یادداشت

آیا كرونا عامل تغییر جایگاه ابرقدرتها در جهان می شود؟

آیا كرونا عامل تغییر جایگاه ابرقدرتها در جهان می شود؟ آنی بازار: یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی با اشاره به لطمه های اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا نوشت: این همه گیری آنقدر شدید و عمیق بوده است که سرعت بازگشت اقتصاد آمریکا به روند طبیعی را مختل کرده و کشور چین با سرعت بسیار زیاد در حال بازسازی و تغییر جایگاه خود بعنوان بزرگترین ابرقدرت جهان است.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، در یادداشت احمدرضا یوسفی آمده است: در سال ۱۸۹۸ و با امضای «معاهده پاریس» بین ایالات متحده آمریکا و اسپانیا و اختتام جنگ این دو کشور، زمان تولد یک ابرقدرت جدید به نام ایالات متحده آمریکا در جهان بود.
حتی، وقایع مختلف همچون جنگ جهانی اول (۱۹۱۴-۱۹۱۸)، شیوع همه گیری آنفولانزای اسپانیایی (۱۹۱۸-۱۹۲۰)، رکود اقتصادی بزرگ (۱۹۲۹-۱۹۴۰) و جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵) موجب نشد جایگاه آمریکا بعنوان یک ابرقدرت بطور جدی دستخوش تغییرات شود.
با شیوع آنفولانزای اسپانیایی، در فاصله سالهای ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ طبق آمار ۰.۵ درصد جمعیت آمریکا یعنی حدود ۵۵۰ هزار نفر جان خودرا از دست دادند و توازن نیروی کار در آمریکا به هم ریخت، اما اسناد موجود حاکی از سقوط GDP به مقداری که در سال ۲۰۲۰ در آمریکا رخ داد، نبود.
ایالات متحده آمریکا و شوروی سابق پس از جنگ جهانی دوم بعنوان بزرگترین ابرقدرتهای جهان شناخته می شدند و در سال ۱۹۴۸ آمریکا توانست موفقیت آمیزترین پروژه سیاست خارجی را در قالب کمک به کشورهای اروپای غربی پیاده سازی کند که به شدت به رونق اقتصادی آمریکا بعنوان یک ابرقدرت کمک کرد.
تمامی اتفاقات بیش از ۱۰۰ سال قبل موجب نشد تا تغییری جدی در جایگاه نخستین ابرقدرت جهان رخ دهد.
اژدهای خفته «چین» که زمانی یکی از کشورهای عقب مانده و توسعه نیافته جهان محسوب می شد و در زمره کشورهای جهان سوم به حساب می آمد، بواسطه اقدامات اصلاحی که از اواخر دهه ۱۹۷۰آغاز کرد، توانست به یکی از بزرگترین ابرقدرت های جهان تبدیل گردد.
درآمد ناخالص ملی چین که در سال ۱۹۷۸ چیزی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار بود در کمتر از ۳۴ سال، در سال ۲۰۱۲ به چیزی حدود ۸۲۲۷ میلیارد دلار رسید.
طبق آمار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی حقیقی آمریکا در سال ۲۰۱۹ چیزی حدود ۲.۲ درصد و این مقدار در چین حدود ۶.۱ درصد بوده و در مجموع تولید ناخالص داخلی حقیقی کل جهان چیزی حدود ۲.۸ درصد بوده است.
در سال ۲۰۲۰ با شیوع همه گیری ویروس کرونا، تولید ناخالص داخلی حقیقی آمریکا به رقم ۴.۳- کاهش پیدا کرد؛ با این وجود این مقدار در چین حدود ۱.۹ درصد بود و تولید ناخالص داخلی حقیقی کل جهان حدود ۴.۴ درصد بوده است.
با شروع واکسیناسیون سراسری در سال ۲۰۲۱ بنظر می رسد شرایط کلی جهان رو به بهبود باشد اما با این وجود میانگین تولید ناخالص داخلی حقیقی آمریکا بین سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ حدود ۲.۴ درصد است که این مقدار برای چین در زمان مشابه چیزی حدود ۶.۱۶ درصد است.
بررسی های اولیه نشان میدهد که لطمه های اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا، آنقدر شدید و عمیق بوده است که سرعت بازگشت آمریکا به روند طبیعی را مختل کرده و کشور چین با سرعت بسیار زیاد در حال بازسازی و تغییر جایگاه خود بعنوان بزرگترین ابرقدرت جهان است. طبق آخرین پیش بینی های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، چین تا سال ۲۰۲۴ به بزرگترین ابرقدرت جهان تبدیل خواهد شد و این جایگاه را بعد از سالها از آمریکا خواهد گرفت. البته در این میان رشد دیگر کشورهای آسیایی مانند هند و اندونزی نیز بسیار قابل توجه است.
منبع:

1399/11/14
23:39:21
0.0 / 5
718
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش