پورابراهیمی:

بجای پرداخت یارانه، قدرت خرید مردم را افزایش دهیم

بجای پرداخت یارانه، قدرت خرید مردم را افزایش دهیم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پرداخت یارانه در بلندمدت را خطای راهبردی دانست و اظهار داشت که بهتر است بجای پرداخت یارانه نقدی، قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.


محمدرضا پورابراهیمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره افزایش مبلغ یارانه های نقدی در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: پشتیبانی از مردم به روش متمکن سازی آنها بهتر از این است که کمک یارانه ای به مردم بدهیم. این حمایت روش های مختلفی دارد؛ کافی است ما در حوزه مسائل ارزی روشی را دنبال نماییم که سبب تقویت ارزش پول ملی شود، به این معنا که قدرت خرید مردم که طی سالهای اخیر از دست رفته برگردانده شود.

روش پشتیبانی از مردم الزاما کمک یارانه ای نیست
وی ادامه داد: شما ممکنست حقوق ۵ میلیون تومانی یک نفر را ۵۰ درصد افزایش دهید و حقوق او به ۷.۵ میلیون تومان برسد اما وقتی در همین شرایط تورم ۶۰ درصد بشود یعنی قدرت خرید آن فرد نسبت به حقوق ۵ میلیون تومانی اش کمتر شده است در همین حال ممکنست حقوق ۵ میلیون تومانی یک فرد را افزایش ناچیز بدهیم و حقوق او به ۶ میلیون تومان برسد ولی قدرت خرید را که بواسطه تورم کاهش یافته برگردانیم. در این صورت توان و قدرت خرید مثلا به هشت میلیون تومان افزایش می یابد. این هم یک روش است. حتما لازم نیست شما پول به مردم بدهید و منابع را در قالب یارانه توزیع کنید. روش های کمک به مردم و پشتیبانی از آنها الزاما کمک یارانه ای نیست و ما می توانیم قدرت خرید مردم را برگردانیم.

مردم می گویند یارانه نمی خواهیم ولی قدرت خرید ما را به زمان دلار ۳۵۰۰ تومانی برگردانید
نماینده مردم کرمان در مجلس افزود: در زمان دولت آقای احمدی نژاد وقتی به خاطر شوک ارزی سالهای ۹۰ و ۹۱ دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد بسیاری از مردم می گفتند ما نمی خواهیم یارانه بگیریم، کل یارانه ما مال دولت باشد اما قدرت خرید ما را به زمان دلار ۱۰۰۰ تومانی برگردانید. من فکر می کنم الان مردم همین را می گویند که یارانه نمی خواهیم ولی قدرت خرید ما را به زمان دلار ۳۵۰۰ تومانی برگردانید.
پورابراهیمی اشاره کرد: پس اساس این است که متمکن سازی خانوارها را از محل روش هایی غیر از پرداخت ها داشته باشیم. در کنار این زمانی اضطراری پیش می آید، مثلا شوک ارزی اتفاق افتاده و وضعیت کرونا کسب وکار را تحت تأثیر قرار داده و شرایط معیشتی مردم با مشکل روبه رو شده است. در این صورت در بازه زمانی کوتاه مدت برای گذار باید کمک هایی نماییم مثل کمک های اورژانسی که در سیل و زلزله انجام می شود. شما در روز اول در جایی که سیل آمده نمی گویید جاده درست می کنم بلکه روز اول مواد غذایی و وسایل گرمایشی و سرمایشی می رسانید و این کار در بازه زمانی کوتاه مدت انجام می شود، تا ۲۰ سال پس از سیل این کار صورت نمی گیرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد: اگر اقدام مجلس برای یک حمایت کوتاه مدت باشد در کنار یک حمایت کامل دائمی تحت عنوان تقویت بنیه اقتصادی خانوارها بواسطه افزایش سرانه درآمد کشور و تقویت ارزش پول ملی و ایجاد اشتغال قابل قبول است. در این صورت به تدریج مردم متمکن می شوند و نیازی به یارانه ندارند. این در بین مدت و بلندمدت تحقق پیدا می کند.

یارانه دادن به قاطبه جامعه در بین مدت و بلندمدت حتما خطای راهبردی است
مردم را برای دریافت یارانه به دولت وابسته نکنیم

وی تاکید کرد: اگر ما در مجلس نگاه کوتاه مدت برای سال ۱۴۰۰ داشته باشیم حتما این می تواند مبنا باشد اما اگر رویکرد پرداخت یارانه استمرار پیدا کند و بخواهیم سال ۱۴۰۱ هم با همین روش ادامه بدهیم حتما خطای راهبردی است و اشکال دارد. ما باید پس از شش ماه یا یک سال وضع درآمدی خانوارها را بواسطه توانمندی بهتر نماییم و باید مردم را متمکن نماییم، نباید آنها را برای دریافت یارانه به دولت وابسته نماییم. در عین حال جمعیتی در جامعه هستند که به دلیلهای مختلف متمکن سازی آنها امکان پذیر نیست همانطور که در بقیه دنیا هم چنین افرادی هستند. آنها جامعه هدف هستند که باید به آنها کمک گردد مثل افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کسانی که وضعیت خاصی دارند. اما اینکه به قاطبه جامعه و کل کشور در بین مدت و بلندمدت یارانه بدهیم حتما خطای راهبردی است.
پورابراهیمی تصریح کرد: پرداخت یارانه در کوتاه مدت و برای یک بازه زمانی می تواند مبنا داشته باشد ولی اگر استمرار پیدا کند و پایه ای برای حرکت آینده شود حتما این مسیر نمی تواند ادامه یابد ضمن اینکه باید عواقب و آثار تورمی ناشی از پرداخت های نقدی را ببینیم تا اثر تورمی، پولی که به مردم می دهیم را ذوب نکند. اگر ما ۱۰۰ واحد به مردم پول می دهیم و اثر تورمی ۱۲۰ واحد است یعنی ما یک چیزی هم از آنها می گیریم. تورم یعنی گرفتن پول از دست مردم. اگر آثار تورمی یا مکانیزم ها به نحوی باشد که خارج از حد منطقی و نرمال و تورم اعلامی بانک مرکزی باشد طبیعتا مفهوم ساده این افزایش مبلغ یارانه این است که در ظاهر عددی تعلق می گیرد اما در باطن بیش از آن عدد از جیب مردم خارج می شود که هیچ کدام از آنها را عقل منطقی و نگاه کارشناسی نمی پذیرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اینکه آیا مجلس با نظر کمیسیون تلفیق در خصوص افزایش مبلغ یارانه ها موافقت خواهدنمود یا نه، اظهار داشت: بستگی دارد با چه نگاهی جلو برویم. ممکنست بگوییم این کار کوتاه مدت است و مثلا برای یک سال و در امتداد گذر از این بازه زمانی که مردم در فشار هستند این کار را انجام دهیم در این صورت عیبی ندارد ضمن اینکه باید عواقب ناشی از تورم وابسته به تزریق نقدینگی در جامعه را ببینیم و مکانیزم هایی را در نظر بگیریم که این اثر تورمی کمترین باشد. اینها نکات مهمی است و اگر خارج از این باشد اشکالات جدی دارد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/11/13
14:34:03
0.0 / 5
649
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش