رضایت ۹۰ درصدی كاركنان از دوركاری

رضایت ۹۰ درصدی كاركنان از دوركاری آنی بازار: بررسی ها نشان میدهد که بیش از 90 درصد از کارمندان و 77 درصد از مدیران دستگاه های اجرائی از دورکاری ها رضایت دارند و معتقدند که دورکاری ها تا اختتام دوران کرونا باید ادامه پیدا کند.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته، به تدریج وضعیت حضور کارکنان در سازمان ها و دستگاه های اجرائی با تغییراتی مواجه و بسته به شرایط محدودتر شد؛ بطوریکه از اسفند ماه ساعت حضور محدود و در ادامه باتوجه به پیک های کرونا و وضعیت نامناسبی که به وجود آمد از میزان حضور کارکنان کاسته شده و حتی در مقطعی به تعطیلی ادارات کشید.

سازمان ادارای و استخدامی به استناد گزارشی تحت عنوان «مستندسازی تجارب دستگاه های اجرائی در وضعیت کرونا»، اطلاعاتی منتشر نموده که طی آن بررسی هایی در مورد دورکاری در دستگاه های اجرائی انجام شده است.

۹۱ درصد دورکارند

دراین بررسی از مجموع ۱۹۰ دستگاه اجرائی دعوت به مشارکت در این پیمایش شده بودند ۸۹ دستگاه اجرائی کشور و در بازه زمانی نیمه فروردین تا ۱۹ آبان ماه امسال پاسخگو بوده اند و یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۴۲ نفر از کارکنان شاغل در دستگاه های مشارکت کننده داشته اند.

نتیجه این بررسی نشان میدهد که ۸۱ دستگاه از ۸۹ دستگاه پاسخگو(۹۱ درصد) اعلام نموده اند که در بازه زمانی اسفندماه سال قبل تا آبان ماه امسال برنامه دورکاری داشته اند، به عبارتی تنها هشت دستگاه اجرایی(۱۰ درصد) در این بازه زمانی برنامه ای برای دورکاری کارمندان خود نداشته اند. این در حالیست که کارکنان ۷۰ دستگاه دسترسی به تجهیزات ارتباط کاری داشته اند و ۱۹ دستگاه از این تجهیزات برخوردار نبوده اند.

۸۹ درصد کارکنان در دسترس بوده اند

در حالی که تعدادی از کارکنان دستگاهها تجهیزات ارتباط تعاملی و مداوم با محل کار نداشته اند، ۸۹.۲ درصد از کارکنان در زمان مناسب در دسترس بوده اند.

همچنین بیش از ۸۴.۷ درصد از کارهای سازمان ها در زمان مقرر انجام شده و بیش از ۸۳.۳ درصد از کارهای انجام شده از کیفیت مطلوب برخوردار بوده اند.

۷۷ درصد مدیران راضی اند

رضایتمندی مدیران و کارکنان از کیفیت کار گروهی است. ۷۸.۴۴ درصد از پاسخگویان اعلام نموده اند که در این بازه زمانی و در کارهای گروهی که به صورت دورکاری انجام شده، از کیفیت نهایی کار رضایت داشته اند.

بیش از ۷۷ درصد از مدیران دستگاه های اجرائی از دورکاری کارکنان خود رضایت داشته اند. نکته قابل توجه این است که ۹۰.۸ درصد از کارکنان دستگاهها نیز از دورکاری راضی بوده اند.

جریان دورکاری کارکنان در دوران کرونا

گفتنی است که از اسفندماه که به مرور محدودیت هایی در زمان حضور کارکنان به وجود آمد در ابتدا ساعات کاری به ۸ تا ۱۳ تغییر نمود و در ادامه در روزهای نوروز حضور روزانه کارکنان محدودتر شد؛ به شکلی که از پنجم تا بیستم فروردین ماه حضور کارکنان به صورت یک سوم بود و دو سوم دیگر به صورت دورکار بودند.

اما پس از آن و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد که از ۲۳ فروردین کارکنان به صورت دو سوم در محل کار حاضر شوند، بدین جهت با ابلاغ بخشنامه سازمان اداری و استخدامی به دستگاهها و سازمان ها اعلام گردید که یک سوم دیگر بوسیله دورکاری و یا اعطای مرخصی به صورت نوبت بندی از حضور در محل کار معاف شوند. افرادی که از مرخصی استفاده می نمایند نیز استحقاقی محسوب نمی شدند، در عین حال که ساعت کاری نیز به ۷ تا ۱۴ تغییر نمود ولی در ادامه در خردادماه تصمیم به برگشت کارکنان به محل کار گرفته شد و ساعت حضور به ۷: ۳۰ تا ۱۴: ۳۰ رسید.

در ادامه باتوجه به پیک های کرونا باتوجه به مجوزی که برای دورکاری وجود داشت نحوه آن بسته به شرایط استانها توسط استانداری تعیین شد تا اینکه با شدت گرفتن شیوع این بیماری درآذرماه محدودیت های شدیدتری از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال شد.

بر این اساس سازمان اداری و استخدامی در بخشنامه ای به دستگاه های اجرائی اعلام نمود که دستگاه های در رابطه با ماموریت های اساسی و ضروری، در محدودیت های آتی می توانند در وضعیت قرمز تا ۵۰ درصد، وضعیت نارنجی یک سوم نسبت به کاهش حضور کارکنان خود اقدام نمایند در مناطق با وضعیت زرد نیز می توانند کارکنان بطور کامل حضور داشته باشند.

اما طولی نکشید که تصمیم به تعطیلی یک هفته ای ادارات گرفته شد و پس از آن به بهبود شرایط بار دیگر دورکاری به صورت درصدی اعمال شده و ادامه دارد.

دورکاری کارکنان ماجرای محدود به کرونا نیست و در سال ۱۳۸۹ بود که هیات دولت طی مصوبه ای مجوز دورکاری کارکنان برمبنای وضعیت شغلی اعلام نموده بود که حتی در اسفندماه سال قبل و در جریان ویروس کرونا سازمان اداری و استخدامی با بخشنامه ای به دستگاهها اعلام نمود که می توانند طبق این مصوبه دولت کارکنان خودرا بنا به پست و وضعیت شغلی و امکانی که دارند دورکار کرده و بلامانع است.

منبع:

1399/11/09
15:50:18
0.0 / 5
798
تگهای خبر: دستگاه , سازمان , كیفیت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش