه
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش