همتی:

از كاهش نرخ ارز استقبال می نماییم

از كاهش نرخ ارز استقبال می نماییم به گزارش آنی بازار رئیس کل بانک مرکزی با تکیه بر اینکه این نهاد بی گمان از کاهش نرخ ارز استقبال می کند، اظهار داشت: مهم ترین وظیفه بانک مرکزی، حفظ و تقویت ارزش پول ملی است و ازاین رو طرح این مورد که بانک مرکزی علاقه ای به کاهش نرخ ارز ندارد، به هیچ عنوان صحیح نیست.


به گزارش آنی بازار به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان فارس در شیراز عنوان کرد: افزایش نرخ ارز باعث افزایش هزینه های دولت می باشد و از افزایش نرخ ارز نفعی به دولت نمی رسد.
وی افزود: سال ۹۸ از مجموع حدود ۱۵ میلیارد دلار کالای اساسی که وارد کشور شد، هفت میلیارد دلار آن از ذخایر و منابع بانک مرکزی تأمین ارز شد و سال جاری هم از هشت میلیارد دلار ارز در نظر گرفته شده برای واردات کالای اساسی، پنج میلیارد دلار آن توسط بانک مرکزی تأمین شده است.
همتی، ضمن اشاره به اینکه نرخ ارز باید به شکل پایدار، متعادل و به دور از ایجاد نوسانات و شوک در اقتصاد کاهش پیدا کند، بیان نمود: به این ترتیب، تولید کنندگان، صادرکنندگان و وارد کنندگان در فعالیت هایشان حداقل افق میان مدتی را لحاظ می کنند.
وی، بخشی از نوسانات نرخ ارز را روانی دانست و اضافه کرد: صادرات نفت ما به رغم لغو نشدن تحریم ها، بهبود یافته و صادرات نفت نسبت به پنج ماه پیش بیشتر از ۲ برابر شده و روند صادرات فرآورده هایمان هم ظرف دو سه ماه اخیر بهتر شده است.
رییس کل بانک مرکزی در مورد آمار عرضه ارز در سامانه نیما هم اظهار داشت: در سامانه نیما روز گذشته ۲۵۰ میلیون دلار ارز توسط صادکنندگان عرضه شده که امری بی سابقه است و بنابراین روند عرضه ارز نسبت به گذشته روان تر شده است و ارز صادرات غیرنفتی در حال بازگشت به کشور است.
همتی اضافه کرد: امیدوارم با مطلوب شدن شرایط و ایجاد ثبات، طی ماههای آینده شاهد شرایط بهتری باشیم.
وی، ضمن تاکید بر ضرورت توجه بیشتر از پیش به رفاه شهروندان اظهار داشت: معیشت مردم و بخصوص دهک های پایین جامعه ظرف این ۲سال متحمل صدمه هایی شده و بنابراین ضروریست با همیاری یکدیگر و با وحدت رویه در جهت بهبود وضعیت معیشتی مردم و رفع مشکلات آنان بکوشیم.
تحریم های دو سال قبل بی سابقه بود
رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: تحریم های ۲ سال گذشته، بی سابقه ترین تحریم ها ضد ایران بوده که تابحال در مورد هیچ کشوری اعمال نشده و امروز کشورمان درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی می باشد.
وی اضافه کرد: ظرف سالهای اخیر شرایط بسیار سختی را گذراندیم و بنابراین انتظارات از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور هم باید متناسب با توانایی ها و امکانات سیستم بانکی و بانک مرکزی باشد.
وی افزود: تحریم های جدید آمریکا که از اواخر سال ۹۶ اعلام شده بود از پانزدهم مرداد سال ۹۷ و یک هفته پس اینکه مسئولیت بانک مرکزی را بر عهده گرفتم عملیاتی شد و به مرور و در ماه های پس از آن به اوج رسید که شامل تحریم بانک مرکزی، بانک ها و صادرات نفتی و سایر موارد بود و عملا منابع ارزی و اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داد.
وی افزود: در طول ۲ سال قبل بخش زیادی از درآمد ارزی کشور را از دست دادیم و ازاین رو دولت در ۲ سال قبل به شدت تحت فشار بود و همان مقدار محدود منابع ارزی هم با هدف پشتیبانی از اقشار ضعیف با نرخ چهار هزار و ۲۰۰ تومان تبدیل شد.
او عنوان کرد: این فشار به حدی بود که حتی خیلی از کشورهایی که با ما روابط دوستانه داشتند، منابع ارزی کشور را بلوکه کردند و پول های ما را ندادند.
وی اظهار داشت: سال جاری و تا آبان و آذرماه ۹۹ بیشترین فشارها را تحمل کردیم و شرایط خیلی سخت شد و بسته شدن مرزها به علت انتشار کرونا و محدود شدن سیستم بانکی هم شرایط خاصی را برای کشور ایجاد کرد که از این شرایط سخت عبور کردیم و دشمن به رغم فشار به طبقات کم درآمد جامعه و ایجاد مشکلات معیشتی برای آنها، به هدف خود که فروپاشی اقتصادی کشور بود نرسید.
وی، ضمن اشاره به انتشار افزون بر ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق از جانب دولت در سال ۹۹ بیان داشت: بخش زیادی از این انتشار اوراق در قالب عملیات بازار باز انجام شده و اگر این اقدام صورت نمی گرفت، ۵۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی اضافه ایجاد می شد.
تورم موجود، ناشی از محدودیت عرضه ارز است
وی افزود: تورم موجود در کشور ناشی از محدودیت عرضه ارز و انباشت نقدینگی است و بنابراین بالا رفتن قیمت ارز به علت محدودیت ها بدون تردید بر افزایش قیمت ها و تورم تأثیر زیادی داشته است.
همتی اظهار داشت: در شرایط تحریم و با کاهش درآمدهای دولت، بخشی از ارزهای صادراتی هم به کشور برنگشت که البته بخش مهمی از صادرکنندگان ارز خویش را برگرداندند که قابل تقدیر است.
رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: بنابراین باید توجه داشته باشیم که وقتی تعادل عرضه و تقاضای ارز به هم می خورد، قیمت ارز هم افزایش می یابد.
همتی افزود: اگر بانک مرکزی مانع واردات بدون انتقال ارز نمی شد و سایر محدودیت ها را اعمال نمی کرد نرخ ارز می توانست بسیار بالاتر برود.
وی، در مورد مشکلات نظام بانکی هم اظهار داشت: به علت مسائلی شامل بدهی های دولت و بخش های مختلف به بانک ها که از سالیان گذشته وجود داشته و هم فشار تحریم ها، بانکهای کشور که ۹۰ درصد تأمین مالی کشور بر دوش آنهاست، گرفتار مشکل هستند.
او اضافه کرد: علیرغم این موارد، سال جاری افزون بر ۷۰۰ هزار فقره وام ازدواج به مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان توسط بانک ها پرداخت گردید و تابحال ۷۵ هزار میلیارد تومان برای پشتیبانی از اقشار و کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا اختصاص یافته است که از این میزان ۲۸ هزار میلیارد تومان وام یک میلیون تومانی به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر بوده که نقش مهمی در پشتیبانی از اقشار ضعیف جامعه داشت.
وی بیان نمود: همینطور در ۹ ماهه سال جاری، بانک ها یک هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که ۶۰ درصد آن سرمایه در گردش بود.
رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: ازاین رو انتظارات از بانک ها باید معقول و مبتنی بر حقیقت ها باشد و اگر تعادل بین منابع ورودی و خروجی بانک ها وجود نداشته باشد بانک ها گرفتار مشکلات عدیده خواهند شد که نظام اقتصادی کشور را خدشه دار خواهد نمود.
تلاش برای وصول مطالبات بانک ها ادامه دارد
وی، ضمن قدردانی از حمایت های قوه قضاییه در وصول بخشی از مطالبات بانک ها از بدهکاران بانکی اظهار داشت: خوشبختانه هم افزایی خوبی بین بانک مرکزی و قوه قضاییه وجود دارد و موارد این چنینی در کمیته فرادستگاهی پیگیری می شود و تلاش ها برای وصول تمام مطالبات ادامه دارد.
همتی، با اشاره به اینکه وظایف اصلی بانک مرکزی شامل سیاستگذاری پولی، سیاستگذاری ارزی، مدیریت نظام پرداخت ها، بانکداری دولت و نظارت بر بانک هاست اضافه کرد: استقلال بانک مرکزی نقش مهمی در کنترل تورم و انجام وظایف آن دارد که مفهوم آن عدم ارتباط بانک مرکزی با دولت و مجلس نیست بلکه بدین معناست که سیاست پولی باید به صورت مستقل و بر مبنای نظرات کارشناسی اتخاذ شود.
وی، با اشاره به اینکه شفاف سازی و انضباط در سیستم پولی و بانکی کشور با حمایت و تاکید رهبر معظم انقلاب انجام شده و ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: در سالهای اخیر ایجاد شفافیت در نظام های پرداخت و تراکنش های بانکی نقش بسزایی در پیشگیری از پولشویی و تخلفات بانکی داشته و شاید بخشی از فشارها به بانک مرکزی و نظام بانکی به علت پیشگیری از تخلفات در تراکنش هاست
این مقام مسوول عنوان کرد: پیش از ایجاد سامانه رفع تعهد ارزی واردات در سال ۱۳۹۷ حدود ۳۰ درصد از تعهدات اجرا نمی شد اما هم اکنون این رقم به حدود ۶ درصد رسیده است.
همتی، هدف بانک مرکزی را پشتیبانی از فعالان اقتصادی به هر طریق ممکن دانست و اظهار داشت: قصد ایجاد محدودیت در راه فعالیت اقتصادی فعالان اقتصادی نداریم و تا جایی که امکان داشته باشد و ظرفیت هایمان اجازه دهد مشکلات را تسهیل می نماییم.
بانک ها، تصمیمات هیات خبرگان بانکی استان ها را جدی بگیرند
رییس شورای پول و اعتبار ضمن تاکید بر افزایش همکاری ها میان استانداری ها و شبکه بانکی بیان نمود: بانک ها باید مباحث طرح شده و تصمیمات دریافت شده از جانب هیات خبرگان بانکی استان ها را جدی بگیرند.
همتی اضافه کرد: این هیات به شکلی هیات تشخیص مصلحت استان ها در امور بانکی به حساب می آید که اعضای آن به باعث قانون تسهیل، به پیشنهاد استاندار و با حکم رئیس کل بانک مرکزی منصوب می شوند.
وی، خواهان گزارش هرگونه تخطی بانک ها از اجرای تصمیمات هیات خبرگان بانکی به بانک مرکزی شد.
به دنبال محدود کردن تولید نیستیم
وی، ضمن اشاره به اینکه بانک مرکزی به دنبال محدود کردن تولید نیست اضافه کرد: عمده واحدهای تملیکی توسط بانک ها، قبل از تملیک توسط شبکه بانکی، تعطیل و فاقد کارایی بودند و ازاین رو تاکید می کنم که شبکه بانکی به دنبال پشتیبانی از تولید است.
همتی، با اشاره به اینکه دوران ساخت را پشت سر خواهیم گذاشت اضافه کرد: نسبت به بهبود شرایط بسیار خوش بین هستم و البته بالاخره اراده ملت در مقابل فشارهای دشمنان پیروز شد.
او اظهار داشت: در همین راستا، ظرف ۶ ماه ابتدایی سال 99 رشد اقتصادی کشورمان مثبت بوده که این امر نشان از تحقق جهش تولید مدنظر رهبر معظم انقلاب است.
همتی افزود: خوشبختانه ما در بخش کشاورزی وضعیت مطلوب و جهش داشته ایم اما در بخش خدمات به علت شرایط در رابطه با ویروس کرونا با افت مواجه بودیم.منبع:

1399/11/10
14:33:57
0.0 / 5
875
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش