تصویب منطقه ویژه اقتصادی كازرون و امید به اشتغالزایی در فارس

تصویب منطقه ویژه اقتصادی كازرون و امید به اشتغالزایی در فارس آنی بازار: ایرنا- تصویب طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی کازرون فارس در جلسه 29 دی ماه 99 شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، نشان از عزم دولت در رونق دادن به کارهای تولیدی و توسعه صادرات در این شهرستان در سال جهش تولید دارد.


یکی از با اهمیت ترین ابزارهای لازم برای توسعه صادرات، جهش تولید، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذاری و توسعه هر منطقه، ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دانسته شده است.
همین طور گفته شده کارکرد مناطق ویژه اقتصادی در تولید ناخالص داخلی و صادرات غیرنفتی چنان است که می توان آنرا بعنوان یکی از با اهمیت ترین عوامل رشد و توسعه اقتصاد پایدار تلقی نمود.
به همین دلیل ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در کازرون در سال ۱۳۸۹ به تصویب هیات دولت رسید و شرکت شهرک های صنعتی فارس بعنوان متولی اجرای آن برگزیده شد.
پروسه راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی کازرون از سال ۱۳۹۳ در دستور کار قرار گرفت و تا حالا نیز زیرساخت هایی جهت راه اندازی آن فراهم گشته است.
تصویب طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی کازرون می تواند آغازی برای واگذاری زمین به متقاضیان، ایجاد اشتغال و توسعه صادرات در این منطقه باشد.
ظرفیت های کازرون برای توسعه صادرات
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان فارس دراین زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی کازرون ۷۷ هکتار است که با تصویب طرح جامع آن، می تواند باتوجه به نزدیکی به بندرها در توسعه محصولات صادرات محور این شهرستان، نقش به سزایی داشته باشد.
احد فتوحی اضافه کرد: با راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی کازرون دیگر نیاز نیست صادرکنندگان بخواهند از گمرک شیراز محصولات خودرا صادر کنند.
وی افزود: واحدهای صنعتی که قصد تولید و صادرات دارند در منطقه ویژه اقتصادی کازرون حضور پیدا می کنند که این مساله هم در ایجاد اشتغال و هم در توسعه صادرات موثر است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی فارس اظهار داشت: با بهره برداری از منطقه ویژه اقتصادی کازرون واحدهای صنعتی که قصد صادرات دارند در این منطقه مستقر می شوند و تولید و صادرات خودرا از منطقه ویژه اقتصادی کازرون خواهند داشت.
فتوحی اضافه کرد: همه قوانین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که توسط دولت و مجلس تصویب شده مشمول منطقه ویژه اقتصادی کازرون خواهد شد و واحدهای مستقر در این منطقه از مشوق های صادراتی و معافیت های مالیاتی برخوردار می باشند.
کاهش قیمت تمام شده محصولات در مناطق ویژه اقتصادی
وی افزود: قوانین حاکم بر مناطق ویژه اقتصادی موجب می شود قیمت تمام شده محصول برای تولید کنندگان کاهش پیدا می کند و این مساله بر قدرت رقابت پذیری با محصولات خارجی موثر است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی فارس بیان کرد: قیمت تمام شده کالا در مناطق ویژه اقتصادی به حدی پایین می آید که می توانند با کالاهای خارجی در داخل و خارج از کشور رقابت کنند.
فتوحی اظهارکرد: شهرستان کازرون تولید کننده انواع محصولات کشاورزی، لبنی و دامی و دارای نخلستان های زیاد است و این مساله موجب می شود صنایع تبدیلی در رابطه با این محصولات در منطقه ویژه اقتصادی مستقر شوند.
وی افزود: هم اکنون کارخانه موتورسیکلت در کازرون فعال است که درخواست حضور در منطقه ویژه اقتصادی را دارد؛ همین طور صنایع چوب و تولیدکنندگان عسل نیز تمایل به حضور در منطقه ویژه اقتصادی دارند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی فارس اظهار داشت: درخواست کرده ایم ۲۰ هکتار دیگر نیز به ۷۷ هکتار زمین واگذار شده به منطقه ویژه اقتصادی کازرون اضافه شود.
فتوحی اضافه کرد: با توجه به این که زیرساخت های آب، برق، گاز و تلفن در منطقه ویژه اقتصادی کازرون فراهم گشته است بعد از ابلاغ طرح جامع این منطقه از طرف دولت، آماده واگذاری زمین به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان هستیم.
ایجاد اشتغال در کازرون با راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز دراین زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اساسا مناطق ویژه اقتصادی مزیت های اقتصادی به همراه دارند که واحدهای مستقر در این مناطق تا ۱۳ سال از پرداخت عوارض معاف هستند و این معافیت کمک بزرگی به واحدهای تولیدی نوپا می کند.
ظفر افشون افزود: باتوجه به قدمت کازرون و صنایعی که در این شهرستان مستقر هستند و نیاز آنها به مواد اولیه و نیروی ماهر، راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در این شهرستان می تواند زمینه اشتغال بسیار خوبی بوجود آورد.

تاثیر منطقه ویژه اقتصادی در توسعه کازرون
معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه کازرون نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تصویب طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان در جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، بیان کرد: راه اندازی این منطقه اقتصادی در کازرون می تواند تاثیر به سزایی در توسعه شهرستان داشته باشد.
علی مظفری اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی کازرون ظرفیتی است که می تواند اشتغال پایدار را در شهرستان بوجود آورد.
وی افزود: در حال رایزنی با تهران هستیم تا سریعتر روند راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی کازرون را دنبال نماییم.
شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز دراستان فارس قرار دارد.منبع:

1399/11/05
00:52:33
0.0 از 5
870
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , تجاری , تولید
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش