سهم شركت های دولتی در بودجه ۱۴۰۰

سهم شركت های دولتی در بودجه ۱۴۰۰ آنی بازار: بر طبق آمار 382 شرکت دولتی در بخش های مختلف بانکی، آب، برق، موسسات و غیره با 383 هزار و 601 نفر در کشور فعال می باشند که میزان بودجه آنها در سال آینده (15 میلیون و 619 هزار میلیارد ریال) نسبت به امسال 8.7 درصد رشد داشته است.


به گزارش روز شنبه ایرنا، با تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی انتقادها به آخرین لایحه بودجه دولت آغاز شد و بیشتر این انتقادها نیز مربوط به بودجه پیش بینی شده برای شرکت های دولتی است.
بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ شامل درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار و هزینه ها و سایر پرداخت ها، معادل ۱۵ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال است، که نسبت به بودجه مصوب سال ۱۳۹۹، حدود ۸.۷ درصد رشد داشته است.
گروه بندی شرکت های دولتی
طبق گزارش لایحه بودجه ۱۴۰۰، الان ۳۸۲ شرکت دولتی در کشور فعال است. ۹ بانک، پنج بیمه، دو موسسه انتفاعی، ۳۱ آب و فاضلاب، ۳۷ برق و ۲۹۸ شرکت سایر در کشور وجود دارد.
از میان شرکتها ۵۹ مورد سود ده و سربه سر هستند و ۱۳ میلیون و ۶۳۲ هزار میلیارد ریال (۸۱ درصد) سود می دهند و ۳۲۳ شرکت زیان ده داریم که ۲ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۵۶۳ میلیارد ریال (۱۹ درصد) زیان می دهند.
تعداد کارکنان شرکت های دولتی
براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه ۳۸۳ هزار و ۶۰۱ نفر در شرکت های دولتی کار می کنند. بیش از نیمی از فعالان در این شرکتها (۶۱ درصد) معادل ۲۴۲ هزار و ۸۲۸ نفرکارمند، ۸۷ هزار و ۵۱۸ نفر (۲۳ درصد) قراردادی، ۱۴ هزار و ۷۰۷ نفر کارگر و مابقی قراردادهای سایر دارند.
۲۹ درصد کارکنان در بانک ها، پنج درصد در موسسات، پنج درصد در شرکت برق، ۲.۵ درصد در شرکت های بیمه ای، ۱.۵ درصد شرکت های آب و فاضلاب مابقی نیز در سایر شرکتها شاغل هستند.
خلاصه ارقام بودجه شرکت های دولتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰
همانطور که ذکر شد بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ شامل درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار و هزینه ها و سایر پرداخت ها، معادل ۱۵ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال است که نسبت به بودجه مصوب امسال، حدود ۸.۷ درصد رشد داشته است.
در بودجه سال آینده اطلاعات بودجه ای ۳۸۲ شرکت دولتی به تفکیک ۳۲۳ شرکت سودده و سربه سر و ۵۹ شرکت زیان ده تنظیم شده است. بودجه ۳۱ شرکت آب و فاضلاب روستایی استانی که در سال قبل زیانده دیده شده بود، به سبب انتقال وظایف و ماموریت آنها به شرکت های آب و فاضلاب استانی صفر در نظر گرفته شده است که سبب خروج این شرکتها از لیست شرکت های زیانده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ شده است.
در اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی و بمنظور نمایش بودجه شرکت های دولتی به تفکیک گروه های سه گانه، آخرین مصوبات هیأت محترم وزیران درباب اصلاح بخشنامه اجرائی تشخیص، انطباق و طبقه بندی فعالیت ها و بنگاه های اقتصادی با هر یک از سه گروه اقتصادی مصرح در ماده (۲) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، اعمال شده است.
بر این اساس ۱۷۵ شرکت دولتی با حجم بودجه هشت میلیون و ۸۵۶ هزار و ۵۶ میلیارد ریال (۵۶.۷ درصد از حجم بودجه کل شرکت ها) در گروه سوم (صددرصد دولتی) قرار دارند. تعداد ۱۲ شرکت مادر تخصصی با حجم بودجه ۲ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۴۴۷ میلیارد ریال (۱۴.۳ درصد حجم بودجه کل شرکت ها) باید بعد از تعیین تکلیف شرکت های تابعه آنها، درباب واگذاری آنها تصمیم گیری شود.
طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه ۶۴ شرکت دولتی با حجم بودجه ۲ میلیون و ۲۹ هزار میلیارد ریال (۱۳ درصد از حجم بودجه کل شرکت ها) تا حالا تعیین تکلیف نشدند. تعداد ۱۰۶ شرکت با حجم بودجه ۲ میلیون و ۱۹۲ هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال (۱۴ درصد از حجم بودجه کل شرکت ها) دولت می تواند حداکثر تا ۲۰ درصد از سهم بازارهای مرتبط را در اختیار بگیرد. تعداد ۲۵ شرکت با حجم بودجه ۳۰۵ هزار و ۲۸۷ میلیارد ریال (۲ درصد از حجم بودجه کل شرکت ها) باید به صورت کامل به بخش خصوصی واگذار شوند.
بودجه دستگاه های اجرائی با شرکت های دولتی تفاوت دارد
برخلاف منابع و مصارف بودجه عمومی، منابع و مصارف بودجه شرکت های دولتی ناشی از عملیات خود شرکت است و مانند دستگاه های اجرائی از دولت اعتبار دریافت نمی کنند و وظایف قانونی خودرا بوسیله انجام کارهای تولیدی و بنگاه داری انجام می دهند.
شرکت های دولتی سودده، مالیات و قسمتی از سود خودرا به دولت پرداخت می کند که در منابع عمومی منظور می شود و شرکت های دولتی زیان ده (که به سبب انجام وظایف حاکمیتی محوله زیان ده هستند) از دولت کمک زیان می گیرند.
تامین هزینه های دستگاه های اجرائی از محل بودجه دولت می باشد، در صورتیکه تامین هزینه شرکت ها، به غیر از کمک زیانی که برخی شرکت های زیان ده می گیرند، از محل فروش کالاها و خدمات و فعالیت سالانه آنهاست.
بودجه شرکت های دولتی برمبنای پیش بینی درآمد و هزینه در رابطه با کارهای آنها در ضمن یکسال انجام می شود و تابع هزینه های تولید کالاها و خدمات و درآمدهای حاصل از فروش کالاها و خدماتی است که ارائه می کنند. (مانند هر بنگاه اقتصادی ممکنست طی سال تغییر کند.
بودجه یک شرکت در اصل منعکس کننده رقم گردش مالی شرکت در سال مورد نظر بر طبق ارقام حسابداری است؛ بدین سبب ثبت عملیات شرکت و محاسبات حسابداری آن موجب می شود بودجه شرکت های دولتی متورم شوند و بسیار بزرگ به نظر برسند و برخی مواقع به اشتباه با بودجه عمومی مقایسه شود. بدین سبب جمع کردن بودجه عمومی دولت و بودجه شرکت های دولتی و نسبت گیری بین اجزای بودجه کل کشور نیز به سبب تفاوت ماهوی معنادار نیست.
شرکت های دولتی چه میزان به دولت پرداخت یا از آن دریافت می کنند
در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پرداخت های شرکت های دولتی بابت مالیات علی الحساب شرکت های دولتی ۷۲ هزار و ۱۲۸ میلیارد ریال، بابت مالیات عملکرد شرکت های دولتی ۴۲ هزار و ۸۷۱ میلیارد ریال، بابت ۵۰ درصد سود ویژه ۹۴ هزار و ۲۷ میلیارد ریال و بابت سود سهام دولت که معمولا توسط شرکت نفت پرداخت می شود ۵۷ هزار و ۲۷ میلیارد ریال است که در مجموع با احتساب موارد مورد اشاره و سود سهام معوقه شرکت های دولتی (۲ هزار میلیارد ریال)، نیم درصد درآمد مشمول مالیات بانک ها موضوع قانون تهیه مسکن برای اقشار کم درآمد (۲۰۰ میلیارد ریال)، اصل وام های داخلی موضوع ماده ۳۲ قانون برنامه و بودجه ( ۱۱ هزار و ۴۹۲ میلیارد ریال) و دو درصد از یک دوازدهم هزینه شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت سودده ( ۳۵ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال)، کل پرداختی های شرکت های دولتی به دولت بیش از ۳۱۵ هزار و ۱۶۵ میلیارد ریال می شود که سهمی معادل حدود ۱۰ درصد از درآمدهای عمومی را شامل می شود (از دو بخش درآمدهای مالیاتی و درآمدهای حاصل از مالکیت دولت).
از طرفی شرکت های دولتی مبالغی را بابت کمک زیان و اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای از دولت دریافت می کنند. پیش بینی می شود که مجموع دریافت های شرکت های دولتی از دولت در سال ۱۴۰۰ به دولت بیش از ۲۷۴ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال خواهد بود که معادل ۴۷ هزار و ۳۸۵ میلیارد ریال نسبت به قانون بودجه ۱۳۹۹ افزایش یافته است؛ بدین سبب در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور تفاوت پرداخت ها و دریافت های دولت و شرکت های دولتی معادل ۴۰ هزار و ۳۳۵ میلیارد ریال است.
در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای ۳۲۳ شرکت دولتی، در مجموع معادل ۷۲ هزار و ۱۲۸ میلیارد ریال مالیات علی الحساب پیش بینی شده که حدود ۹۰ درصد از مجموع مالیات های شرکت های دولتی مربوط به ۱۰ شرکت برتر است.
سهم مالیات شرکت ملی نفت از مجموع مالیات شرکت های برتر ۳۹.۵ درصد است که بالاترین سهم نیز می باشد. برآورد میزان مالیات شرکت نفت ۲۸ هزار و ۵۱۴ میلیارد ریال است که نسبت به ارقام مصوب ۱۳۹۹ حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.
با احتساب مالیات عملکرد شرکت های دولتی در مجموع درآمدهای مالیاتی دولت از شرکت های دولتی معادل ۱۱۴ هزار و ۹۹۹ میلیارد ریال است.منبع:

1399/10/13
13:42:59
0.0 از 5
1082
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بیمه
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش