بررسی تحولات بازار ارز در هفته منتهی به ۱۲ دی ۱۳۹۹؛

ناامیدی تدریجی نوسان گیران از بازار ارز

ناامیدی تدریجی نوسان گیران از بازار ارز به گزارش آنی بازار بازار ارز چهارمین هفته کم نوسان خویش را سپری نمود. شرایطی که حاکی از بیم و امید فعالان بازار ارز نسبت به آینده تحولات اقتصادی کشور است و به عقیده کارشناسان، جدی تر شدن احتمال تصویب لوایح FATF می تواند بزودی با ناامیدی نوسان گیران از بازار ارز همراه شود.


به گزارش روز جمعه ایرنا، دومین هفته دیماه در حالی سپری شد که بازار ارز آرام بود. آرامشی که از آغاز آذرماه در این بازار بوجود آمده و به صورت مقاومت قیمت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان و مقاومت قیمت یورو در کانال ۳۱ هزار تومان خویش را نشان داده است.
توقف دلار و رشد محدود یورو
هفته ای که گذشت کم نوسان ترین هفته بازار ارز طی ماه های گذشته بود و در معاملات بازار آزاد دامنه نوسان قیمت دلار از ۲۵ هزار و ۶۰۰ تا ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان به ثبت رسید. در مورد معاملات یورو هم در این بازار قیمت هر یورو تنها در بازه ۳۱ هزار و ۱۰۰ تا ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان نوسان داشت. نوسان خیلی کم قیمت در مورد قیمت دلار در سامانه نیما و صرافیهای بانکی هم مصداق داشت، اما قیمت یورو در این دو بخش از بازار ارز، شرایط نسبتا متفاوتی داشت و شیب بسیار ملایم صعودی را تجربه نمود.
به این ترتیب با وجود آنکه قیمت یورو در سامانه نیما و صرافیهای بانکی در سه روز ابتدایی هفته در محدوده ۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان تا ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان نوسان داشت، از روز سه شنبه شاهد جهش قیمتی بود و در صرافیهای بانکی به قیمت ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان و در سامانه نیما به قیمت میانگین ۱۳ هزار ۶۹۰ تومان رسید. این درحالی است که در همین زمان در بازار آزاد یورو با قیمت ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. یکی از علل بروز این پدیده را می توان در تمایل بیشتر واردکنندگان که متقاضیان عمده بازار ارز هستند به خریداری یورو از راه سامانه نیما یافت.


فعالان بازار در انتظار کاهش قیمت ارز
بازار ارز درحالی برای چهارمین هفته متوالی شاهد توقف قیمت ها بود که به صورت سنتی در روزهای منتهی به تعطیلات کریسمس، بازار ارز شاهد جهش موقت بهای ارز بود. اما این مساله سال جاری رخ نداد که به اعتقاد کارشناسان یکی از علل آن شیوع بیماری کرونا در جهان و کاهش محسوس سفر است. اما دلیل دیگر این پدیده را می توان در یادداشت چندی قبل عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، درباره بازار ارز یافت. وی در آن یادداشت از مقاومت افرادی اظهار داشت که پیش از این، ارز را بعنوان پس انداز خریداری نموده اند و در شرایط فعلی بازار مانع کاهش قیمت ها و رسیدن به نرخ متعادل هستند. همتی در این یادداشت تصریح کرده بود که علیرغم این مقاومت ولی عوامل بنیادی اقتصادی، شرایط خویش را بر بازار تحمیل خواهند کرد. مساله ای که در ایام گذشته خویش را به صورت ممانعت از افزایش قیمت ها در روزهای کریسمس نشان داد.
از سوی دیگر در ایام اخیر خبرهای سیاسی که می تواند تاثیرات عمیق و مهم اقتصادی بر جای بگذارد، سبب شده است تا فعالان بازار ارز سیاست انتظار و صبر، پیشه کنند. نخستین خبر بررسی دوباره لوایح معروف به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. طرح این مورد که با موافقت رهبر معظم انقلاب اتفاق افتاده است، فعالان اقتصادی را امیدوار به تصویب این لوایح کرد و به فضایی خوشبینانه از آینده اقتصادی کشور دامن زد. البته اعلام مواضع بعضی از اعضای مخالف این لوایح در مجمع و همینطور مجلس شورای اسلامی باعث شد تا همچنان تردیدها هم برقرار باشد و به تضعیف این خوش بینی منجر گردید.
خبر سیاسی دوم، شروع به کار دولت جدید دموکرات در ایالات متحده آمریکا در اول بهمن ماه است. در زمن اعلام پیروزی جو بایدن، شوک مثبتی در بازار ارز به وجود آمد، اما اقدامات ترامپ برای تغییر نتیجه انتخابات از یک سو و تلاشهای فراوان دولت او به همراه دولت رژیم صهیونیستی و بعضی از دولت های منطقه برای اعمال هرچه بیشتر فشار اقتصادی و تهدید روانی بر ایران در ایام پایانی کار ترامپ در کاخ سفید از طرفی، مجموعه عواملی هستند که سبب تضعیف پیشبینی های مثبت فعالان اقتصادی در این روزها شده است.
در نتیجه؛ این عوامل در کنار مقاومت سفته بازان و دلالان بازار، مجموعه عللی هستند که طی چهارهفته گذشته، مانع از کاهش قیمت ارز و رسیدن آن به نقطه واقعی ارزش آن شده اند. طبیعتا اگر فضای خوشبینی در بازار ارز حاکم شود، بازارساز برای تعدیل نرخ ارز مشکل چندانی نخواهد داشت. چون که از یک طرف تقاضای سفته بازی ارز محدود شده است و از سوی دیگر ارزهای نگهداری شده به علت پیشگیری از ضرر بیشتر، به بازار عرضه خواهد شد.
نوسان گیران و ترک تدریجی بازار ارز
حال به اعتقاد کارشناسان با عنایت به گذر از موج مقطعی ایام کریسمس و نزدیک شدن به روزهای پایانی فعالیت دولت ضد ایرانی ترامپ، به نظر می آید تلاش سفته بازان و نوسان گیران بازار از نوسان گیری در بازار ارز، تنها باعث هدر رفتن زمان و سرمایه آنها خواهد شد.
در همین راستا طی هفته ای که گذشت عمده افرادی که در بازار به دنبال خرید یا فروش ارز بودند، خریداران و فروشندگان واقعی ارز برای نیازهای تجاری یا مسافرتی خود بودند و از خریدهای خانگی به قصد پس انداز و فعالیتهای دیگر کمتر نشانی دیده شد. البته فعالان بازار این انتظار را دارند که با قوی تر شدن احتمال تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تدریج افرادی هم که دلار نزد خود ذخیره کرده اند هم برای پیشگیری از زیان بیشتر، به عرضه ارز خود در بازار اقدام نمایند. طبیعتا با تحقق این احتمال، شاهد شیب قابل توجه نزول قیمت ها در هفته های آتی خواهیم بود.منبع:

1399/10/14
01:13:25
0.0 از 5
1160
تگهای خبر: آرامش , ارز , ارزش , افزایش قیمت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش