دژپسند در دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان؛

حجم تجارت بین ایران وارمنستان تا یك میلیارد دلار در سال افزایش می یابد

حجم تجارت بین ایران وارمنستان تا یك میلیارد دلار در سال افزایش می یابد به گزارش آنی بازار وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: حجم تجارت بین ایران و ارمنستان حدود ۳۰۰ میلیون دلار است که با عنایت به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور می تواند تا یک میلیارد دلار در سال افزایش یابد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در دیدار با همتای ارمنستانی خود ضمن تاکید بر توسعه زیر ساخت های ارتباطی و مالی دو کشور اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور و در صورت توسعه همکاریهای دوجانبه می توان سطح مبادلات تجاری را تا یک میلیارد دلار در سال افزایش داد.
دژپسند ضمن اشاره به اینکه باید تلاش نماییم در زمینه زیر ساخت های ارتباطی، توسعه جاده و خطوط ریلی را افزایش دهیم اظهار داشت: تمرکز بر خط راه آهن ایروان - جلفا – تهران سبب توسعه روابط تجاری دو کشور خواهد شد و از ظرفیت خود بعنوان وزیر اقتصاد در شورا و مجامع اقتصادی کشور جهت تسریع در این امر استفاده خواهم کرد.
وزیر اقتصاد با تکیه بر حل کردن مشکلات به صورت ساختاری اضافه کرد: باید روابط گمرکی دو کشور را توسعه دهیم و نباید در رابطه اقتصادی عمیق دو کشور این مسایل مانع ایجاد نماید.
وی ضمن اشاره به همکاریهای بانکی و بیمه ای بین دو کشور عنوان کرد: باید در این خصوص مدلهای جدید همکاری تعریف نماییم و مبادلات دو جانبه پولی، بانکی و مالی در چارچوب قرار دادهای دو جانبه داشته باشیم.
دژپسند تصریح کرد: تا بانک مشترک میان دو کشور تاسیس گردد تا مشکلات توسعه مالی حل شده و روند سریعتری را در این خصوص شاهد باشیم.
وزیر اقتصاد ایران با اشاره به اینکه صرف نظر از همه موارد، می توان به یک مدل تسویه مالی دست یافت تا هم دولتمردان و هم بازرگانان ارمنستانی را مصون نگه دارد، اضافه کرد: در این حوزه ما مدل تجربه شده داریم و شما می توانید با معاون وزیر و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران مذاکره کرده و از آن مکانیسم بهره مند شوید.
دژپسند به نبود تفاهم نامه بیمه بین کشور ایران و ارمنستان اشاره نمود و عنوان کرد: هم اکنون با عنایت به ظرفیت های موجود در زمینه حمل و نقل و برقراری امکان تردد وسایل نقلیه و کالا در عمق خاک دو کشور و همینطور ظرفیت همکاریهای گردشگری میتوان به تفاهم نامه بیمه ای دست یافت که درحل این قبیل مسایل کمک خواهد نمود.
وی به ضرورت توسعه روابط تجاری دو طرف بدون فوت وقت اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون حجم مبادلات ۲ کشور حدود ۳۰۰ میلیون دلار در سال است که با عنایت به ظرفیت های دو کشور این رقم می تواند به یک میلیارد دلار برسد و با عنایت به ظرفیت های صادراتی ایران دستیابی به این هدف ناممکن نیست.
وزیر اقتصاد با تکیه بر اینکه در زمینه تجارت خارجی با معرفی ظرفیت ها می توانیم تجار و بازرگانان را هم برای توسعه حداکثری حجم مبادلات تجاری دخیل نماییم، عنوان کرد: هم اکنون کالاهای زیادی از کشورهای دیگر وارد ارمنستان شده که بخش قابل توجه ای از آن در ایران قابل تهیه است که پیشنهاد می نماییم بعنوان فرصت طلایی در نظر بگیرید.
دژپسند در ادامه به سرمایه گذاری خارجی در دو کشور با عنایت به فرصت ها و ظرفیت های موجود بویژه در حوزه نفت و گاز و صنایع معدنی اشاره نمود و اضافه کرد: با سرمایه گذاری خارجی مشترک می توانیم برای کشورهای منطقه و اتحادیه اوراسیا محصول خاص با برند خاص تولید نماییم.
وی ضمن اشاره به سابقه تاریخی میان دو جمهوری عنوان کرد: این سرمایه گذاری ها سبب گسترش روابط دو کشور به صورت نمایی بوده و دارای اثرات دایمی است و می تواند سکوی پرتابی برای دو کشور ایران و ارمنستان در منطقه شود.
دژپسند از واهان کروبیان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان خواست از نقش خود جهت عضویت کامل و دائم ایران در اتحادیه اروسیا استفاده نماید و در ادامه اضافه کرد: مسئله هزینه های بالای کامیون های ایرانی در ارمنستان هم همچون موارد ضروریست که طرف ارمنی باید برای بر طرف نمودن آن اقدام نماید.
وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان هم در ادامه این دیدار ضمن اشاره به اینکه سخنان وزیر اقتصاد ایران ایده های جدیدی را در ذهن طرف ارمنی زنده کرد، اضافه کرد: می توانیم مسئله بیمه را به صورت مجزا مورد بحث قرار داده و روی آن متمرکز شویم و بویژه بیمه صادارت را اعمال کرده که سبب ترغیب بیشتر سرمایه گذاری و صادارت کالا خواهد شد.
وی ضمن اشاره به توسعه تبادلات تجاری دو کشور عنوان کرد: در نمایشگاهی که ماه آینده در شهر اصفهان برگزار می شود، گروهی از کارآفرینان و دست اندرکاران تجاری کشور ارمنستان اعزام خواهند شد و برنامه ریزی ها جهت برگزاری همایش اقتصادی در ارمنستان هم انجام شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه ارمنستان مذاکره کننده اصلی جهت عضویت کامل ایران در اتحادیه اورسیا است، اظهار داشت: این مذاکرات ماه آینده برگزار می شود و ما آمادگی داریم هر چه سریعتر این امر محقق شود.منبع:

1399/11/09
12:08:17
0.0 / 5
736
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بیمه , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش