سخنگوی كمیسیون تلفیق بودجه خبر داد؛

اختصاص دو هزار میلیارد تومان از سهم نفت برای گازرسانی به مناطق محروم

اختصاص دو هزار میلیارد تومان از سهم نفت برای گازرسانی به مناطق محروم به گزارش آنی بازار با تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه مبلغ دو هزار میلیارد تومان از محل منابع ۱۴.۵ درصد سهم نفت، برای گازرسانی به روستاها و اتمام پروژه های نیمه تمام با اولویت مناطق محروم، صعب العبور و استان سیستان و بلوچستان اختصاص می یابد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «رحیم زارع» روز شنبه و در نشست خبری درباره آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق اضافه کرد: مصوبه نخست امروز کمیسیون در ارتباط با فروش نفت بود که دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیشبینی کرده بود که از محل مازاد فروش نفت دولت مکلف است درآمد حاصله از آنرا در حوزه تملک دارایی بخصوص حوزه حمل و نقل عمومی، دولت الکترونیک، آموزش، سلامت، محیط زیست و تحقیقات هزینه کند که کمیسیون چند مبحث دیگر به آن اضافه کرد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق اضافه کرد: کمیسیون به این موارد زیر ساخت های آموزشی، زیرساخت های هسته ای، تحقیقات کاربردی و عملی در حوزه دفاعی، آب و فاضلاب و طرح های دانش بنیان بخش کشاورزی را به موارد قبل اضافه کرد.
زارع همینطور اظهار داشت: در لایحه بودجه دولت برای هر متر مکعب گاز طبیعی ۴۰ درصد سهم عوارض تعیین کرده بود. کمیسیون تلفیق با ۵۰ درصد سهم عوارض از متر مکعب و گاز طبیعی برای تأمین و استانداردسازی سامانه گرمایشی ۱۰۰ هزار کلاس درس از راه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور موافقت نمود و مناطق محروم، روستایی و عشایری برای این مورد در اولویت قرار دارند.
وی درباره دیگر مصوبه کمیسیون عنوان کرد: همینطور از محل ۱۴.۵ درصد سهم نفت مصوب شد تا میزان ۲۰۰۰میلیارد تومان نسبت به گازرسانی به روستاها و اتمام پروژه های نیمه تمام گازرسانی به روستاهایی کشور با اولویت مناطق محروم، صعب العبور و استان سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا کند.
زارع افزود: همینطور هزینه های در ارتباط با گاز رسانی مدارس و مساجد، حوزه های و پایگاه های مقاومت و ناجا از همین محل در روستاها قابل تأمین است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره دیگر مصوبه کمیسیون اظهار نمود: با تصمیم کمیسیون مقرر شد سهم ۳ درصد نفت در مناطق نفت خیز و محروم فقط برای اجرای طرح های تملک دارایی سرمایه ای مصرف شود. ضمن اینکه وزارت نفت مکلف شد الگوی مصرف گاز را برای اقلیم های مختلف کشور تهیه نماید. هیات وزیران هم باید ۲ ماه بعد از تصویب قانون بودجه کل کشور آنرا مصوب کند.
وی اضافه کرد: امروز همینطور وزارت نفت مکلف به فروش میعانات گازی به شرکتهای داخلی پتروشیمی به صورت اعتبار اسنادی داخلی شد. علاوه براین بر مبنای مصوبه کمیسیون تلفیق درآمد حاصل از واگذاری بنگاه های دولتی - مبحث سیاست های کلی اصل ۴۴ - برای تقویت تعاونی ها پرداخت خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: در جلسه امروز مصوب شد از معادل ریالی ۲ میلیون تن قیر، ۴۸ درصد برای راه های روستایی، ۲۰ درصد برای آسفالت معابر و بازسازی روستاها با اولویت روستاهای حادثه دیده، ۱۷ درصد برای آسفالت معابر شهرها در اختیار وزارت کشور، سازمان امور شهرداری ها و دهیاری ها قرار بگیرد. همینطور مقرر شد ۶ درصد از این محل در اختیار بسیج سازندگی سپاه برای پایگاه ها و پاسگاه ها و راه های بین مزارع، ۵ درصد برای نوسازی مدارس و ۴ درصد برای بیابان زدایی و انجام عملیات خاک پوشی سازگار با محیط زیست در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.
وی درپاسخ به سوالی درباره پیشنهادهای دریافتی کمیسیون برای بودجه ۱۴۰۰ از نمایندگان اظهار داشت: پیشنهادهای نمایندگان برای لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل بیشتر شده و اگر کمیسیون سه شیفت به کار خود ادامه دهد، امیدواریم بخش هزینه ای بودجه تا آخر هفته به جمع بندی نهایی برسد.
زارعی افزود: پس از آخر جلسات کمیسیون تلفیق، نمایندگان ۱۰ روز فرصت دارند تا پیشنهادهای خویش را نسبت به مصوبات کمیسیون عرضه بدهند و پس از آن، کلیات و بعد منابع و مصارف در صحن علنی به رای نمایندگان گذاشته خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق در پاسخ به سوال ایرنا درمورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اینکه کمیسیون تلفیق چه ایده و برنامه ای برای تورم ناشی از آن دارد، اظهار داشت: منابع مازاد از ارز ۴۲۰۰ تومانی در درآمدها برای هدفمندی یارانه ها، معیشت و حوزه سلامت هزینه خواهد شد که این مورد در تبصره ۱۴ بودجه است. این مورد هنوز در کمیسیون تلفیق تصویب نشده است. ولی در همین هفته تکلیف آن مشخص خواهد شد.


منبع:

1399/10/21
13:44:57
0.0 از 5
933
تگهای خبر: آموزش , ارز , تورم , سازمان
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش