دلار عقب نشینی كرد

دلار عقب نشینی كرد آنی بازار: دلار نتوانست به روند صعودی خود برابر ارزهای جهانی ادامه دهد.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، داده های انتشار یافته تغییراتقیمتی اروپا برای سیاست گذاران اروپایی کماکان ناامید کننده پیش می رود: طبق العام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به نوامبر با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید تا نرخ تورم بیش از قبل از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله بگیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۰.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است.
در شرایطی که انگلیس هنوز نتوانسته است به توافقی کامل با اتحادیه اروپا بر سر اینده روابط بعد از برگزیت نائل شود، اقتصاد این کشور تحت تاثیر نتایج کرونائی قرار گرفته و این روند در بازار کار نیز موثر بوده است تا جایی که مرکز آمار انگلیس اعلام نمود که نرخ بیکاری این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۴.۹ درصد رسید که ۰.۱ درصد بیشتر از انتظار کارشناسان قبلی و بالاترین بیکاری ثبت شده در این کشور از اوت ۲۰۱۶ تا حالا بوده است. شمار بیکاران این کشور طی این مدت با ۲۰۹ هزار نفر افزایش به یک میلیون و ۵۲۰ هزار نفر رسید.
تمایل معامله گران برای نگه داشتن دلار نسبت به ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۰ کاهش کاملا محسوسی یافته است و با پیشرفت های به دست آمده در مقابله با کرونا و روی کار آمدن دولتی با رویکردهای معتدل تر در آمریکا، جذاست ارزهای پرریسک تر برای معامله گران بیشتر شده است. بااینکه انتظار نمی رود که دلار با یک سقوط آزاد مواجه باشد اما خیلی از تحلیل گران بازار ارز معتقدند در وضعیت کنونی فضا برای عقبگرد بیشتر دلار نیز برقرار است و شاید دلار تا چند ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ نیز در سنگر دفاعی فعلی خود باقی بماند.
با وجود اقدامات دولت ترامپ در به راه انداختن جنگ تجاری با چین، آمارهای جدید نشان میدهد که واردات آمریکا از این کشور افزایش محسوسی یافته است به شکلی که در ۱۰ ماه نخست امسال ( بازه زمانی ژانویه تا اکتبر) واردات آمریکا از چین ۷.۸ درصد بیشتر از رقم ثبت شده برای بازه زمانی مشابه سال قبل بوده است. همین طور در ماه نوامبر میزان واردات آمریکا از چین با رشدی عجیب به ۵۱.۹۸ میلیارد دلار رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۶.۱ درصد بیشتر شده است. این مساله به مفهوم افزایش بیش از پیش کسری حساب تجاری آمریکا خواهد بود.
در یک دستاورد دارویی دیگر در مقابله با کرونا، شرکت دارویی مدرنا اعلام نموده است که به زودی تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا را برای توزیع واکسن ساخت این شرکت در ایالت های مختلف به دست خواهد آورد. قبل از این نیز مراحل مقدماتی استفاه از واکسن های ساخت شرکت فایزر نهایی شده بود. معامله گران امیدوارند کابوس کرونا که از فوریه ۲۰۲۰ جهان را بطور جدی تحت تاثیر قرار داده است تا چند ماه آتی به خط اختتام خود برسد و حرکت به سمت عادی شدن شرایط شتاب بیشتری بگیرد.
در طرف سیاست گذاری پولی انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا به رویه کنونی خود در حفظ نرخ بهره در یکی از پایین ترین سطوح یک دهه اخیر ادامه دهد. به عقیده بعضی از کارشناسان مالی، در سال آینده میلادی نیز احیانا شاهد تغییر محسوسی در اجرای سیاست انبساطی فدرال رزرو نخواهیم بود.
تورم منفی و رکود اقتصادی در کنار بالا ماندن نرخ بیکاری، شرایط سختی را برای سیاست گذاران اروپایی در احیای رشد اقتصادی کشورهای خود رقم زده است و احیانا دو سال طول خواهد کشید تا شرایط به حالت پیش از بحران کرونا باز گردد. بانک مرکزی فرانسه در برآورد جدیدی از وضعیت اقتصادی این کشور اعلام نمود که اقتصاد این کشور امسال تحت تاثیر شیوع کرونا، محدودیت های رفت و آمد و تعطیلی گسترده کسب وکارها حدود ۹ درصد کوچک خواهد شد که در صورت تحقق، بدترین عملکرد دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا طی یک دهه اخیر خواهد بود.
اقتصاد جهان کماکان تحت تاثیر کرونا قرار دارد و آن طور که کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در گزارشی پیش بینی کرده است، متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان امسال به منفی ۵.۶ درصد خواهد رسید که در صورت تحقق، بدترین عملکرد از زمان بحران مالی در سال ۲۰۰۹ تا حالا شمرده می شود. این گزارش بااینکه هنوز گزارش ناامید کننده ای شمرده می شود اما نسبت به پیش بینی قبلی منفی ۹ درصدی، بهبود نسبی یافته است. قبل از این نیز سازمان ملل نسبت به فقیر شدن حدود هشت میلیون نفر در جهان بر اثر کرونا هشدار داده بود.
نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات هنوز نتوانسته اند به توافقی با یکدیگر بر سر جزئیات لایحه حمایتی جدید برسند و نانسی پلوسی- رئیس کنگره گفته است احیانا از سر گیری مذاکرات به بعد از تعطیلات کریسمس موکول خواهد شد. بسته دوم پشتیبانی از اقتصاد در مقابل نتایج کرونا حدود ۹۰۰ میلیارد دلار اعتبار در بر خواهد داشت و مقرر است جایگزین بسته حمایتی سه تریلیون دلاری قبلی شود. تمرکز بسته جدید روی پشتیبانی از کسب و کارهای کوچک و متوسط و پرداخت یارانه نقدی مستقیم به افراد بیکار شده خواهد بود.
تا حالا بیش از ۷۶ میلیون و ۳۶۳ هزار و ۷۰۹ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۶۸۷ هزار و ۶۰۱ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۳۲۱ هزار و ۵۳۲ نفر، برزیل با ۱۸۵ هزار و ۸۲۷ نفر، هند با ۱۴۵ هزار و ۵۰۹ نفر، مکزیک با ۱۱۷ هزار و ۲۴۹ نفر و ایتالیا با ۶۸ هزار و ۴۴۷ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت شیوع ویروس کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز شانزدهم دسامبر با ثبت از ۱۳ هزار و ۵۵۸ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز دهم دسامبر با ثبت از ۱۲ هزار و ۹۱۸ فوتیبود، شکست.
کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال اظهار داشت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای خیلی از معامله گران کاهش پیدا کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۸۹.۸۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۳۱ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۵۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۴ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۲ به ۱.۲۲۵ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۱ درصد افزایش به ۱۰۳.۳۵۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۱۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۳۵ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/09/30
13:36:39
5.0 از 5
979
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش