سخنگوی ستاد لایحه بودجه ۱۴۰۰:

هیچ استقراضی از بانك مركزی در بودجه ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نشده است

هیچ استقراضی از بانك مركزی در بودجه ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نشده است به گزارش آنی بازار سخنگوی ستاد لایحه بودجه 1400 درباره تامین مالی منابع بودجه در عملکرد امسال و پیش بینی لایحه سال آتی، اظهار داشت: هیچگونه استقراضی از بانک مرکزی انجام نشده و منابع مورد نیاز از محل انتشار مالی اسلامی و استفاده از ظرفیت بازار سرمایه صورت خواهد گرفت.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان برنامه و بودجه کشور، «مژگان خانلو» در تشریح تعدادی از ایرادات مطرح شده در لایحه بودجه۱۴۰۰ همچون کسری بودجه، بیش برآوردی درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام، کسری تراز عملیاتی و اصلاحات ساختاری، گفت: باید توجه گردد که اساساً تورم موجود در اقتصاد کشور از ناحیه فشار هزینه، رکود کارهای اقتصادی و افزایش هزینه های تولید است؛ در این شرایط، اتخاذ سیاست های مالی انقباضی سبب تشدید رکود تورمی خواهد شد.
وی اضافه کرد: بدین سبب بطور جدی از این مقوله در تنظیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور اجتناب شده است. ضمن اینکه هدف گذاری تورمی اساساً بواسطه سیاست های پولی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود که سعی شده است در سالهای اخیر و همین طور سیاست گذاری سال ۱۴۰۰، همراهی کامل سیاست های مالی و پولی کشور در امتداد تحقق هدف گذاری مورد اشاره صورت گیرد.
سخنگوی لایحه بودجه ۱۴۰۰یادآور شد: در دو سال قبل و بواسطه تحریم های شدید اعمال شده درباب صادرات نفت خام و کاهش ورود ارز به کشور که با تکانه ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش صادرات غیرنفتی کشور نیز تشدید شد، نرخ ارز نوسان یافت و به تبع آن آثار تورمی را امسال به دنبال داشته است. پس تلاش در جهت افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی زمینه ساز کنترل نوسانات ارزی و تورم خواهد بود که پیش بینی های لازم در این خصوص هم به جهت صادرات نفت و هم مشوق های صادراتی و پشتیبانی از تولید در لایحه بودجه صورت گرفته است که بطور قطع با کاهش فشار بر منابع ارزی و ذخایر بانک مرکزی، آثار ضدتورمی خواهد داشت.
خانلو درباب تامین مالی منابع بودجه در عملکرد سال جاری و پیش بینی سال ۱۴۰۰ گفت: هیچگونه استقراضی از بانک مرکزی صورت نگرفته است و منابع مورد نیاز از محل انتشار مالی اسلامی و استفاده از ظرفیت بازار سرمایه صورت خواهد گرفت و به شدت از پولی کردن کسری بودجه به جهت آثار تورمی آن پرهیز شده است.
وی ادامه داد: با وجود تمامی کوشش های انجام شده برای رد کلیات بودجه که هیچ عایدی هم برای نظام بودجه ریزی کشور به دنبال نداشت، با درایت نمایندگان کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه بودجه تصویب گردید و پروسه بررسی جزئیات لایحه در کمیسیون تلفیق بودجه و بهبود و رفع اشکالات احتمالی با همکاری کارشناسی دولت و مجلس برقرار شد.
سخنگوی ستاد لایحه بودجه ۱۴۰۰ ابراز امیدواری کرد که در راه بررسی مفاد لایحه بودجه، اصلاحات کارشناسی شده در امتداد افزایش ظرفیت های بودجه برای اجرا در سال ۱۴۰۰ صورت گیرد.
به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، «حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رئیس جمهوری در ۱۷ آذرماه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با سقف ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.
منبع:

1399/10/23
12:11:23
0.0 از 5
828
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش