واكنش احتمالی بورس ایران به آشوب های آمریكا

واكنش احتمالی بورس ایران به آشوب های آمریكا دوهفته مانده به پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ در ایالات متحده وی با فراخوان حامیانش در واشنگتن و با عرضه یک سخنرانی در رد انتخابات برگزار شده ریاست جمهوری، زمینه ساز یورش طرفدارانش به کنگره آمریکا شد. اتفاقی که هرچند بی سابقه بود اما نه تنها تاثیری در بازار جهانی بورس نگذاشت بلکه اغلب بورس ها روند صعودی خویش را حفظ کردند، در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که آشوب های بوجود آمده در آمریکا، روی بورس ایران هم اثرگذار نخواهد بود.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، با وجود اینکه بعد از ورود هواداران ترامپ به بخش هایی از ساختمان کنگره آمریکا، حالا اوضاع تا حد زیادی کنترل شده است اما جو امنیتی سنگینی در اطراف کنگره وجود دارد. با این وجود بازارهای مالی در جهان کماکان واکنش شدیدی به اوضاع نشان نداده اند و انتظار آرام تر شدن شرایط را دارند.
به طوریکه به جز نزدک کامپوزیت، هر چهار شاخص عمده دیگر وال استریت روند صعودی خویش را حفظ کردند. نزدک کامپوزیت ۰.۶۱ درصد پایین رفت اما شاخص نیویورک کامپوزیت صعود نیرومند ۱.۷۴ درصدی را به ثبت رساند. در اروپا هیچ تغییری در چهار شاخص اصلی ( فوتسی ۱۰۰ انگلیس، کک ۴۰ فرانسه، دکس ۳۰ آلمان و ایبکس اسپانیا) به وجود نیامده است.
در آسیا معاملات باردیگر از سر گرفته شده است و تا لحظه تنظیم این گزارش ( ۲.۳۰ به وقت شرقی) به جز شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ که ریزش ۰.۲۲ درصدی داشته است، سایر شاخصهای مهم همچون نیک کی ۲۲۵ ژاپن و شانگهای کامپوزیت چین صعودی بوده اند و به ترتیب ۱.۶ درصد و ۱.۷۷ درصد بالا رفته اند.
تاثیر آشوب های آمریکا بر بورس ایران
در این راستا، روزبه شریعتی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به آشوب های اخیر در آمریکا، درمورد واکنش های بورس ایران و بازارهای جهانی بورس اظهار نمود: واکنش بازارهای جهانی که بسیار بزرگ تر و نقدشونده تر از بازار بورس ایران هستند، معمولا نسبت به اتفاقات سیاسی می تواند قبل توجه تر باشد. در همه اتفاقات گذشته همچون کرونا، بازارهای جهانی درحال اصلاح بودند درحالی که بورس ایران صعودی بود، چونکه بازار جهانی به این شکل نیست که با سیستم حمایتی حفظ شود. روند بازارهای جهانی مشخصا به عملکرد شرکت ها و سیاست های کلان بستگی دارد و بر مبنای تولید واقعی پیش می رود درحالی که بازار بورس ایران تورم محور است.
وی افزود: وقتی بازارهای جهانی شامل انس، کامودیتی ها و بورس امریکا واکنش خاصی به این اتفاقت نشان نمی دهد یعنی بازارهای مالی پذیرفته اند که این ماجرا یک شوآف سیاسی با حرکت پوپولیستی از سمت ترامپ است. چنین واکنش های عجیب و غریب در بازارهای جهانی و ایجاد تنش باید سرمایه گذاران را به سمت بازارهای کم ریسک همچون طلا اما سوق دهد اما این اتفاق از روز گذشته تا کنون رخ نداده است.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بازار بورس ایران هم نسبت به این مورد واکنش نشان نمی دهد و چنین آشوب هایی در آمریکا برایش مهم نیست. این اتفاق هم در آمریکا هم ادامه دار نخواهد بود.
منبع:

1399/10/18
23:26:30
0.0 از 5
903
تگهای خبر: بازار , بورس , تورم , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش