معاون وزیر اقتصاد:

صادرات غیرنفتی ایران به 80 درصد واردات رسید

صادرات غیرنفتی ایران به 80 درصد واردات رسید به گزارش آنی بازار معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: نسبت صادرات غیرنفتی به واردات ایران از پنج درصد در سال 1357 به 80 درصد در برهه کنونی رسید که این مهم مرهون تلاش فعالان اقتصادیست.


به گزارش آنی بازار به نقل از ایرنا، عباس معمارنژاد روز شنبه در نشست فعالان اقتصادی و صادرکنندگان در اتاق تجاری، صنایع، معاون و کشاورزی کاشان اضافه کرد: هر چند نسبت صادرات و واردات ایران در سالهای اخیر باتوجه به شرایط تحریم نزدیک شده است اما کنار گذاشتن صادرات نفت و هماهنگی صادرات غیرنقتی با واردات اهمیت زیادی دارد.
وی با یادآوری سهم مهم تجارت خارجی در توسعه اقتصادی کشورها اشاره کرد: در ایران آنچنان که باید و شاید از این توانمندی استفاده نشده است.
به گفته وی، هر چند سهم ایران از تولید دنیا یک درصد، منابع طبیعی ۲ درصد و جمعیت و مساحت هر کدام یک و نیم درصد است، اما از تجارت دنیا چهار دهم درصد سهم دارد که نشان میدهد از توان تجارت در توسعه استفاده لازم نشده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تلاش کشورها برای رسیدن به تراز تجاری مثبت گفت: تحقق این مهم در گرو بیشتر شدن صادرات از واردات است که دنیای رقابتی در حوزه تجارت خارجی را نشان میدهد.
معمارنژاد اضافه کرد: بر پایه سند چشم انداز ایران باید در حوزه تجارت منطقه رتبه نخست و تنوع صادراتی در حوزه کالایی و مقصد کالاهای صادراتی داشته باشد.
وی با اشاره به کم بودن تنوع کالایی ایران در حوزه صادرات اظهار داشت: از حدود ۶ هزار و ۷۰۰ ردیف تعرفه ای نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ ردیف تعرفه ای واردات و حدود ۷۰۰ ردیف تعرفه ای صادرات داریم که نشان میدهد تنوع صادراتی کم است.
این مسوول اقتصادی با اعلان اینکه حدود ۶۰ درصد صادرات کشورمان به پنج کشور است، افزود: قسمتی از علت کم بودن مقصدهای صادراتی ایران ناشی از شرایط تحریم و بخشی هم به سبب نداشتن ساز و کار لازم برای بازرایابی و برندسازی در کشورمان است.
وی با اشاره به اهمیت ارزش افزوده در صادرات افزود: بیشتر صادرات ایران مواداولیه و با فناوری پایین است که نمی تواند ارزش افزوده آنچنانی برای کشورمان بوجود آورد و باید اصلاح گردد.
معمارنژاد با اعلان اینکه قیمت کالای صادراتی یک سوم قیمت متوسط واردات است، اضافه کرد: هر تن کالای وارداتی غیرنفتی بطور متوسط نزدیک به یکهزار و ۵۰۰ دلار قیمت دارد در صورتیکه ارزش هر تن کالای صادراتی ایران بطور متوسط ۵۰۰ دلار است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلان اینکه گمرک کاشان به سبب قرار داشتن در راه راه آهن سراسری می تواند بندر خشک باشد، درباب پیگیری راه اندازی بخش واردات در کمرگ کاشان قول مساعد داد.
به گفته وی، مدتی پیش در یک نشست ویدئو کنفرانسی از طرف سازمان توسعه و نو سازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای فراهم کردن زیرساخت های لازم در منطقه ویژه اقتصادی کاشان در مشکات اختصاص یافت که برای تحقق این مهم نیز پیگیری به عمل می آید.
معمارنژاد از فعالان اقتصادی خواست قسمتی از سپرده های خودرا به بانکهای تخصصی انتقال دهند تا خدمات مطلوب تری در این بانک ها ارائه شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی به همراه مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران روز شنبه برای بهره برداری از ساختمان شعبه این بانک و نشست با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کاشان به این شهرستان سفر کرد.
نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی صنعتی کوچک و بزرگ در سه شهرک، چهار ناحیه و ۶ لکه صنعتی شهرستان کاشان فعالیت می نمایند.منبع:

1399/11/19
20:36:58
0.0 / 5
629
تگهای خبر: ارز , ارزش , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
anibazar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی بازار محفوظ است

آنی بازار

بازار خرید و فروش