نشانه های شروع رونق در اقتصاد ایران

نشانه های شروع رونق در اقتصاد ایران آنی بازار: باتوجه به چشم انداز مثبت آینده اقتصاد کشور انتظار می رود در ماه های آتی نه فقط تورم کاهش پیدا کرده و مردم شاهد نزول قیمت در بازارهای خودرو، طلا و ارز باشند، بلکه با روند رو به رشد صادرات نفتی و غیر نفتی رونق واقعی به بخش تولید نیز بازگردد و اقتصاد کشور باردیگر جان بگیرد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، اقتصاد با اهمیت ترین دغدغه این روزهای مردم ایران است. بر کسی پوشیده نیست که خروج یکجانبه آمریکا و اعمال تحریم های چندگانه، اقتصاد ایران را با چالش های مختلفی روبه رو ساخت. از یک طرف صادرات نفتی کشور به شدت کاهش پیدا کرد و از جانب دیگر تولید داخل با مشکل همراه شد. همین طور افزایش قابل توجه تورم بار سنگینی را بر جامعه و خصوصاً اقشار ضعیف و دهک های پایین درآمدی تحمیل کرد.
اما، باتوجه به تغییر دولت در آمریکا و زمزمه های بازگشت این کشور به برجام و متعاقب آن برداشته شدن تحریم ها مردم نسبت به بهبود شرایط اقتصادی کشور امیدوار شده اند. کاهش قیمت ارز، به رغم تمامی مقاومت ها که کاهش قیمت طلا، خودرو و حتی مسکن را به دنبال داشته امیدهایی را در جامعه به وجود آورده است.
در این مورد حسن روحانی نیز روز یکشنبه، پنجم بهمن ماه در نشست ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اظهار داشت: با فروکش کردن انتظارهای تورمی و روند رو به رشد صادرات نفتی و غیرنفتی شرایط اقتصادی کشور به سمت بهتر شدن حرکت می کند و اهمیت بازارهای اقتصادی ایجاب می کند آرامش لازم در این بازارها برقرار باشد.
روحانی با اعلان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور در حال ورود به مرحله ای تازه است، عنوان کرد: همه باید کمک کنند بازارهای حساس نظیر ارز در قالب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت شود و به تعادل برسد.
فروکش کردن انتظارات تورمی
شاید بارزترین و ملموس ترین ارتباط بین فاکتورهای اقتصاد کلان و زندگی روزمره مردم همان نرخ تورم باشد. افزایش نرخ تورم به مفهوم گرانی کالاها و خدمات است و مردم پیوسته با این امر درگیر هستند. حتی گرانی کالاهایی که ممکنست اسم آنها را هم نشنیده باشیم بطور غیر مستقیم بر زندگی روزمره ما اثر می گذارند. برای نمونه با گران شدن قیمت مواد و کالاهای گوناگون مورد نیاز در صنعت ساختمان مردم بلافاصله افزایش قیمت مسکن و حتی اجاره بها را احساس و تجربه می کنند. این امر به بازارهای خودرو، طلا و غیره نیز قابل تعمیم است.
حال که امیدهایی به بهبود شرایط اقتصادی ناشی از افزایش صادرات و دسترسی به منابع بانکی در جامعه به وجود آمده مردم انتظار دارند تورم نه فقط افزایش نیابد بلکه کاهش نیز پیدا کند.
البته کاهش انتظارات تورمی از طرف مردم بی پایه و اساس نیست. واقعیت های اقتصادی کشور نیز از کاهشی بودن نرخ تورم در ماه های پیش رو حکایت دارد. در این مورد «عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی، ۲۰ دی ماه در یادداشتی اینستاگرامی برمبنای گزارش این بانک به دو واقعیت آماری مهم اشاره کرد: اولین موضوع رشد ۱۵.۵درصدی پایه پولی در ۹ماهه سال جاری و موضوع دیگر توقف رشد «پول» در آذرماه و کاهش ۱۰.۳ درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذر نسبت به آبان ماه بوده است.
از نظر وی توقف رشد «پول» و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان، علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است.
همتی قبل از این نیز از ایجاد گشایش در منابع بانک مرکزی آگاهی داده بود. دسترسی این بانک به منابع ارزی قدرت آن در اعمال سیاست های پولی را بیشتر می کند که این امر می تواند زمینه کنترل تورم را فراهم آورد. به علاوه، منابع بیشتر به مفهوم تامین سرمایه و تسهیلات لازم برای بخش تولید است که هم رشد اقتصادی را در بر خواهد داشت و هم کاهش تورم را سبب می شود. اگر بنگاه های تولیدی با تمام و یا حداکثر ظرفیت خود کار کنند هزینه های تولید پایین آمده و در نتیجه کاهش قیمت محصولات را به دنبال خواهد داشت.
روند رو به رشد صادرات غیر نفتی
یکی دیگر از نشانه های امید به اقتصاد کشور در آینده نزدیک، افزایش میزان صادرات غیر نفتی است. صادرات غیر نفتی نشانه وابستگی کمتر اقتصاد کشور به نفت و دوری از خام فروشی است. آمارهای اخیر دراین زمینه نیز نشان دهنده بهبود وضعیت ایران است. در این مورد «مهدی میراشرفی»، رئیس کل امور گمرک کشور با اشاره به سیر صعودی مبادلات تجاری در وضعیت تحریم اظهار داشت: حجم تجارت خارجی ایران با کشورهای جهان در ۱۰ ماهه ۹۹ به ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.
طبق آمارهای اعلامی سهم صادرات از این مقدار ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار و سهم واردات ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بود. برمبنای گفته های رئیس گمرک صادرات کالاهای غیرنفتی نسبت به آذر ماه افزایش داشته و پیش بینی می شود که این روند در ماه های بهمن و اسفند سال جاری با رشد بیشتری همراه باشد.
روند رو به رشد صادرات نفتی
هرچند دولت ترامپ اهتمام داشت تا در قالب کارزار «فشار حداکثری» صادرات نفت ایران را به صفر برساند، اما هیچ گاه موفق به این کار نشد. «بیژن زنگنه»، وزیر نفت در این مورد اظهار داشته بود: بیشتر عمر ما در این دولت به تحریم گذشت اما نگداشتیم توسعه نفت متوقف شود، اما به قیمت سنگین اینکار انجام شد. طبق گفته های وی، ایران در ۳ سال قبل ظرفیت عظیمی برای تجارت نفت و فرآورده به وجود آورده و از این ظرفیت در پس از تحریم ها استفاده خواهد شد.
در این مدت نه فقط صادرات به صفر نرسید بلکه در ماه های اخیر و خصوصاً پس از قطعی شدن شکست ترامپ روند افزایشی به خود گرفته است. بر طبق اعلام «پترو لجستیک»، صادرات نفت ایران در دسامبر گذشته به بالاترین میزان از مارس گذشته رسید.
طبق گزارش «بلومبرگ» با توجه به این که کارزار حداکثری دولت پیشین آمریکا حالا رو به انتها بوده، مشتریان نفت ایران ممکنست بیش از گذشته در صحنه حضور پیدا کنند. اما همزمان با آنکه جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا به دنبال بازگشت به توافق هسته ای غرب با ایران است، شرکت هایی که بر تولیدات نفتی ایران نظارت دارند(پترو لجستیکس اس ای، شرکت کپلر و اس وی بی اینترنشنال ال ال سی) شاهد افزایش این تولید بوده اند.
وزیر نفت ایران نیز این مساله را تأیید کرده است. وی در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفته بود صادرات نفت ایران و دسترسی به پول آن در ایام اخیر به شدت افزایش داشته است.
هرچند صادرات نفت یک تیغه دو لبه است که می تواند در صورت مدیریت اشتباه درآمدهای نفتی به ضرر اقتصاد کشور تمام شود، اما برخلاف دیدگاه ها مخالفان منابع حاصل از صادرات طلای سیاه را می توان با مدیریت درست در امتداد توسعه پایدار و همه جانبه کشور به کار گرفت.
ایران باید با تمام ظرفیت به تولید و صادرات نفت بپردازد. بدون نفت منابعی برای اجرای برنامه های توسعه وجود ندارد. باید به این نکته توجه کرد که مشکل نه در فروش نفت که در عدم برنامه ریزی درست در مصرف درآمدهای نفتی است. اگر قرار باشد در مقابل صادرات نفت کالاهای مصرفی وارد نماییم که بعضاً در کشور هم تولید می شود، بهتر آنست که اصلاً تولید و صادر نکنیم.
اما می توان دو کار مهم دراین زمینه انجام داد: یکی جلوگیری از خام فروشی و توسعه زیرساخت های تولید و صادرات فرآورده های نفتی است و دیگری صرف مستقیم درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام در زیرساخت های توسعه خصوصاً در مناطق محروم کشور است. اگر این دو کار صورت گیرد قطار توسعه کشور بر ریل درست خود قرار خواهد گرفت و تجربه توسعه پایدار را برای مردم به ارمغان خواهد آورد.منبع:

1399/11/08
14:46:12
0.0 از 5
1156
تگهای خبر: آرامش , ارز , ارزش , افزایش قیمت
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش