چرا عیدی 300 هزار تومان زیاد شد؟

چرا عیدی 300 هزار تومان زیاد شد؟ آنی بازار: برمبنای تصمیم هیات دولت رقم عیدی کارکنان و بازنشسته ها یک میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است، این رشد 300 هزار تومانی نسبت به پیش بینی بودجه به اعمال فوق العاده 50 درصدی بر می گردد.به گزارش آنی بازار به نقل از ایسنا، برمبنای ماده(۷۵) قانون مدیریت خدمات کشوری امتیاز میزان عیدی اختتام سال کارمندان و بازنشستگان معادل ۵۰۰۰ است. این امتیاز در ضریب سالانه حقوق در نهایت تعیین کننده میزان عیدی کارکنان است.

بر این اساس، در بودجه ۱۳۹۹ عیدی کارکنان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده بود و میزان افزایش حقوق ۱۵ درصد بود؛ بطوریکه حداقل دریافتی برای کارکنان و بازنشسته ها ۲.۸ میلیون تومان مصوب و اجرائی شد.

در حالی رقم نهایی عیدی در هیات دولت مصوبه می شود و احتمال تغییر آن وجود دارد که با تصمیم امروز (چهارشنبه) دولت مبلغ عیدی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد.

پیگیری ها نشان میدهد که دلیل این افزایش به اعمال فوق العاده ۵۰ درصدی امتیاز قانونی برای حقوق کارکنان در آخر سال گذشته بر می گردد که در نتیجه بر تغییر ضریب و محاسبات عیدی موثر بوده است.

این در حالی است که اعمال ۵۰ درصدی فوق العاده، پس از تصویب قانون بودجه بود و طبیعتا در آن زمان در محاسبه عیدی گنجانده نشده بود.

اما این که ماجرای این ۵۰ درصد چیست و بر چه مبنایی دولت نسبت به آن اقدام نمود موضوعی است که به تاکید قانون برنامه برنامه ششم توسعه برای کاهش اختلاف حقوق کارکنان و یک مجوز در سالهای گذشته در قانون برنامه پنجم توسعه بر می گردد؛ بطوریکه در مفاد(۶۵)، (۶۶) و (۶۸) فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری امتیازاتی برای تعیین حقوق کارکنان مشخص شده و به همین دلیل در قانون برنامه پنجم توسعه تاکید شده که دستگاهها می توانند این امتیاز را تا ۵۰ درصد بالا برند.

مانع اصلی برای اجرای این مجوز قانونی و اعمال آن در حقوق کارکنان به تامین مالی آن بر می گشت، اما در نهایت در آخر سال گذشته سازمان برنامه و بودجه بخشنامه ای صادر و طی آن اعلام نمود که مجوز لازم برای استفازه از این امتیاز برای دستگاهها فراهم شده و از اول اسفند ماه تمامی دستگاه هایی که تا قبل از این از مزایای ۵۰ درصد برخوردار نبودند می توانند از آن استفاده کنند.منبع:

1399/11/15
17:54:43
0.0 / 5
779
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سازمان , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش