با رای نمایندگان مجلس؛

هیات مقررات زدایی و بهبود محیط كسب و كار تشكیل می شود

هیات مقررات زدایی و بهبود محیط كسب و كار تشكیل می شود به گزارش آنی بازار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی رای به تشکیل هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی دادند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی که اعاده شده از شورای نگهبان بود، موافقت کردند.
بر اساس بند الف ماده ۷ این قانون، به منظور توسعه فعالیت بخش های غیردولتی در اقتصاد ملی، توانمندسازی و رفع محدودیت از فعالیت این بخش ها در عرصه های اقتصادی و تسهیل سرمایه گذاری در کشور، هیأت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل می شود.
همچنین در تبصره ۲ هم آماده است: هر یـک از مراجع صادرکننده مجوز کسب و کار موظفند درخواست متقاضیان مجوز کسب و کار را مطابق شرایط مصرح در درگاه مذکور دریافت و بررسی نمایند. صادرکنندگان مجوز کسب و کار اجازه ندارند به علت «اشباع بودن بازار»، از پذیرش تقاضا یا صدور مجوز کسب و کار امتناع کنند.
امتناع از پذیرش مدارک و درخواست مجوز و تأخیر بیشتر از ظرف زمانی تعیین شده در درگاه مذکور در صدور مجوز برای متقاضیانی که مدارک معتبر مصرح در درگاه مورد اشاره را عرضه کرده اند، مصداق «اخلال در رقابت» مبحث ماده (۴۵) این قانون است و شورای رقابت موظف است به شکایت ذی نفع رسیدگی و بالاترین مقام مسؤول دستگاه مربوطه را به مجازات تعیین شده در بند (۱۲) ماده (۶۱) این قانون محکوم کند.
بر اساس مصوبه کمیسیون و با رای نمایندگان در تبصره (۲) بند (الف) ماده (۷) عبارت " و شورای رقابت موظف است به شکایت ذی نفع رسیدگی و بالاترین مقام مسؤول دستگاه مربوطه را به مجازات تعیین شده در بند (۱۲) ماده (۶۱) این قانون محکوم کند. حذف شد.
«رحیم زارع» در توضیح این طرح اظهار داشت: بعد از تصویب قانون در مجلس دهم، ایراداتی توسط شورای نگهبان به این طرح گرفته شد و به مجلس بازگردانده شد که این طرح رفع ابهام شده است.
سخنگوی کمیسیون جهش و رونق تولید اضافه کرد: تعریف مدیریت کسب و کار در طرح قبلی از جامعیت لازم برخوردار نبود و در اصلاحیه جدید اختیاراتی به هیات مقررات زدایی داده شده و در این طرح صدور مجوز دهی با نگاه جدیدی برای نظام مجوز دهی کشور در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم آباده تصریح کرد: این طرح سبب می شود برای صدور مجوز تسهیلات لازم توسط وزارت اقتصادی و امور دارایی فراهم گردد.
زارع تصریح کرد: در قانون فعلی ارتقا قانون به بهبود وضعیت کسب و کار تأثیر داشت و در این طرح الزامات اجرایی لازم برای صدور مجوز در نظر گرفته شده است. همینطور در قانون فعلی عملکرد پایگاه صدور مجوزها و زیرساخت ها ارتقا یافته است.


1399/11/15
12:52:32
0.0 / 5
687
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش