ورق پالایشی یكم برگشت؟

ورق پالایشی یكم برگشت؟ هر واحد دومین صندوق سرمایه گذاری دولت یا همان ETF که طی هفته های اخیر به نصف قیمت روز پذیره نویسی رسیده بود، دو روز است که صعودی شده و از صف فروش به صف خرید تغییر وضعیت داده است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، پالایشی یکم باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه بود که از همان ابتدا و قبل از پذیره نویسی به علت مخالفت وزارت نفت و اختلاف وزارت خانه های نفت و اقتصاد با حاشیه های زیادی همراه بود.
این صندوق در نهایت و درحالی که اختلافات مذکور تأثیر خویش را روی شاخص کل و حتی شاخص کل با معیار هم وزن بازار گذاشته بود، با قیمت هر واحد ۱۰ هزار تومان پذیره نویسی شد و دولتمردان از هر روشی برای تشویق مردم برای مشارکت در این پذیره نویسی استفاده کردند. از اعمال تخفیف بگیر تا وعده توزیع ثروت با این صندوق!
آغاز معامله این صندوق هم با حاشیه همراه بود و به جای اینکه مطابق قانون پس از یک ماه قابل معامله شود، تقربا دو ماه پس از پذیره نویسی قابل معامله شد. نکته جالب در معامله این صندوق این بود که در ۱۶ روز نخست بعد از قابل معامله شدن این صندوق فقط سه روز مثبت به خود دید و در باقی روزها روندی نزولی شد.
این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که ارزش هر واحد این صندوق نصف شد و به پن هزار تومان رسید. این درحالی بود که خیلی از کارشناسان بر این باور بودند که پالایشی یکم آخرین پله اعتماد مردم به دولت برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه بوده و روند منفی این صندوق سبب از بین رفتن این اعتماد و بیرون کشیدن سرمایه های خرد از این بازار شد.
با همه این اوصاف حدود دو روز است که ورق پالایشی یکم برگشته و صف فروش این نماد به صف خرید تغییر وضعیت داده است. البته این اتفاق متاثر از مثبت شدن بازار از روز چهارشنبه هفته قبل و روند صعودی نمادهای پالایشی بوده است. درحال هرواحد پالایشی یکم با قیمت حدودا ۶۷۰۰ تومان داد و ستد می شود که اگر همین روند ادامه یابد امکان دارد قیمت مذکور هم افزایش یابد. با اینحال هنوز تا قیمت روز پذیره نویسی فاصله زیادی دارد.
منبع:

1399/11/04
14:44:54
0.0 / 5
853
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش