كارشناس اقتصادی در گفت و گو با آنی بازار:

برخورد با بودجه ۱۴۰۰ نباید جناحی و حذفی باشد

برخورد با بودجه ۱۴۰۰ نباید جناحی و حذفی باشد به گزارش آنی بازار یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه لایحه بودجه یعنی پیشبینی، اظهار داشت: برخورد با بودجه ۱۴۰۰ نباید جناحی، سلبی و حذفی باشد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، بیشتر از دو هفته از رونمایی بودجه سال آینده و عرضه به مجلس شورای اسلامی می گذرد. در آخرین لایحه تقدیمی دولت تدبیر و امید به مجلس بودجه کل کشور ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده که نسبت به بودجه سال جاری ۲۰ درصد رشد نشان داده است و در این لایحه، بودجه عمومی ۹۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
دولت میزان صادرات نفت در لایحه بودجه سال آینده را یک تا ۲.۳ میلیون بشکه با درآمد ۱۹۹ هزار میلیارد تومان در روز پیشبینی کرده است.
فروش سهام دولتی در بورس با رشد ۷۳۰ درصدی به ۹۵ هزار میلیارد تومان و منابع درآمدی مالیاتی با رشد ۲۰ درصدی به ۲۴۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
رونمایی از این ارقام در حالی انجام شد که کمتر از یک سال از زمان آغاز به کار مجلس دوازدهم می گذرد، در این میان بعضی از نمایندگان که تا کنون تجربه بررسی بودجه را در کارنامه خود نداشتند آغاز به انتقاد از این لایحه کرده اند و حتی مبحث رد کلیات لایحه را مطرح نمودند. در این خصوص گفت وگویی با «غلامرضا علیزاده» کارشناس اقتصادی انجام داده و نظر وی را در این حوزه پرسیدیم.
وی ادامه داد: مشکل اساسی بودجه کل کشور در ارتباط با بودجه بانک ها، شرکت ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت می باشد که در سالهای مختلف ۷۰ درصد بودجه در اینجا متمرکز شده و تنها ۰.۵ درصد درآمد را به دولت بازمی گردانند.
این کارشناس اقتصادی معتقد است: چنانچه این بخش از بودجه شفاف سازی شود جلوی خیلی از رانت ها و اختلاس های بزرگ گرفته می شود.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، بودجه شرکتهای دولتی به مفهوم اختصاص اعتبار از جانب دولت به شرکت نیست و مبین گردش مالی شرکت بابت انجام وظایف محوله است.
تنها اعتباراتی که از جانب دولت به شرکتهای دولتی اختصاص می یابد شامل «اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای» برای مصرف در طرح های عمرانی است که شرکت دولتی مدیریت اجرایی آنرا بر عهده دارد و «اعتبارات هزینه ای» بعنوان کمک زیان برای برخی شرکتهای زیانده است.
علیزاده در ادامه ضمن اشاره به تدوین بودجه طی این سال ها اظهار داشت: روش بودجه ریزی در کشور عملیاتی نیست و باید به سمت بودجه عملیاتی حرکت نماییم و این روش که بودجه سازمانی را چند درصد اضافه نماییم مارا به جایی نمی رساند.
وی خاطرنشان کرد: باید بودجه ای تنظیم شود که پاسخگوی اشتغال و تولید باشد.
این کارشناس اقتصادی اظهارداشت: مشکلات بودجه ریزی در ارتباط با سال جاری و این دولت نیست بلکه سالهاست که با این موضوعات مواجه هستیم و اگر مجلس ایرادی می گیرد باید این رویه را در سالهای قبل هم انجام می داد و به نظر می آید نگاه نمایندگان، جناحی است.
وی تصریح کرد: روش سلبی و حذفی نمایندگان در برخورد با لایحه بودجه سال آینده درست نیست و باید قدردان زحمات دولت در تقدیم بموقع بودجه به مجلس باشیم.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، روز چهارشنبه ۱۷ آذرماه «حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رئیس جمهوری، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با سقف بیشتر از ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.
این لایحه بعد از تصویب در صحن مجلس، برای شورای نگهبان ارسال می شود تا به قانون تبدیل گردد و در سال آینده به اجرا برسد.منبع:

1399/10/02
13:39:51
5.0 از 5
903
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بورس , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش