بررسی تحولات بازار ارز در هفته منتهی به ۹ بهمن ۱۳۹۹؛

بازگشت روند افزایشی قیمت ها به بازار ارز

بازگشت روند افزایشی قیمت ها به بازار ارز بازار ارز بعد از تجربه دو هفته کاهش قابل توجه قیمت، از شروع بهمن ماه روند افزایشی قیمت ها را آغاز نموده است. روندی که در هفته گذشته منجر به بازگشت قیمت دلار به کانال 23 هزار تومانی و یورو به کانال 28 هزار تومان شد.


به گزارش روز جمعه ایرنا، بازار ارز در آستانه ورود به ماه بهمن، در حال تجربه موج نزولی قیمت ها بود. موجی که طی دو هفته پایانی دی ماه قیمت دلار را از ۲۶ هزار تومان به نزدیکی ۲۱ هزار تومان رسانده بود و پیش بینی های زیادی درباره رسیدن قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان و حتی کمتر از آن عنوان شد، اما تمامی این نگاه های خوشبینانه با شروع ماه بهمن ناکام ماند و بعد از گذر ۱۰ روز از این ماه بازار در روندی نوسانی، شاهد شیب کلی افزایش قیمت است.
قرار گرفتن قیمت دلار در کانال ۲۳ هزار تومان
در هفته ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده قیمت ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان معاملات خودرا شروع کرد. قیمتی که از آخرین قیمت دلار در پنج شنبه پیشین، حدود ۳۰۰ تومان کمتر بود و می توانست نویددهنده بازگشت روند نزولی به بازار باشد، اما فورا بازار روندی دیگر در پیش گرفت در همان معاملات روز شنبه قیمت دلار وارد کانال ۲۳ هزار تومان شد و تا ۲۳ هزار و ۲۵۰ تومان افزایش پیدا کرد. ورود به کانال ۲۳ هزار تومانی محدوده مقاومتی بود که بازار در هفته از خود نشان داده بود. اما در جریان معاملات این هفته بازار آزاد، قیمت دلار در این کانال تثبیت شد.
در این هفته نمودار نوسان قیمت برای یورو هم حدودا مشابه دلار بود و معاملات این ارز در روز شنبه از ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز شد و به ۲۸ هزار تومان رسید و در ادامه هفته عمدتا در این کانال قیمتی جدید معامله شد.
بازار ارز روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز با شیبی ملایم روند صعودی خودرا حفظ کرد، اما روز سه شنبه شاهد کاهش قیمت ها بود. روندی که در پنجمین روز هفته به ناگاه تغییر نمود و بازار درگیر نوسان افزایشی شدید شد تا جایی که قیمت دلار در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه به سقف ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان هم رسید. این نوسان در حالی بود که در آخرین معاملات روز سه شنبه دلار در محدوده قیمت ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شده بود. یورو هم در این ساعات به کانال ۲۹ هزار تومان ورود کرد و تا ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافت.
این نوسان بسیار کوتاه مدت بود و در نیمه دوم روز معاملاتی چهارشنبه، قیمت دلار و یورو باردیگر به کانال های ۲۳ و ۲۹ هزار تومان بازگشتند و در روز پنج شنبه هم در ادامه این روند کاهشی در نهایت دلار در قیمت ۲۳ هزار و ۷۵۰ تومان و یورو در قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کار خودرا در این هفته به انتها بردند.
در صرافی های بانکی اما از نوسانات ناگهانی خبری نبود و به جز یک کاهش قیمت محدود در روز شنبه و البته پنجشنبه، در باقی روزهای هفته بازار روندی آرام و صعودی را تجربه نمود. در هفته ای که گذشت پایین ترین قیمت فروش دلار در این صرافی ها ۲۲ هزار و ۴۳۰ تومان در آخر کاری روز شنبه و بیشترین قیمت ۲۳ هزار و ۴۱۰ تومان در آخر ساعت کاری روز چهارشنبه ثبت گردید. درباب یورو هم پایین ترین و بالاترین قیمت فروش در صرافی های بانکی به ترتیب ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان و ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان ثبت گردید. وضعیت قیمت خرید دلار در این صرافی ها نیز در بازه ۲۱ هزار و ۴۳۰ تومان و ۲۲ هزار و ۸۰ تومان نوسان داشت.
سامانه نیما نیز در طول هفته ای که گذشت با شیب ملایم افزایش قیمت ها همراه بود. در این سامانه قیمت میانگین فروش دلار در روز شنبه ۲۲ هزار ۶۲۰ تومان و قیمت میانگین فروش یورو ۲۸ هزار و ۲۸۰ تومان انجام شد و در آخر هفته، این قیمت ها به ترتیب ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان و ۲۸ هزار و ۶۶۵ تومان ثبت گردید.
بازار ارز نگران تحولات سیاسی
عموم کارشناسان بازار ارز در ماه های اخیر مهم ترین عامل موثر بر نوسانات بازار ارز را خبرها و حتی شایعات مربوط به تحولات سیاسی می دانند. به همین دلیل شیب نزولی که تا قبل از این هفته، حدود دو هفته بازار ارز را تحت تاثیر قرار داده بود را این کارشناسان بیش از هر چیز به انجام مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا و به تبع آن امیدواری فعالان اقتصادی برای احیای برجام و برداشته شدن تحریم ها مرتبط دانستند. بنظر می رسد حال با قرار گرفتن جو بایدن در کاخ سفید، بازار باردیگر رفتار هیجانی را ترک کرده و در انتظار دریافت اخبار سیاسی جدید مانده است.
تحلیلی که نوسان شدید روز چهارشنبه درستی آنرا نشان داد. به اعتقاد کارشناسان بازار ارز، معاملات روز چهارشنبه برای ساعاتی تحت تاثیر شایعاتی که پیرامون سخنان شب گذشته محمدجواد ظریف قرار داشت. ظریف در سخنان خود گفته بود اگر تا ۲۱ فوریه تحریم های آمریکا لغو نشود، ایران اجرای پروتکل الحاقی را لغو خواهدنمود. این صحبت ظریف، بیان مصوبه اخیر نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود که بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، طی مصوبه ای شروع غنی سازی ۲۰ درصد را به دولت تکلیف کردند و شرایط خروج از پروتکل الحاقی را نیز تعیین کرده بودند.
البته بازار در زمان تصویب این قانون در مجلس نیز واکنش منفی به آن نشان داد و در صورتیکه تا قبل از آن با موج نزولی قیمت مواجه بود و قیمت دلار از محدوده ۳۰ هزار تومان تا کانال ۲۳ هزار تومان هم سقوط کرده بود، فورا به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشت. در همین راستا، اتفاق روز چهارشنبه باردیگر نشان داد که بازار نسبت به اجرائی شدن این قانون همچنان نگران است.
در شرایطی که تمرکز فعالان اقتصادی بر اتفاقات سیاسی قرار گرفته است، اما تحولات بنیادین اقتصادی هم در جریان است که می تواند بر روند آتی بازار ارز تاثیر گذار باشد. در ابتدای این هفته، رئیس کل بانک مرکزی اعلام نمود در هفته پیشین بطور متوسط روزانه بیش از ۱۵۰میلیون دلار در سامانه نیما عرضه انجام گرفته است. همچین او اعلام کرد، در جلسه ستاد اقتصادی دولت، وزیر نفت گزارشی از روند صادرات نفت و نیز فرآورده های نفتی ارائه کرده است که در نوع خود، یک رکورد شمرده می شود.


1399/11/11
21:49:45
0.0 از 5
852
این مطلب آنی بازار را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی بازار در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش