دلار به روند صعودی اش ادامه داد

دلار به روند صعودی اش ادامه داد به گزارش آنی بازار ارزش دلار باز هم مقابل ارزهای مهم جهانی افزایش پیدا کرد.


به گزارش آنی بازار به نقل از رویترز، در خبری بد برای اقتصاد آمریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه دسامبر منفی ۰.۷ درصد اندازه گیری شد که این رقم، سومین رشد منفی متوالی ماهانه این بخش شمرده می شود. با توجه به این که مخارج خانوار بار اصلی رشد اقتصادی آمریکا را بر دوش می کشد منفی باقی ماندن رشد بخش خرده فروشی می تواند نشانه ای از این باشد که احیای بزرگ ترین اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ طولانی تر و دشوارتر از چیزی خواهد بود که تا قبل از تصور می شد. سطح تولیدات ناخالص داخلی آمریکا حالا چیزی حدود ۲۱ تریلیون و ۲۸۴ میلیارد دلار است.
برخی خبرها حاکی از آنست که جو بایدن خویش را آماده رونمایی از یک بسته عظیم ۱.۹ تریلیون دلاری برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا می کند. آن طور که تابحال از جزئیات این بسته افشا شده، مقرر است به هر خانوار آمریکایی ۱۴۰۰ دلار به صورت نقدی پرداخت گردد و کمک هایی برای پشتیبانی از اقلیت ها هم در نظر گرفته شده است. به قول برایان دیس- مشاور اقتصادی بایدن- بلافاصله بعد از روی کار آمدن دولت جدید، بایدن به کنگره فشار خواهد آورد تا این بسته تصویب و اجرایی شود. البته باتوجه به اکثریت دموکرات ها انتظار نمی رود کار بایدن برای جلب موافقت کنگره سخت باشد.
در خبری خوب برای اقتصاد اروپا و حوزه یورو، میزان تولیدات صنعتی منطقه یورو در ماه نوامبر رشد ۲.۵ درصدی داشته است که باآنکه هفتمین رشد مثبت متوالی شمرده می شود اما قوی ترین رشد چهار ماه اخیر و همینطور ۰.۲ درصد بیشتر از پیشبینی های قبلی بوده است. در این بین بیشترین رشد در ارتباط با کالاهای سرمایه ای با رشد هفت درصدی بوده است و بعد از آن هم کالاهای واسطه ای با رشد ۱.۵ درصدی قرار دارند. کشورهای اروپایی امیدوارند بعد از رشد منفی ناامیدکننده سال قبل بتوانند سال جاری از تبعات منفی ناشی از کرونا بیرون بروند.
پایین باقی ماندن نرخ تورم چین فضای بیشتری را به بانک مرکزی این کشور خواهد داد تا سیاست های انبساطی بیشتری را در ماه های آتی اتخاذ کند. در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر تورم این کشور به مثبت ۰.۲ درصد رسیده که این نرخ ۰.۷ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۰.۱ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده توسط کارشناسان بوده است. هم بانک مرکزی چین و هم بانک مرکزی آمریکا کار دشواری را برای رساندن تورم به محدوده دو درصدی هدفگذاری شده دارند و این مسئله تأثیر زیادی روی سیاست گذاری آنها خواهد داشت.
جو بایدن در اظهاراتی که از آن بعنوان چاپ پول بیشتر استنتاج می شود وعده داده است تریلیون ها دلار دیگر بعد از روی کار آمدن دولتش به اجزای مختلف اقتصاد آمریکا تزریق کند. این در حالیست که دولت آمریکا از آغاز کرونا تابحال حدود چهار تریلیون دلار نقدینگی به اشکال مختلف در بخش های مختلف تزریق کرده است و این رقم جدا از اعتبار حدودا مشابهی است که توسط فدرال رزرو تزریق شده است. ریچارد کلاریدا- قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است این بانک فعلا قصدی برای توقف برنامه خرید اوراق قرضه خود ندارد که طی آن هر هفته حدود ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق خریداری می شود.
روند احیای اقتصاد چین با سرعت بسیار بیشتری از آمریکا در حال انجام می باشد و این کشور بعد از رشد ۱.۹ درصدی در سال ۲۰۲۰، به قول صندوق بین المللی امسال رشد ۷.۹ درصدی را تجربه خواهد نمود و این بدان معنا خواهد بود که تولید ناخالص داخلی این کشور به تحقق هدف ۱۵ تریلیون دلاری خود نزدیک تر خواهد شد. به قول صندوق بین المللی پول حمایت های پر رنگ بانک مرکزی و اصلاحات ساختاری دولت کمک بسیار زیادی در رشد اقتصادی چین داشته اند و این اصلاحات می تواند الگوی سایر کشورها هم قرار گیرد. البته به قول این گزارش، چین هنوز به اصلاحات بیشتری بخصوص در بخش بهره وری نیروی کار نیاز دارد.
روند مثبت اشتغال زایی در کشورهای اروپایی کماکان ادامه دارد و طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا آخر نوامبر ۲۰۲۰ نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل و به ترتیب در سطح ۸.۳ درصد و ۷.۵ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پنج ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۵ میلیون و ۹۳۳ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۳ میلیون و ۶۰۹ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
تحولات ارزی در ارتباط با چین و آمریکا کماکان یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده در بازار ارز است. آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۳۹ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۱۷ میلیارد دلار رسیده است. تا آخر این ماه چین دارای ۱۱۸.۲۵ میلیارد دلار ذخایر طلا هم بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۸.۲۵ میلیارد دلار بیشتر شده است. از طرف دیگر کسری حساب تجاری آمریکا تا آخر ماه نوامبر به ۶۸.۱ میلیارد دلار رسیده که این رقم پنج میلیارد دلار بیشتر از ماه قبل و بزرگ ترین کسری حساب تجاری ماهانه این کشور در ۱۴ سال گذشته شمرده می شود. کسری حساب تجاری آمریکا با چین ۳۰ میلیارد دلار بوده است.
تابحال بیشتر از ۹۴ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۷۷۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۲۴ هزار و ۶۰۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۴۰۲ هزار و ۶۹۳ نفر، برزیل با ۲۰۸ هزار و ۵۴۲ نفر، هند با ۱۵۲ هزار و ۲۸۸ نفر، مکزیک با ۱۳۹ هزار و ۲۲ نفر و انگلیس با ۸۸ هزار و ۵۹۰ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت شیوع ویروس کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از ۱۴ هزار و ۱۱۷ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که در ارتباط با روز هفدهم دسامبر با ثبت از ۱۳ هزار و ۷۰۲ فوتی بود، شکست.
کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال اظهار داشت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیشتر از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای خیلی از معامله گران کاهش پیدا کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۶۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۷۷۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۲۱ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۵۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۶۳ درصد پایین رفت و ورود به کانال ۱.۲۰ به ۱.۲۰۷ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۴ درصد کاهش به ۱۰۳.۷۸۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۸ یوان چین اعلام گردید.1399/10/28
15:06:51
0.0 از 5
838
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش